úterý 31. prosince 2013

Silvestrovský úlovek...

Na závěr roku ještě jeden úlovek. A je to vskutku kapitální kousek se vším všudy. Maxikarta z roku 1966, ke známce Pofis 1518 - MS v rybolovné technice s vyobrazeným Okounem říčním, na originální pohlednici oražena razítkem dne vydání! Skvělá kombinace. Takové maxikarty jsou v našich "vodách" nevídané, a proto jsou právem chloubou každé kvalitní sbírky.



PK

Novoroční přání od Martina Hlavatého

Osvědčená klasika v podobě pohledu na panorama Hradčan se staronovým příležitostným PF poštovním razítkem. Díky Martine.

Odpočítáváme

Od konce roku nás dělí už jen několik málo hodin. Tradičně vždy sahám po tématu Hradčan, které zdobí i letošní PF hradní poštovní razítko. Letos jsem ale udělal výjimku a zvolil hodiny, jako symbol času.


A abych nezůstal daleko od Prahy, vybral jsem světově známý Pražský orloj. Takže odpočítáváme...


úterý 17. prosince 2013

Vánoční přání



Milí přátelé, šťastné a veselé.
Pavel Kancnýř

Vánoční pozdrav z Brna

Pěkné vánoční přání mi zaslal kolega Jiří z Brna. Díky! Pro svojí maxikartu si vybral pohlednici s obrazem Narození Páně od Francesca Manciniho a protože je z Brna, nechal pohlednici orazítkovat vánočním poštovním razítkem s brněnským drakem a kapříky. Tradiční vánoční razítko je k dispozici na poště Brno 1 až do 31. prosince 2013.


Pro potěchu oka mi o pár dní déle ještě do mailu připojil rakouskou maxikartu s letošní vánoční známkou na níž je zachycen obraz Narození Ježíše od vlámského malíře Joose van Cleva.



PK

Legendy českého tenisu na poštovních známkách

U příležitosti 120 let českého tenisu byl ve středu 11.12.2013 vydán arch Vlastních známek s portréty našich úspěšných tenistů. S myšlenkou na vydání známek s tenisovými legendami přišel Jan Kodeš, jedna z našich tenisových legend a také filatelista. Na známky se tak poprvé v historii dostaly portréty dosud žijících osob, byť tuto výjimku mají pouze hlavy státu. Více o vydání známek se dočtete v odkazu zde.  Od 11.12. do 19.12. je na Hlavní poště k dispozici příležitostné razítko, které v den vydání známek využilo mnoho filatelistů, ale i široká veřejnost. Ani někteří maximafilatelisté nezaháleli a vytvořili k této události sérii maxikaret se špičkami českého tenisu.

Setkání sběratelů

V sobotu 7. prosince proběhlo v Praze setkání sběratelů československých a českých známek. Pro členy bylo připraveno další číslo časopisu Zpravodaj s přílohou jubilejního, 20. bulletinu MAXIMUS pro sběratele analogických pohlednic.


Při této akci se také setkali skalní maximafilatelisté. Čas vyhrazený na diskusi opět ani zdaleka nestačil na to, abychom si společně sdělili důležité informace a podrobně prohlédli vše, co každý s sebou do Prahy přivezl. Z množství nabízeních maxikaret si nakonec každý nějaký pěkný úlovek přivezl domů do své sbírky. Já jsem si vybral několik karet od Martina Hlavatého, Zbyši Veselého a Josefa Fronce. Sbírka se mi rázem rozrostla o cca 15 dalších maxikaret, mezi nimiž nechyběli chlumečtí koně, vrtulník Aero HC 2 - Heli Baby, Cyril a Metoděj a stále "svěží" turista.



Koníci od Martina Hlavatého, s pražským poštovním razítkem v den vydání známek, nahoře a od Zbyška, s chlumeckým poštovním razítkem, dole.




Kreslený vrtulník Aero HC 2 - Heli Baby s pražským razítkem v den vydání známky od Martina Hlavatého.



Svatí Cyril a Metoděj na pohlednici vydané skauty k 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Pohlednice byla vydána v roce 2012, kresbu obou bratří zhotovil výtvarník a skaut Ladislav Rusek - Šaman.


Na závěr pár ukázek turistů, jejichž řadu mi pomáhá rozšiřovat Zbyša. První turista vznikl především kvůli vydařenému kašetovému razítku, které na Velehradě používala místní pošta ve dnech cyrilometodějských slavností.



I další turista má svůj příběh. Ten ale kvůli nedostatku času zůstane pouze v mysli autora maxikarty. Jenom tedy na okraj. Tato karta dokumentuje nemalé Zbyškovo úsilí a touhu získat razítko nejvýše postavené poštovny ČR. K tomu byla dne 11.11.2013 zapotřebí jen taková maličkost, a to vyšlápnout si na Sněžku, nejvyšší horu Česka (1602 mnm). Někdo by teď odvětil, tak proč nejel lanovkou? Tak předně, lanovka je od září 2012 mimo provoz kvůli rozsáhlé rekonstrukci. Nyní již probíhají zkušební jízdy a i přes fakt, že jsem nedávno slyšel, že se první návštěvníci svezou již koncem prosince, je oficiální termín dokončení rekonstrukce plánován na březen 2014. Za další, jsme turisté, kteří sice využívají dopravních prostředků k překonání delších vzdáleností, ale vyjet lanovkou pro razítko by přeci nemělo ten správný efekt. Pamatuji si, jak jsme se ženou a psem před lety podnikli výlet na Sněžku ze Špindlerova Mlýna a protože nebyl nikdo, kdo by nás zpět dopravil, šlapali jsme pěkně okruhem přes Obří důl - Modrý důl - Výrovku - Sv. Petra zpět do Špindlu k autu. Bratru 30 kilometrů pro razítko na pohled, ale výlet to byl moc pěkný... Takže úsilí Zbyška si cením také s ohledem na fakt, že se teď na Sněžku nepodívám, protože ještě chvíli potrvá, než náš malý turista a můj syn bude moci urazit takovou vzdálenost.



