U příležitosti poslední předprázdninové emise poštovních známek pořádal dne 26. černa 2013 odbor Známkové tvorby České pošty, s.p. další z řady pěkných výstavek výtvarných návrhů a podkladů pro tisk poštovních známek, tentokrát k 130. výročí poštovního bankovnictví, k osobnosti Franze Kafky a k příležitostné dopisnici připomínající 80. výročí od narození paní Olgy Havlové. Opět Vám níže přináším možnost zhlédnout výstavku z pohodlí domova prostřednictvím fotodokumentace pořízené na výstavce.
Druhou část příspěvku bych rád věnoval zmínce o úsilí kolegy Martina Hlavatého, který v den emise podnikl dlouhou cestu pro získání razítek v den vydání na své maxikarty. První z nich nyní představím. Jde o maxikartu ke 130. výročí poštovního bankovnictví. Martin se s maxikartou vyrovnal po svém. Není to sice Born, mě se ale ve výsledku líbí. Přiznám se, po zjištění jak známka vypadá, mne ani nenapadlo přemýšlet nad tvorbou maxikarty. Po maxikartě s velikonočním zajícem s kuřetem jsem v tomto případě již nechtěl příliš experimentovat. Martin toho ale nehleděl a udělal dobře. Pro své maxikarty použil pohlednice se žamberským dostavníkem, které, nejen barevně, vhodně ladí s poštovní známkou.
![]() |
carte maximum známka Pofis 770 130 let poštovního bankovnictví denní razítko s erbem, Praha 1, 26.6.2013 |
V dalším případě, který Martin zvolil, se tak docela nejedná o maxikartu v pravém slova smyslu, protože je na ní lokomotiva. Přesto ji pro ilustraci vyobrazuji. Jde o lokomotivu DKV Brno - 362.121 opatřenou reklamním nátěrem Poštovní spořitelny.
Lokomotiva byla použita v reklamní kampani Poštovní spořitelny v roce 2006 jako jedna z šesti hnacích vozidel Českých drah (jako první své řady s celovozovým reklamním nátěrem propagující služby Poštovní spořitelny, vyjela v lednu 2006 lokomotiva s označením 362.119). Ale to jsem odbočil. Pojďme se ještě krátce věnovat druhé emisi - Franzi Kafkovi. Z několika Martinových variant jsem si dovolil vybrat dvě neportrétní, protože těch portrétních bude ještě dost. První pohlednice je s Pomníkem Franze Kafky (na odkazu zde si můžete přečíst, jak pomník vznikl, doporučuji) od výtvarníka Jaroslava Róny, na který můžete narazit při procházce starou Prahou.
![]() |
carte maximum známka Pofis 771 Franz Kafka denní razítko s erbem, Praha 1, 26.6.2013 |
Pomník stojí v místě kde se setkávají ulice Dušní a Vězeňská, mezi Španělskou synagogou a kostelem Svatého ducha a je vyhledávanou turistickou atrakci stejně tak, jako artefakt na druhé, půlené pohlednici - hrob, kde Franz Kafka spolu s rodinou spočívá. Najdete ho na Novém židovském hřbitově na Olšanech.
Tím ale příběh známky s Franzem Kafkou nekončí. Taková známka přeci zaslouží větší pozornost, proto se k ní ještě vrátím v příštím příspěvku.
PK
Žádné komentáře:
Okomentovat