pondělí 18. června 2012

Ležáky, 6.6.2012

Do Ležáků jsem přijel chvíli po osmé hodině ranní. Auto jsem nechal na malém parkovišti nedaleko památníku a vydal se na prohlídku. Navzdory předpovědi bylo krásné počasí. Ranní paprsky slunce prostupovaly vzrostlými břízami a jehličnany a osvětlovaly místa, kde kdysi stály domy. Letos to bude sedmdesát let, co byla tato osada vypálena a její domy srovnány se zemí...


Zde stávala osada Ležáky
 vyhlazená 24. června 1942 německými fašisty
 Braňte mír ve jménu života


Ležáky, kamenická osada, ležící v oblasti Chrudimska, sloužila za 2. světové války jako úkryt parašutistické skupiny Silver A a radiostanice Libuše, která nejprve vysílala z nedalekého lomu Hluboká u Dachova a poté z ležáckého mlýna, kde byl mlynářem Jindřich Švanda.

místo, kde původně stával Švandův mlýn

Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš podnikají ve spolupráci s Josefem Valčíkem dne 27. května 1942 atentát na R. Heydricha. 


příležitostná poštovní dopisnice - 70. výročí operace Anthropoid
autor výtvarného návrhu: Pavel Sivko
přílež. poštovní razítko - Operace Anthropoid, Praha 1, 27.5.2012
autor návrhu: Pavel Sivko


Státní ministr, K. H. Frank vyhlašuje výjimečný stav. Nastává tzv. druhá heydrichiáda. Heydrich podléhá zranění 4. června 1942 v pražské nemocnici na Bulovce. Pátrání po atentátnících vede nejprve mylně do Lidic, které nacisté 10. června 1942 vypálí. Lidické muže zastřelí, ženy odvlečou do koncentračního tábora. Děti putují do Lodže a následně na smrt.


Lidice dnes, pohled na základy Horákova statku s Hrobem mužů v pozadí

Na základě udání, které učinil parašutista Karel Čurda (člen paraskupiny Out Distance), následuje vlna zatýkání orientovaná na příslušníky odboje a parašutisty. Ve středu 17. června 1942 přijíždí do ležáckého mlýna Luděk Matura, aby všechny varoval. Následný den opouští Jiří Potůček s vysílačkou Libuše Švandův mlýn a vydává se pryč z Ležáků. Dne 2. července 1942 Potůčkův útěk končí. Je zastřelen ve spánku českým strážníkem nedaleko Pardubic. Sedm parašutistů hrdinně umírá vlastní rukou 18. června 1942 v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Mezi jimi jsou Jozef Gabčík, Jan Kubiš a Josef Valčík. Spojení Josefa Valčíka s vysílačkou Libuše zavede gestapo do Ležáků. 


půdorysy původních budov s žulovými kameny s kříži, tzv. hrobodomy


Osudový den 24. června 1942 jsou Ležáky vyrabovány, vypáleny a následně srovnány se zemí. Ještě téhož dne jsou obyvatelé převezeni do pardubického Zámečku a zavražděni. Děti putují do internačního tábora v Lodži nebo do dětského domova v Puščikovku u Poznaně. Příbuzní parašutistů a jejich spolupracovníci jsou hromadně popraveni 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausen. Osadu Ležáky (v katastru obcí Miřetice a Louka) tvořilo před vyhlazením osm domů seskupených kolem mlýna, který stával u rybníka Ležák. 
Po válce nebyly Ležáky znovu obnoveny. Vznikl zde památník s půdorysy původních budov na nichž stojí žulové kameny s kříži, tzv. hrobodomy a pietní místo.
Dne 6.6. 2012 vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR příležitostnou poštovní známku 70. výročí vyhlazení Ležáků. Známka zobrazuje kříž proseknutý do žulového pomníku s průhledem na zeleň v pozadí. Autorkou výtvarného návrhu je BcA. Milada Hartlová.
V nedaleké obci Miřetice, respektive na poště vznikla analogická pohlednice s datem vydání známky, protože den vypálení Ležáků letos připadá na neděli. Dnes již historická černobílá pohlednice nakladatelství Orbis Praha zobrazuje místo, kde původně stávaly domy tehdejších obyvatel Ležáků.


analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 723 - 70. výročí vypálení Ležáků
denní razítko, Miřetice, 6.6. 2012
vytvořil: Pavel Kancnýř


Současnost, pohled na místo poblíž.


analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 723 - 70. výročí vypálení Ležáků
denní razítko, Miřetice, 6.6. 2012
vytvořil: Pavel Kancnýř


Odkaz na dokument České televize:
Ležáky (Ti druzí mrtví...)
PK
zdroj: Ležáky-memorial, www.lezaky-memorial.cz
ČTÚ, www.ctu.cz
foto: Pavel Kancnýř

1 komentář:

 1. Zdraví Vás Pavle,
  sledujem a čítam Vaše riadky, obdivujem Vaše analogické pohľadnice a len ma mrzí, že som taký lenivý Vám napísať obdivné slová pokaždé, keď niečo uverejníte,
  tak vedzte, že "starému ujovi" z Bratislavy veľmi, ale skutočne veľmi spríjemňujete život.
  S úctou
  Tomáš Tyroler-DOHAT
  Mamateyova 22
  851 04 Bratislava
  Slovakia
  tel: 00421 905 273079
  mail: tyroler@dohat.sk

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...