sobota 27. června 2015

Z posledních dní...

V pořadí již dvanáctý ročník Pražské muzejní noci proběhl v sobotu 13. června 2015.  Oblíbená kulturně-prezentační akce propaguje činnost muzeí a galerií od roku 2004. Letos se do Pražské muzejní noci zapojilo 48 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí. Pražskou muzejní noc pořádají Národní muzeum, Dopravní podnik hlavního města Prahy a Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s dalšími institucemi. Koná se vždy v netradičním nočním čase  od 19:00 do 1:00. Více info na webu www.prazskamuzejninoc.cz Letos se do Muzea MHD po roční odmlce vrátila i příležitostná přepážka, která v den muzejní noci používala známé příležitostné razítko s historickou tramvají. Vytvořená maxikarta je se známkou vyobrazující prototyp čs. vozu pražského Metra, jehož zmenšený model je vystaven v Muzeu MHD. Za rok, bude-li razítko opět "v provozu", ssi budeme moci vytvořit maxikartu přímo s tramvají T3. Ta vyjde na známce letos v září.

maxikartu vytvořil Zbyšek Veselý

Od 17. června do 1. listopadu pořádá Technické muzeum v Praze ve spolupráci s Pražskou paroplavební společností výstavu pod názvem Umění paroplavby po řece Vltavě 1865 - 2015. Výstava připomíná 150 let existence osobní lodní dopravy na řece Vltavě. Vedle modelů parníků, vystavených dokumentů a filmových záběrů na navštěvníky čeká malířská galerie obrazů zachycujících paroplavbu na Vltavě, dílo významných autorů, Jakuba Schikanedera, Bohumila Kubišty, Josefa Šímy a dalších. Více info o výstavě na webu www.ntm.cz na odkazu zde.

maxikartu vytvořil Martin Hlavatý

Od 20. června probíhá ve Vyšším Brodě výstava ilustrací výtvarníka Adolfa Borna pod názvem Adolf Born a ilustrace pro malé i velké. Výstavu pořádá pobočka Poštovního muzea ve Vyšším Brodě. Výstava je rozdělena do čtyř částí. První z nich je věnována Adolfu Bornovi a jeho tvorbě poštovních známek. Druhou část tvoří výstava, která představuje přední české výtvarníky, ilustrátory dětských knížek, kteří se podíleli na tvorbě českých poštovních známek. Třetí část tvoří výtvarná a literární tvroba žáků a studentů jihočeských škol. Poslední část je věnována pracím žáků ZUŠ v Kaplici. Výstava potrvá do 30. září 2015. Více info o výstavě na webu www.postovnimuzeum.cz

asi nejznámější Bornova dětská dvojice - Mach a Šebestová
na poštovní známce z roku 2003
suvenýr s přílež. razítkem
k výstavě vytvořil Martin Hlavatý

Předposlední červnový víkend pořádala Česká pošta pro své zaměstnance 22. Letní národní sportovní hry. Akce se již tradičně uskutečnila ve Sportovním centru v Nymburku. U příležitosti konání her zde byla v provozu příležitostná poštovní přepážka s přílež. razítkem, a tak konečně přišly vhod získané propagační pohlednice, které vydala Česká pošta. S razítkem s balíky z roku 2012 to sice není, ale i tak je to hezká maxikarta. Existuje také ve variantách se zbylými dvě známkami ze vzorové emise Vlastní známky.

maxikarta Balík Do ruky s přílež. razítkem
k XXII. Letním národním sportovním hrám zaměstnanců České pošty
vytvořili Pavel & Zbyšek

Článek uzavírá turistická maxikarta z Rožmitálu pod Třemšínem, kterou jsme nedávno vytvořili se Zbyškem. Líbilo se nám razítko, které se vzhledem podobá razítkům z filatelistických přepážek. Rozdíl je v přidaném doplňkovém textu v horní části okruží, době a smyslu používání. Razítko připomíná 150. výročí pošty v Rožmitálu pod Třemšínem a je na něm vyobrazen kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále. Na turistickém kašetovém razítku je vyobrazen kostel a podobizna Jana Jakuba Ryby, který je v Rožmitále pochován. Více info na www.staryrozmital.cz


Vraťme se ještě k poštovnímu razítku. S obdobnými razítky k výročí pošt se bude letos setkávat i na jiných poštách. Již nyní jsou známa další razítka. Tak uvidíme, zda se turistovi povede navštívit i některá z dalších míst.
PK

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...