čtvrtek 24. října 2019

Třináct autorů známkové tvorby - poslední výstava v Jilemnici

I v letošním roce jsme se tradičně vydali za podzimním filatelistickým pátkem, jak jsem ho před lety nazval, do Jilemnice. Akci jsme si opět nenechali ujít, protože se, jako vždy, nesla v duchu klidné atmosféry a přátelských setkání.


vždy usměvavá a milá paní pošťačka, která
profesionálně orazítkovala stovky filatelistických materiálů

Výstava s názvem Třináct autorů známkové tvorby znovu připomíná tvorbu výtvarníků, kteří se v uplynulých letech na výstavách v Jilemnici autorsky podíleli.


z výstavy Třináct autorů známkové tvorby

Tradice filatelistických výstav v jilemnickém Krkonošském muzeu započala již v roce 2004 výstavou s názvem Výstava poštovních známek a dopisnic s lyžařskou tématikou. Následující roky již patřily ryze výtvarníkům, kteří významně přispěli svým dílem do české známkové tvorby.


z výstavy Třináct autorů známkové tvorby

V průběhu let jsme se na výstavách mohli seznámit s volnou i známkovou tvorbou výtvarníků Jaromíra a Libuše Knotkových, Adolfa Absolona, Jiřího Boudy, Bedřicha Housy, Martina Srba, Dušana Kállaye, Miloše Ondráčka, Oldřicha Kulhánka, Vladimíra Suchánka, Jana Kavana, Evy Haškové, Pavla Sivka, Karla Zemana a Jana Mageta.


propagační plakátky k uplynulým výstavám 

Letošní výstava tak uzavírá celou tuto krásnou éru filatelistických výstav. Symbolické ztvárnění stylizovaných hodin se známkou s námětem souboje s časem tak dokonale vystihuje, že se čas této éry naplnil.


I přesto v našich srdcích zůstává hezká vzpomínka na všechny podzimní filatelistické pátky v Jilemnici a na řadu milých lidí, kteří nás po celá léta výstavami provázeli. Díky moc vám všem.
PK

Další příležitostná razítka na pamětních pohlednicích

Ke 150. výročí dopisnice v Čechách vytvořil Martin Hlavatý pamětní pohlednici se známkou z emise EUROPA na téma psaní dopisů z roku 2008. Pohlednice je pěkná, škoda jen, že  nenašla lepší uplatnění v době, kdy byla známka vydaná.


Další ze sběratelských počinů je od Zbyška Veselého, který se vydal za příležitostným poštovním razítkem do Brna. A byla to správná volba. Hezké příležitostné razítko, zachycující historicky první Památný den Sokolstva jako Významný den České republiky, dotváří dobové pohlednice se sokolským tématem. 


Památný den Sokolstva připadá na datum 8. října jako připomínka událostí roku 1941 - tohoto roku zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich rozpustil Českou obec Sokolskou a její majetek byl úředně zabaven. V noci ze 7. na 8. října 1941 při "sokolské akci" gestapo zatklo všechny sokolské představitele z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni a deportováni do koncentračních táborů. Téměř 93% vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo. Během okupace bylo v koncentračních táborech popraveno a umučeno 3387 sokolů a 8223 se vrátilo s podlomeným zdravím. zdroj: wikipedia.org

PK

středa 23. října 2019

Říjnové emise - Český design, RAF

Počátkem října vydala Česká pošta dvě známkové emise - Český design, představující tvorbu českého automobilového designéra Václava Krále a příležitostný poštovní aršík s názvem Českoslovenští letci v RAF.
Námětem emise Český design je model sportovního vozu Tatra, který navrhl český designer Václav Král.


ze sbírky Martina Hlavatého
ze sbírky Petra Filipa

Aršík Českoslovenští letci v RAF představuje na jedné známce emblémy čtyř vybraných československých perutí a na druhé jednoho z nejvýznamnějších československých bojových pilotů - Františka Peřinu.



ze sbírky Martina Hlavatého
ze sbírky Petra Filipa

Všechny maxikarty jsou opatřeny denními razítky pošty Praha 1 v den vydání poštovních známek. Oběma kolegům děkuji za ukázky.
PK

Křest aršíku Ochrana přírody - zoologické zahrady IV.

U příležitosti vydání příležitostného poštovního aršíku Ochrana přírody - zoologické zahrady IV. se dne 20. září konal křest aršíku v malém sále budovy Lidových sadů v Liberci.



Poslední z aršíků na téma zoologických zahrad představuje na známkách čtyři zoologické zahrady a jejich zvířenu. Nejstarší zoologickou zahradou v České republice je ZOO v Liberci, jehož nejznámějším zvířetem je bezesporu bílý tygr. Testy DNA však prokázaly, že nejde o přírodní formu tygra, ale o křížence s tygrem sibiřským, uměle odchovaným v zajetí, proto se stal motivem známky vzácný takin zlatý, původem z Himalájí.



Další ZOO, Hluboká nad Vltavou, byla dříve zaměřená především na naší faunu. V průběhu let se výběr chovaných druhů rozšířil i na euroasijský region. Erbovním zvířetem zůstává vydra říční, která je motivem poštovní známky spolu s párem kolpíků bílých.


Zbylé dvě zahrady mají neobvyklé zaměření. V zooparku Vyškov je chov zaměřen na chov exotických domácích zvířat a Krokodýlí ZOO Protivín chová především krokodýli a okrajově další exotické ještěry a hady. Na známce pro ZOO Vyškov je ovce cápová, motivem známky Krokodýlí ZOO je nejohroženější druh krokodýla na světě - krokodýl filipínský.




