sobota 9. dubna 2016

140 let od narození Tomáše Bati

Dne 3. dubna 1876 se ve Zlíně v rodině ševce jako člen sedmé generace místních řemeslníků - ševců narodil Tomáš Baťa.

maxikartu s králem obuvi vytvořil Martin Hlavatý

Spolu s bratrem Antonínem a sestrou Annou založil v roce 1894 ve Zlíně obuvnickou firmu Baťa, ze které postupně vytvořil rozsáhlý komplex výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí.

vytvořil Martin Hlavatý

Byl jedním z největších podnikatelů své doby. Jeho postupy byly na tehdejší podnikání revoluční a jsou stále užívány jako příklady práce top managementu. Rozsahem svých aktivit (35 oborů výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí) působil na úroveň podnikání v Československu, nízkými cenami svých bot ovlivnil profil spotřebního průmyslu. Spolu s budováním svého továrního areálu přebudoval podle svých představ město Zlín.

vytvořil Martin Hlavatý

Jako jeho starosta prosadil koncepci zahradního města s originální funkcionalistickou architekturou. Vytvořil rozvětvený vzdělávací systém. Zřízením nemocnice ve Zlíně položil základy k moderní zdravotnické péči ve městě a regionu. Prosazováním projektů dálkové železniční, letecké, říční a silniční dopravy mířil ke zlepšení soustavy komunikací v rámci zlínského regionu i celého Československa.

vytvořil Martin Hlavatý

Žil naplno a odešel předčasně. Dne 12. července 1932 tragicky zahynul při letecké nehodě, když spěchal na otevření další pobočky ve Švýcarsku. V té době měla firma Baťa pobočky již ve více než 60 státech světa a zaměstnávala na 30 tisíc zaměstnanců...
Letošní 140. výročí narození připomněla Česká pošta vydáním příležitostné poštovní známky s portrétem Tomáše Bati. Výtvarný návrh známky provedla ak. mal. Eva Hašková. Známka byla poprvé slavnostně představena u příležitosti dne vydání ve středu 16. dubna v Praze, a to za účasti generálního ředitele České pošty a pravnuka Tomáše Bati.


maxikartu vytvořil Martin Hlavatý 

V neděli 3. dubna, v den Baťových 140. narozenin, proběhla v Baťově vile ve Zlíně inaugurace poštovní známky. U této příležitosti zde byla zřízena poštovní přepážka České pošty, která používala příležitostné poštovní razítko s portrétem Tomáše Bati. Pro razítko si v neděli zajel Martin Hlavatý, aby vytvořil několik pěkných maxikaret z dobových fotopohlednic. Samotné akce se bohužel z časových důvodů nemohl zúčastnit. Z pramenů dostupných na internetu lze usuzovat, že šlo o pěknou událost, která byla dokonale připravená. Řadu fotografií z inaugurace naleznete na webu i fb Nadace Tomáše Bati. Zajímavé je i video dokumentující průřezem celou nedělní akci.Osobnost Tomáše Bati by svým bohatým životem vydala na několik stran blogu. Původně jsem se pokoušel postihnout tento fenomén pár slovy. Po hodině psaní jsem byl stále na začátku jeho života s vidinou, že nemohu vypustit nic, co jsem již napsal, ani co teprve napíšu, protože vše kolem něj je podstatné a utváří neskutečný příběh člověka vynikajícího nejen ve svém oboru, ale i v mnoha dalších odvětvích. Nakonec jsem od toho upustil a použil jsem pouze obecné informace z webu. K utvoření představy o této významné osobnosti existuje řada pěkných knih. Jednou z nich, kterou mohu čtenářům doporučit, je kniha Baťa v kostce. Kniha nabízí stručný, avšak ucelený a přehledný pohled na důležité momenty působení Tomáše Bati a jeho světové firmy. Kniha je velmi dobře napsaná a postihuje to podstatné, co se kolem Bati a jeho impéria odehrálo tak, aby to nebylo zapomenuto.
O Baťovi si také můžete přečíst na odkazu zde http://www.batova-vila.cz/bata-v-datech/
Nerealizovaný návrh známky od výtvarnice Evy Haškové si můžete prohlédnout na odkazu http://maget.sweb.cz/znamky/Bata2.jpg

PK
zdroj: wikipedia.org
batova-vila.cz
cpost.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...