středa 31. ledna 2018

Tradice české známkové tvorby: Jiří Bouda

V sobotu 20. ledna se u příležitosti vydání poštovní známky, připomínající malíře a grafika Jiřího Boudu, konalo několik akcí. V prostorách ČD Lounge v Brně byla známka představena Českou poštou. Na akci se zájemci mohli vypravit ráno z Prahy vlakem Franz Schubert, kde mohli přímo ve vlaku známku zakoupit a získat na své zásilky kašetové razítko či podpis autorů poštovní známky - výtvarníka Vladimíra Suchánka a rytce Miloše Ondráčka.Přímo v místě konání akce v Brně byla připravena příležitostná poštovní přepážka používající příležitostné razítko s drážním návěstidlem.


reprint dobové pohlednice s motivem brněnského nádraží,
poštovní známkou a příležitostným razítkem s návěstidlem
ze sbírky Martina Hlavatého

Dosud jsem se nesetkal s analogickou pohlednicí s portrétem Jiřího Boudy, ale s řadou maxikaret a pamětních pohlednic, úzce souvisejících s železnicí...


ze sbírky Martina Hlavatého

Pěkná a tématem analogická pohlednice, je se známkou z roku 2009, připomínající 150. výročí Jihoseveroněmecké dráhy Pardubice -Liberec. Autorem poštovní známky a námětu pohlednice je Jiří Bouda. Tato pohlednice posloužila sběratelům i k vytvoření varianty ke známce 130 let Moldavské dráhy. 

ze sbírky Zbyška Veselého

Další známky jsou z emise Svět na kolejích, která zobrazuje ozubicovou a parní lokomotivu. Zde vzniklo nepřeberné množství variant, z nichž některé vyobrazuji.ze sbírky Zbyška Veselého

Historickou mašinkou ve výtvarném pojetí od Jiřího Boudy jsme začali a také skončíme. Známka, kterou Zbyšek použil, je z emise z roku 2000 s názvem Železnice roku 1900 a 2000.
Tím výčet maxikaret s mašinkami nekončí. Příště se podíváme na další, které sběratelé vytvořili s přílež. razítkem Pocta Jiřímu Boudovi na poště v Jilemnici.Martinovi i Zbyškovi díky za pěkné ukázky.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...