Vraťme se ale krátce ke křtu a příležitostné poštovní přepážce, zřízené budově Lidových sadů. Zde měli návštěvníci možnost zakoupit filatelistické materiály k emisi Ochrana přírody a opatřit je příležitostným razítkem ke křtu, či si sami ze známek a pohlednic vytvořit další varianty maxikaret. Čisté pohlednice si sběratelé museli zajistit v dostatečném předstihu, protože se na akci neprodávaly. Na následujících obrázcích můžete tedy vidět, jak dopadla kombinace s příležitostným razítkem.


Protože se fantazii meze nekladou, napadlo kolegu Zbyška Veselého vytvořit analogii ke známkám zobrazujícím lva (z uplynulých emisí), který je shodně námětem příležitostného poštovního razítka.



Za ukázky díky Zbyškovi Veselému.
PK

Zářijové emise - Ochrana přírody, Svět v oblacích, Boj s časem

Jak jsem již zmiňoval v jednom z předchozích článků, dne 4. září vyšlo několik známkových emisí. Jednou z nich je emise Ochrana přírody, která nás naposledy zavedla do našich zoologických zahrad. Z iniciativy Martina Hlavatého vznikla sada maxikaret k této emisi, opatřených denními razítky z pošt v místech, kde se zoologické zahrady nachází. Výjimku však tvoří maxikarta s takinem zlatým, opatřená denním razítkem pošty Praze, kde Martin vztáhl analogii spíše k místu vydání poštovních známek. Lépe by však celou sérii maxikaret doplnilo razítko z Liberce.








Další emise představuje dopravní letadlo ELEKTRA 10A, které zakoupil Jan Antonín Baťa a obletěl s ním celý svět. Jeho Electra létala od roku 1937 pod registrací OK-CTB. Později jej Baťova firma prodala kanadskému vojenskému letectvu.



Po válce změnil letoun několikrát majitele, až ho zakoupil lékař z Texasu. Po mnohaleté komunikaci se podařilo Baťovu Electru získat majitelům letiště Točná. Po zakoupení letounu zahájili jeho rozsáhlou generální opravu. V roce 2015 Electra s majitelem a dalšími piloty přeletěla na starý kontinent. V současné době je tento historický stroj součástí Leteckého Muzea Točná.


Poslední emise symbolicky znázorňuje boj s časem. V horní části známky je zachycen  bojující jezdec na koni. V dolní části a na pozadí známky jsou znázorněny symboly spojené s časem (kyvadlo a hodinový ciferník).


Za ukázky díky Martinu Hlavatému.
PK

zdroj: cpost.cz

Analogické pohlednice České pošty

Dne 4. září vydala Česká pošta analogické pohlednice k příležitostnému poštovnímu aršíku Ochrana přírody - zoologické zahrady IV. Na známkách postupně představila čtyři české zoologické zahrady - ZOO Liberec, ZOO Hluboká nad Vltavou, ZOO Vyškov a ZOO Protivín. Známky jsou opatřeny FDC razítky v den vydání.


Ve stejný den byly vydány maxikarty ke známkové emisi Svět v oblacích, představující dopravní letadlo Electra 10A v barevném a černobílém provedení. Známky jsou opatřeny denními poštovními razítky v den vydání.



K oběma sadám maxikaret byly také opět vydány i pohlednice bez známky, a to v nákladu 700 kusů k emisi Ochrana přírody a 900 kusů k emisi Svět v oblacích.
PK 

Krátké ohlédnutí za příležitostnými razítky

V průběhu letošního roku měli maximafilatelisté několik možností využít vydávaná příležitostná poštovní razítka pro tvorbu maxikaret či pamětních pohlednic. Některá razítka vydají na samostatný článek, ta zbylá krátce odprezentuji v tomto článku.
V květnu bylo u příležitosti 100 let turistiky v Žamberku používáno příležitostné razítko, a tak logicky padla myšlenka na to udělat pamětní pohlednici s turistou. Turistických maxikaret a pamětních pohlednic spjatých s touto tématikou bylo za ta léta vytvořeno bezpočet, tak proč k nim nevytvořit další, zvláště, když obraz v poštovním razítku hezky ladí s používaným kašetem.


Další pěknou akcí bylo používání příležitostného poštovního razítka k 54. Mezinárodnímu filmovému festivalu v Karlových Varech. A tak trojlístek dříve vydaných poštovních známek s náměty filmových plakátů posloužil ke tvorbě pamětních pohlednic, dokumentujících tuto událost.


Zvlášť dobře se vyjímá pohlednice k legendárnímu filmovému plakátu Něžná, výtvarnice Olgy Poláčkové Vyleťalové, jehož námět se také objevil na příležitostném poštovním razítku.



21. července uplynulo 50 let od přistání prvního člověka, Neila Armstronga, na Měsíci, a tak i maximafilatelisté využili tuto příležitost, aby zachytili "zanechanou stopu na Měsíci" na maxikartě se známkou s astronomickým námětem.


Posledním počinem je maxikarta k 94. kongresu ALAI. V motivu razítka je znázorněna silueta Hradčan, která posloužila ke tvorbě maxikarty se známkami Pražského hradu, vydanými v květnu.



Pamětních maxikaret byl v první polovině roku vytvořen bezpočet. Vybral jsem proto jen některé. Tyto pocházejí ze sbírky Zbyška Veselého, jemuž patří díky za zaslané ukázky.
PK

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...