sobota 20. února 2016

Plnou parou vpřed!

Ve čtvrtek 18. února proběhl křest obou nově vydaných poštovních známek z emise Historické dopravní prostředky. Akce, jejíž součástí byl i křest nové publikace nazvané Umění paroplavby po řece Vltavě 1865 - 2015, se konala na lodi Bohemia Rhapsody. U této příležitosti byla zřízena příležitostná poštovní přepážka, kde se používalo poštovní razítko připravené ke křtu a vydání známky s textem Plnou parou vpřed! a motivem kotvy a kormidla. Fotografie ze křtu si můžete prohlédnout zde.
Slavnostního křtu se zúčastnil i Josef Fronc, který vytvořil řadu maxikaret parníku s příležitostným razítkem.


maxikarta parník Vyšehrad vydaná Sekcí sběratelů CM
vytvořil Josef Fronc

Byť jde o příležitostné razítko k vydání a křtu známky s parníkem Vyšehrad, lze díky námětu kotvy a kormidla  sáhnout i po dříve vydaných známkách s parníky a vytvořit další varianty maxikaret.

maxikarta parník Primátor Dittrich vydaná Sekcí sběratelů CM
vytvořil Josef Fronc

Obě výše uvedené maxikarty obdrží zájemci registrovaní k odběru maxikaret vydávaných sekcí.
Další maxikartu s příležitostným razítkem vytvořil Josef z pohlednice vydané Českou poštou.

ze sbírky Josefa Fronce

Poslední tři maxikarty vytvořil Josef z edice pohlednice Paroplavby, které nechala Pražská paroplavební společnost vyrobit z dosud nepublikovaných fotografií. Pohlednice o atypických rozměrech 13 x 21cm byly v prodeji po dobu akce na parníku. Zájemci o hotové maxikarty (viz níže) mohou kontaktovat Josefa Fronce na mail fronc(at)cbox.cz





Vraťme se ještě krátce v technických parametrech k tomuto monumentu, který bezmála osm desetiletí brázdí nejen pražské vody. Parník Vyšehrad je dlouhý 62 metrů. Jeho šířka je 6 metrů. Výkon parního stroje je 165 kW (220 k) při 42 otáčkách za minutu. Maximální kapacita je 350 osob, z toho je 200 míst k sezení uvnitř lodi a 150 míst na vyhlídkové slunné palubě. Podle dobového prospektu měla loď dosáhnout rychlosti až 20 km/h, ve skutečnosti byla maximální rychlost na klidné vodě asi 17 km/h.



virtuální prohlídka parníku


Na závěr jedna zajímavost. Původní parník Vyšehrad z roku 1866 byl v roce 1937 přejmenován na Zbraslav. Dalším parníkem, který nesl jméno Vyšehrad, byl Primátor Dittrich z roku 1891. Třetím parníkem Vyšehrad byl i parník Dr. Edvard Beneš.
Josefovi díky za všechny zaslané ukázky.
PK
zdroj: wikipedia.org
paroplavba.cz

Varianty maxikaret k historickým dopravním prostředkům

Překvapivě více variant maxikaret se sešlo k emisi Historické dopravní prostředky - Slovenská strela. CMka se liší jednak ve druhu použitých pohlednic, ale také v razítku. V prvním případě tvůrce zvolil známé filatelistické poštovní razítko Praha 1 v den vydání známky. Maxikartu vytvořil z pohlednice z cyklu Legendy na kolejích, vydané společností AEROTEAM.

maxikartu mi zaslal Martin Hlavatý

Druhá maxikarta pochází z Kopřivnice. Jejím tvůrce je filatelista Josef Padrta. Na maxikartu použil volně prodejnou pohlednici se Slovenskou strelou, dominantou umístěnou v prostoru před muzeem Tatra v Kopřivnici. Známku orazítkoval na tamní poště v den vydání.

v Kopřivnici vytvořil Josef Padrta

Poslední, neméně zajímavou, variantou je maxikarta, kterou vytvořil Josef Fronc v Praze. Josef zvolil pohlednici vydanou Českou poštou, kterou nechal orazítkovat v den vydání poštovním razítkem s motivem lokomotivy. Razítko je k dispozici na poště v Hybernské ulici (u Masarykova nádraží).

