Když jsem včera poštou obdržel otisky příležitostného razítka k 90. výročí organizované filatelie ve Znojmě (v používání ve dnech 26.-30.3.2012 na poště Znojmo 1), vzpomněl jsem si, že jsem jeho obdobu nedávno zahlédl ve své sbírce analogických pohlednic.
Ve skutečnosti se jednalo o příležitostné razítko z Okresní výstavy poštovních známek z roku 1964, které tak posloužilo jako předloha k tomu současnému. Shoda v razítkách je ve vyobrazení Rotundy svaté Kateřiny. Rozdíl je v textu a ve velikosti průměru razítek. Razítko z roku 1964 je menší než to současné.
analogická pohlednice - Daněk skvrnitý (1963) |
Analogická pohlednice vznikla ze známky Pofis 1351 Zvířena - Daněk skvrnitý, vydané 14.12.1963.
PK
Vždy, když objevím nějakou pro mne dosud neznámou "analogickou pohlednici", snažím se vžít do situace samotného tvůrce, zda měl tehdy vhodnější volbu pro vlastní tvorbu. Známka s daňkem vyšla koncem roku 1963, podíval jsem se tedy na příležitostná razítka roku 1964. Osobně se domnívám, že použité razítko z výstavy ve Znojmě nebylo zrovna "šťastné" řešení, neboť námět rotundy se k daňkovi moc nehodí. Pokud šlo o příležitostné razítko, nabízela se možnost použití razítka k filatelistické anketě Mladé fronty, nebo razítko k Okresní výstavě poštovních známek v Uherském Hradišti (obě v květnu), jelikož nebyla razítka "zatížena" žádným obrázkem. Ovšem zcela bezchybné by bylo použití razítka pošty Veltrusy, neboť v parku veltruského zámku je od roku 1820 zřízena dančí obora. Nechci ovšem polemizovat o tom, zda se v okolí Znojma nějací daňci v lesích nevyskytovali. Snažím se jen o zamyšlení nad volbou použití razítek při současných snahách nás tvořitelů CM, abychom nedělali zbytečné chyby, které budou mít za následek snížení hodnocení v případě, že takovou CM zařadíme do výstavního exponátu. Josef fronc
OdpovědětVymazat