pátek 31. srpna 2012

Pozdrav z Portugalska

Začátkem srpna mi z Portugalska došla zajímavá zásilka, o které bych se chtěl nyní zmínit. Protože se nebráním výměně maxikaret a také propagaci českých poštovních známek ve světě, reagoval jsem na nabídku sběratele z Portugalska. Slovo dalo slovo a vyměnili jsme si několik hezkých maxikaret. Děkuji Rui! Z České republiky tak do Portugalska "putoval" Pražský hrad, Tančící dům i osobnosti českého kulturního a uměleckého dění. A protože jsem si i já mohl vybrat, zvolil jsem maxikarty, které zachycovaly něco typicky portugalského...Dne 17. května 2009 vydala Portugalská pošta (CTT - Correios de Portugal) tři poštovní známky k 50. výročí od slavnostní inaugurace sochy krále Krista (Cristo-Rei, 17.5.1959), katolického monumentu a svatyně, věnovanému Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu. Portugalská pošta připomněla toto výročí vydáním dvou známek (celého monumentu a detailu sochy) a jednoho aršíku (socha shlížící přes most 25. dubna k městu Lisabon). Známka níže vyobrazuje monument stojící ve městě Almada nedaleko Lisabonu. Příležitostné razítko nese datum vydání známky a můžete ho také vidět na FDC. 
Inspirací pro vybudování sochy se stala známá socha Krista Spasitele (Christ the Redeemer), stojící v Riu de Janeiro v Brazílii. Dvacetiosmimetrová socha krále Krista od sochaře Francisca de Sousy, stojí na sedmdesátipětimetrovém podstavci. O její stavbě se rozhodlo ve městě Fátima v roce 1940. Jejím posláním byla ochrana Portugalska před 2. světovou válkou. Samotná realizace začala až o devět let později a trvala plných deset let. Monument se sochou krále Krista je jednou z nejnavštěvovanějších portugalských památek. Je postaven na útesu v nadmořské výšce 133 metrů. Návštěvník se tak můžete pokochat výhledem na město Lisabon, malebnou zátoku řeky Tejo a nedaleký most 25. dubna. Socha je záměrně vystavěna tak, aby její otevřená náruč směřovala k hlavnímu městu.
Druhá maxikarta se týká lisabonské městské dopravy, konktétně místních lanovek. Dne 17. května 2010 vydala Portugalská pošta aršík se dvěma známkami o nominální hodnotě 2 x € 1,25. Ty vyobrazují lisabonské lanovky Lavra a Bica. Známka, která byla použita při tvorbě maxikarty níže, vyobrazuje lanovku Lavra. Příležitostné poštovní razítko s datem 19. dubna 2011 bylo používáno u příležitosti 127. výročí od zahájení provozu (19.4.1884).Lanovky jsou běžnou součástí MHD v centru Lisabonu. Jsou tři (Elevador do Lavra, da Bica, da Glória) a jeden výtah (Elevador de Santa Justa). Nejstarší z lanovek Lavra (1884), se nachází na Calçada do Lavra a je spojnicí mezi ulicemi Câmara Pestana a Largo da Anunciada. Lanovku postavil inženýr francouzského původu Raoul Mesnier du Ponsard. Délka lanovky je 188 metrů s převýšením 43 metrů a sklonem 23%. Na trase o dvou stanicích jezdí dvě žluté lanovky (označení 1, 2) s kapacitou pro 42 osob. Lanovky jsou poháněny elektrickým pohonem. Provozovatelem je firma Carris, která s výjimkou metra zajišťuje veřejnou dopravu v Lisabonu. Od roku 2002 je lanovka Lavra národní památkou.
Třetí a poslední maxikarta nás zavede do města Guimarães. Dne 10. dubna vydala Portugalská pošta pět poštovních známek k události Guimarães 2012 - Evropské hlavní město kultury. Jedna z nich byla použita na tvorbu maxikarty níže. Jedná se o známku z aršíku o nominální hodnotě € 3. Emise nese název Guimarães 2012 - Evropské hlavní město kultury (Guimarães 2012 - Capital Europiea da Cultura). Na známce je hrad Castelo de São Miguel (10.stol.) a socha krále Alfonse I. z roku 2001, od portugalského sochaře Joãa Cutileira. Srdce uprostřed je oficiálním logem Guimarães 2012 - EHMK. Z něho vychází i motiv příležitostného razítka používaného v den vydání známky.
Město Guimarães leží v severním Portugalsku. Hovoří se o něm jako o kolébce portugalského národa, protože se zde narodil historicky první portugalský král Alfons I. (po r. 1107). Letos se spolu se slovinským Mariborem stalo Evropským hlavním městem kultury. Během celého roku se zde odehraje mnoho kulturních akcí z oblasti tance, hudby, filmu, divadla, street artu, výstav výtvarného umění, architektury a dalších kulturních odvětví. Evropské hlavní město kultury je projekt, který je Evropskou unií každoročně propůjčován jednomu či více evropským městům. Ty mají tak po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. V České republice se v roce 2000 stala Evropským hlavním městem kultury Praha. U této příležitosti byl v roce 2000 vydán známkový aršík Praha - Evropské město kultury roku 2000, na kterém se podíleli výtvarník Josef Liesler a rytec Martin Srb. V roce 2015 se stane Evropským hlavním městem kultury Plzeň.
PK

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...