zajímavou variantu vytvořil Josef Fronc

Všechny varianty maxikaret se Slovenskou strelou dávají smysl a jsou vytvořené v souladu s pravidly. Podívejme se krátce, jak vše do sebe dobře zapadá. Slovenská strela je expresní železniční spoj, který je na trase mezi hlavními městy Praha a Bratislava v provozu již 80 let. Je úzce spojen s dvojicí motorových vozů M 290. 0  (Tatra 68), které ve své době výrazně zkrátily jízdní dobu oproti nejrychlejšímu spoji vedenému parní lokomotivou. Tento vůz je i námětem poštovní známky, jejíž výtvarný návrh vytvořil malíř a grafik Petr Ptáček. Motorové vozy řady M 290.0, výrobního typového označení Tatra 68, byly vyrobeny v roce 1936 pro Československé státní dráhy v Tatře Kopřivnice. Navrhl je vsetínský elektrotechnik Josef Sousedík



Slovenská strela byla i námětem příležitostného poštovního razítka z roku 2010, kdy se stala národní kulturní památkou. Jistě by se dalo obdobné poštovní razítko použít i letos, kdy vychází poštovní známka, která připomíná 80. výročí jejího provozu...

Druhou známkou z emise Historické dopravní prostředky je nejstarší a největší kolesový parník na Vltavě s názvem Vyšehrad.


ze sbírky Martina Hlavatého

Byl postaven jako loď určená pro osobní přepravu v meziválečném období. Poprvé vyplul z doku v ústecké loděnici v roce 1938. Hlavním konstruktérem byl ředitel loděnice Ing. Josef Huss, strojní zařízení dodala společnost ČKD Praha. Původní jméno parníku bylo Antonín Švehla, poté loď vystřídala názvy Karlstein (od r. 1942), po válce T. G. Masaryk a od roku 1952 Děvín. Parník prošel třemi rekonstrukcemi z nichž zejména ta poslední, kompletní, v roce 1992 mu navrátila původní ráz. V tomto roce byl parník pokřtěn na název Vyšehrad.


ze sbírky Martina Hlavatého

V současnosti je parník využíván zejména jako restaurační. Plout s ním můžete například do pražské zoo, na celodenní výlet na Mělník, či na plavbu na Slapy. Od roku 2013 je parník prohlášen kulturní památkou. 
PK
zdroj: wikipedia.org
paroplavba.cz

čtvrtek 18. února 2016

Nové maxikarty České pošty: Slovenská strela a parník Vyšehrad

Ve středu 17. února 2016 byly vydány dvě oficiální maxikarty České pošty, s.p. - odboru Postfila k letošní emisi Historické dopravní prostředky. Na známkách jsou vyobrazeny Slovenská strela a kolesový parník Vyšehrad. Autory výtvarného návrhu poštovních známek jsou Petr Ptáček (Slovenská strela) a Pavel Sivko (parník Vyšehrad). Známky na maxikartách jsou znehodnoceny denním razítkem pošty Praha 1 v den vydání.




Spolu s maxikartami budou v prodeji čisté pohlednice v nákladu 800 kusů ke každé emisi.
PK

Sekce sběratelů CM vydává: pamětní PF 2016

Sekce sběratelů analogických pohlednic vydala pamětní PFko ke známce s plastikou Českého lva, orazítkované příležitostným poštovním razítkem "PF 2016".



PF obdrží všichni zájemci registrovaní k odběru maxikaret vydávaných sekcí.
PK

čtvrtek 11. února 2016

Skvělá valentýnka

Přemýšlel jsem, zda se zveřejněním nepočkám až na 14.2., ale nakonec mi to nedalo a udělám to hned. Přestože nejde o regulérní maxikartu, ale o suvenýr (říkejme mu v tomto případě valentýnka), je to super sběratelský počin, který se podařil Martinovi Hlavatému a který by určitě chtěl mít ve sbírce každý z nás.



V takových případech má smysl hledat analogii ke dříve vydaným známkám. Takže za mne určitě palec nahoru. Martine, díky za ukázku.
PK

Informace k nominaci na volbu o nejlepší maxikartu roku 2015

Vážení sběratelé a příznivci analogických pohlednic.
V souvislosti s uveřejněným článkem "To nejlepší z roku 2015" se mi zde sešlo několik reakcí.


