středa 20. srpna 2014

Další úlovky ze Slovenska

... mi začátkem prázdnin přivezl Zbyšek Veselý. Dlouhodobě jsme totiž měli v plánu vytvořit maxikarty k vánoční a velikonoční emisi. A protože jsme čekali na razítka, až se vrátí zpět do POFISu, tak se jejich realizace trochu protáhla. K vánoční emisi Ľudové motívy v diele Ľudovíta Fullu, vydané v listopadu 2013, vytvořil Zbyšek maxikarty se čtyřmi odlišnými příležitostnými razítky Vánoční pošty Rajecká Lesná.


Loňská vánoční emise čerpá z díla Ľudovíta Fully, významného slovenského umělce 20. století. Byl věřícím člověkem a významnou úlohu v jeho životě hrála křesťanská ikonografie, která se výrazněji projevila v jeho tvorbě ve 40. letech minulého století. Tehdy také vznikla série dřevořezů na biblické novozákonné motivy. Motiv poštovní známky je z dřevořezu Narodenie (1940). 


Hlavními tématy, ke kterým se ve své tvorbě vracel, byly novozákonné motivy a zvlášť mariánský kult (o mariánském kultu se také dočtete zde). Hlubokou výtvarnou sílu vložil do několika obrazů namalovaných na náboženskou tématiku, a také do malířských variant ukřižovaného Krista.


Častým tématem jeho díla byla také madona. Na Slovensku se Panna Marie Sedmibolestná od nepaměti uctívala jako partonka a ochránkyně krajiny, a proto významové přesahy od mateřské k mariánské rovině námětu byly časté a přirozené. Zobrazení matky s dítětem se často posouvalo z žánrové do symbolické roviny. Matka s dítětem se stávala madonou, nejednou s přívlastkem slovenská, aby obrazně bděla nejen nad osudy jednotlivců, ale i celého národa.K vánoční emisi byla vydána celinová pohlednice se stejným motivem, jaký je na poštovní známce. Příležitostná poštovní razítka se používala na poště v Rajecké Lesné postupně od listopadu do prosince loňského roku. Nesou motivy vánočního času: sněhuláka, brusle, kostel a sáňky.
Velikonoční emise vyšla v březnu letošního roku. Námětem je vitráž s Ukřižováním, představujícím Kalvárii ve zjednodušené verzi s postavami Panny Marie Bolestné a sv. Jana Evangelisty po stranách ukřižovaného. Scéna z okna je v vidění kapličce Svaté studny v Mariance, nejznámějším poutním místu na západním Slovensku, ležícím nedaleko Bratislavy.


Ke známce byla vydaná celinová pohlednice se stejným motivem. Příležitostné poštovní razítko bylo připraveno k inauguraci poštovní známky, pořádané v den vydání v Mariance.
Zbyškovi samozřejmě patří velký dík, že se postaral o další pěkné úlovky. 
PK 
zdroj: pofis.sk

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...