úterý 3. června 2014

Křest poštovní známky Ruční papírna Velké Losiny

Za účasti představitelů Ruční papírny, Společnosti sběratelů celin s neoficiálním přítiskem a autorů poštovní známky byla v prostorách papírny pokřtěna v pátek 30. května známka Ruční papírna Velké Losiny. Známka byla vydána v emisi Technické památky 28. května. Autorem výtvarného návrhu je Adolf Absolon s nímž rytecky opět spolupracoval Martin Srb.


carte maximum Ruční papírna ve Velkých Losinách

Ruční papírna ve Velkých Losinách je jednou z nejstarších papírenských manufaktur v Evropě. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Na konci 16. století ji dal vybudovat Jan mladší ze Žerotína.  Existenci papírny připomíná nejstarší známá průsvitka (vodoznak) s datem A.D. 1596 na níž je erb pánů ze Žerotína – lev s korunkou na třech pahorcích. Dnešní objekt papírny pochází z přelomu 18. a 19. století. Má unikátní vícepatrovou mansardovou střechu krytou šindelem.V roce 1949 se papírna stala součástí národního podniku Olšanské papírny. Od poloviny 70. let 20. století prošel celý areál několika etapami nákladných rekonstrukcí a oprav, které pokračují i v současné době. Od roku 2006 je sídlem samostatné společnosti Ruční papírna Velké Losiny a.s. V roce 2002 byla papírna vyhlášena národní kulturní památkou.Pátečního křtu se zúčastnila i řada filatelistů a sběratelů analogických pohlednic.V prodeji byly také pohlednice s vyobrazením budovy papírny. Na místní poště měli připravené neopotřebované denní poštovní razítko a také příležitostnou R nálepku. Návštěvníci papírny mohli v nedaleké prodejně zakoupit řadu originálních výrobků z ručního papíru. Pro filatelisty připravila Ruční papírna ve spolupráci SSCNP SČF pamětní list, který se zde prodával v destičkách z ručního papíru s vyraženým znakem papírny.Pamětní list se na křtu prodával jednak samostatně bez destiček, pak také s destičkami nebo jako součást kompletu s destičkami, dopisnicí s neoficiálním přítiskem, obálkou dne vydání a známkovým sešitkem.


dopisnice


FDC (obálka dne vydání)

sešitek - vnitřní strana

V odpoledních hodinách mohli zájemci navštívit samotnou papírnu a seznámit se tak s její historií a s výrobou papíru.
Cesta do předhůří Hrubého Jeseníku byla dlouhá, proto jsme využili možnosti a ubytovali se do druhého dne v nedalekém penzionu. A našeho rozhodnutí jsme rozhodně nelitovali. Čas strávený v příjemném prostředí Velkých Losin vybízel k návštěvě tamních lázní či místního zámku, nechvalně proslulého vykonstruovanými čarodějnickými procesy v druhé pol. 16. století, jimž padlo za oběť bezmála na 6 desítek osob. Tyto procesy se staly předlohou pro knihu Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice, později zfilmovanou režisérem Otakarem Vávrou. Následující den jsme využili k návštěvě monumentální přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, jejíž horní nádrž leží ve výšce 1350 mnm.


zdroj: dlouhe-strane.cz

K nádrži se nejrychleji dostanete lanovkou z lyžařského areálu Kouty. Lanovka Vás vyveze 4,5 km pod horní nádrž. K ní se potom můžete dostat pěšky, na kole nebo minibusem.
PK
zdroj: cpost.cz
dlouhe-strane.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...