Někteří z vás se domnívají, že maxikarty ze slideshow tohoto článku, jsou nominované na volbu o nejlepší maxikartu roku 2015. To se ale bohužel mýlí. Abych tedy vše uvedl na pravou míru - nominace stále probíhá (uzávěrka je 21.2.), nominovat může každý člen sekce pouze své maxikarty, které vytvořil ze známek a razítek vydaných v r. 2015. Nominovanou maxikartu musíte vlastnit minimálně ve dvou kusech (když vyhraje právě vaše maxikarta, posílá se fyzicky do světové soutěže), atd. podle pravidel, která jsem uveřejnil v článku "Nominace na volbu nejlepší carte maximum...". 
Článek "To nejlepší z roku 2015" tedy není ničím jiným, než prezentací maxikaret, které prošly blogem v loňském roce a jsou ze známek vydaných v roce 2015. Pokud jsem vás tedy sledem článků a informací uvedl v omyl, tak se omlouvám.
Pavel Kancnýř

úterý 9. února 2016

To nejlepší z roku 2015

Pojďme si znovu společně připomenout, jaké maxikarty jsme vytvořili v loňském roce. Připravil jsem pro vás výběr těch, které by se mohly směle ucházet o titul nejhezčí maxikarta roku 2015. Všechny jsou regulérně vytvořeny se známkami a razítky vydanými v loňském roce. Oproti minulým rokům je jich tentokrát pěkná řádka, více než čtyři desítky!  A to neuvádím řadu dalších maxikaret, těch s běžnými denními razítky, které by mohly výčet ještě rozšířit. Výběr je to vskutku bohatý, rozhodovat o nejlepší z nich nebude tentokrát jednoduché. Vše mají opět v rukách samotní sběratelé. Záleží na tom, co nominují a jak rozhodnou. Nechme se tedy překvapit...


neděle 7. února 2016

Co se chystá aneb Zoologické zahrady na známkách

I když v poslední době bohužel nestíhám pravidelně navštěvovat výstavky pořádané Českou poštou k novým emisím známek, zavítám alespoň mezi ty známé tváře po síti a prostřednictvím podrobné fotogalerie na stránkách KF 00-15 se snažím číst mezi řádky... Občas narazím na zajímavosti, které jinak může zahlédnout a zaslechnout pouze účastník výstavky. Při poslední výstavce, jistě bohaté na řadu informací, mi neuniklo i několik fotografií připravovaných vlastních známek, z nichž mne jednoznačně zaujala emise k 70. výročí ZOO Dvůr Králové nad Labem.


zdroj: web KF 00-15,
autorem fotografie je Ing. Tomáš Chudoba

Krásně vyvedený TL s 25 motivy zvířat z tamní ZOO mne okamžitě přesvědčil, že si tuto emisi (bude-li veřejně v prodeji) nemohu nechat uniknout. Fotografie TL není příliš ostrá (přeci jen je dokumentační), a tak mi chvíli trvalo, než jsem určil všechny druhy zvířat, které TL obsahuje. Ale povedlo se. Většinu z nich naštěstí dobře známe z návštěv zoologických zahrad. Teď už jen zbývá sehnat vhodné pohlednice a doufat, že bude zadavatel pamatoval i na veřejnost a uvolní TL do prodeje a třeba i nechá k významnému výročí připravit příležitostné razítko... Nechme se tedy překvapit.
Kdyby to nakonec s TL ZOO Dvůr Králové nevyšlo, vyjde to určitě v září, kdy se Česká pošta chystá vydat první (na pokračování) čtyřznámkovou emisi Zoologické zahrady, předpokládám s výtvarnými návrhy manž. Knotkových. Už jste někdy viděli knihy se zvířaty, které ilustrovali? Mám jich doma několik a je to nádhera. Knotkovi zde patří bezesporu ke špičce. Ani bych se nedivil, kdyby navrhovali samotný TL. Je to pěkná práce! Ke čtyznámkové emisi Zoologické zahrady jsou opět v plánu oficiální maxikarty a snad i přilež. razítko, tak se máme na co těšit. Doufám, že jsem vás naladil. Tak konec zahálky a hodně štěstí při lovu.
PK
PS: pro zájemce, kteří by se chtěli přijít podívat na výstavky pořádané Odborem Známkové tvorby České pošty a nemají potřebné informace kde, kdy a jak: výstavky se konají vždy k emisi poštovní známky (aktuální emisní plán naleznete zde) na hlavní poště v Jindřišské ul. v Praze 1 v prvním patře nad dvoranou v prostorách bývalé prodejny filatelie. Odnést si můžete nejen řadu zajímavých poznatků a informací, můžete se také potěšit nepřeberným množstvím známek, které si můžete dole v prodejně koupit a odnést na památku domů. Aktuální pozvánky také najdete vždy na blogu expo-net.blogspot.cz či na webu www.kf0015.cz

Nominace na volbu nejlepší carte maximum roku 2015

Rok se s rokem sešel a máme tu opět Anketu o nejlepší carte maximum. I v letošním roce budeme hodnotit sběratelské počiny uplynulého roku, tzn. roku 2015. I zde se našlo několik emisí, při kterých sběratelé vytvořili hodnotné maxikarty.

jedna z řady pěkných loňských maxikaret
v maximální shodě ústředního námětu známky, pohlednice a razítka
ze sbírky Zbyška Veselého

Nominovat své počiny můžete opět i vy - sběratelé analogických pohlednic, kteří jste registrovaní v Sekci sběratelů cartes maximum při SSČZS SČF. Podmínky nominace uveřejňuji níže.

1/ cartes maximum musí být vytvořeny ze známek vydaných v roce 2015 (kat.číslo 831-872) a znehodnoceny poštovním razítkem s datem v roce 2015

2/ cartes maximum musí splňovat pravidla FIP

3/ obecně platí, že lepší hodnocení dostane CM s příležitostným razítkem

4/ carte maximum, která vyhraje volbu nejlepší CM roku 2015, postoupí do soutěže o nejlepší CM světa

5/ tato carte maximum se fyzicky zasílá do soutěže bez možnosti navrácení zpět, proto je nutné mít nominované alespoň ve dvou vyhotoveních

Své výtvory mi zašlete nejdéle do 21.2.2016. Po sestavení nominace budete vyzváni k volbě nejlepší z nich.

PK

Štěňata na soukromých maxikartách

Není nijak překvapující, že i emise s námětem zvířat mají své četné příznivce, kteří, bez ohledu na oficiální emisi, tvoří své soukromé maxikarty. Jedním z nich je i Martin, který mi zaslal svůj počin na ukázku. Martine, díky.


ze sbírky Martina Hlavatého

Zda se skutečně jedná o štěně strakáče, se lze jen domnívat. Pokud ano, je to trefa do černého, v opačném případě se autor alespoň pokusil přiblížit podobě plemene ve shodných znacích. Hodně jsem se zamýšlel nad touto emisí, nejen protože jsem milovníkem a sběratelem fauny, jsem také i pejskařem. Prošel jsem hodně fotografií, dokonce jsem narazil i na pěknou pohlednici strakáčů. K naší smůle je ale pouze dlouhého formátu.


zdroj: strakaci.doupe.net

Název Štěňata - česká národní plemena psů naznačuje, že by se mohlo jednat, podobně jako u Historických prostředků, o pokračující emisi. Bude-li tomu skutečně tak se zakrátko dozvíme. Za sebe bych si velmi přál, aby tuto emisi, obohacenou oficiálními maxikartami, zdobilo příležitostné razítko. Nemusí být ke každému plemeni jiné, stačí sáhnout po univerzálním motivu, např. psích tlapkách. Byla by to taková pěkná třešinka na dortu, která by potěšila nejen sběratele, ale třeba i chovatele a příznivce všech čtyřnohých kamarádů.
PK
o plemeni Českého strakatého psa se můžete dozvědět více na webu http://www.spolekstrakacu.cz

Nová maxikarta České pošty: Štěňata - Český strakatý pes

Dne 3. února vyšla v emisi Štěňata - česká národní plemena psů krásná poštovní známka s námětem Českého strakatého psa, zvaného též strakáč.

oficiální maxikarta České pošty
s pošt. razítkem v den vydání

Autorem předlohy k poštovní známce je výtvarník Zdeněk Daněk. Spolu s maxikartou opět vychází i pohlednice v nákladu 1000 kusů. V prodeji budou na filatelistických přepážkách nebo v PostFile.
PK
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...