Poslední maxikarta je z konce listopadu a je vzpomínkou na letošní Ostropu, která se konala v dubnu v Jihlavě. U této příležitosti tehdy vyrazil Zbyšek vytvořit několik turistických maxikaret a náhodou přitom objevil pěkné poštovní razítko se znakem města. Další pohlednice i známky tenkrát s sebou neměl, tak se sem po více jak půl roce vypravil zpět, aby razítko zdokumentoval. Tím rozšířil naší řadu a třeba i pomohl některým sběratelům, kteří o razítku dosud nevěděli.


Tak pánové, díky vám všem za pěkné maxikarty i za spolupráci. 
Pavel 

Za Ježíškem na Boží Dar

... jsem se letos vydal, abych mu předal vánoční přání svá i svých blízkých. Cestu mi tentokrát nepřekazil ani orkán Xaver, který se ten den hnal přes celou Českou republiku a ničil vše, co mu přišlo do cesty. Zřejmě také proto, že Ježíšek předem věděl o mém příjezdu, dohlédl na to, aby moje cesta za ním i tentokrát proběhla hladce. Díky, Ježíšku!


Každoročně od 1. prosince až do Vánoc úřaduje na Božím Daru Ježíškova pošta. Tisíce dopisů s přáními malých i velkých sem míří, aby je zdejší poštmistři opatřili krásným příležitostným poštovním razítkem.


Ani letos tomu není jinak. Denně zde pilně pracují všichni proto, aby do Vánoc vyřídili přání všech, kteří si o ně napsali. Mimochodem, už jste zde někdy byli? Že ne. Tak se pojďme společně na Ježíškovu poštu, sídlící na Božím Daru, podívat.
Nejvýše položené městečko v České republice (1028 mnm) leží v Karlovarském kraji, v sedle mezi nejvyšší horou Krušných hor-Klínovcem a Božídarským Špičákem.


Podle počtu obyvatel je Boží Dar třetím nejmenším městem v Česku.


Ježíšek opět kouzlí. Na této fotce prve nesněžilo. Vážně nevím, jak je možné, že sněží. Hlavně, aby zde na jaře nezačaly obrážet kytky.


Od roku 1994 funguje na Božím Daru před Vánoci Ježíškova pošta. Tu najdete v budově místního městského úřadu, kde také sídlí infocentrum, které poštu provozuje.


Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý návštěvník vložit během celého roku svá přání. V prosinci se schránka otevře a přání se rozešlou všem adresátům.


Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří se na Boží Dar osobně nedostanou. Až do Vánoc mohou svá přání zaslat na Ježíškovu poštu na Božím Daru. Adresa Ježíškovy pošty je: Vánoční pošta, Boží Dar 1, 362 62 Boží Dar. Obálku s přáním nezapomeňte opatřit platnou poštovní známkou (13 Kč nebo písmeno A pro tuzemské zásilky do 50 g). Šikovní pomocníci Ježíška vaše přání opatří krásným razítkem. Letos se můžete těšit na razítko s Ježíškem s kalichem a hostií.




Jak se moje návštěva vydařila, již někteří z Vás vědí. Motiv razítka, ale i šťastná náhoda vdechly život i několika pěkným maxikartám s motivem vánočního stromečku, který u nás patří neodmyslitelně k symbolu Vánoc. 
PK

středa 4. prosince 2013

I nejkrásnější známka dvacetiletí má svoji maxikartu

V únorovém čísle časopisu Filatelie vyšel anketní kupon k mimořádné, jubilejní anketě České pošty, s.p. a časopisu Filatelie s názvem Nejkrásnější česká poštovní známka z let 1993 - 2012. Účastnící ankety v ní odpovídali na několik otázek týkajících se emisní činnosti a především volili nejkrásnější českou poštovní známku dvacetiletí. Absolutním vítězem jubilejní ankety se stala známka Oldřicha Kulhánka "800 let od vyhlášení Zlaté buly sicilské".


Příležitostné razítko se používalo ve dnech 28. a 29. listopadu v Praze na Hlavní poště. Maxikartu k nejkrásnější známce dvacetiletí připravila Sekce sběratelů cartes maximum.

Anketa v číslech:
  • více než 1500 vyplněných anketních kuponů došlo do redakce časopisu
  • za nejkrásnější účastníci nominovali každou 5 vydanou známku z let 1993 - 2012
  • 176 hlasů získala nejkrásnější známka dvacetiletí
  • 136 hlasů a 2. místo získala známka Pofis 106 - Karel IV.
  • 114 hlasů a 3. místo získala známka Pofis 654 - Poštovní muzeum
  • 323 hlasů a 1. místo za nejméně zdařilou emisi získala známka Pofis 666 - Sčítání lidu 
Další podrobnosti k výsledkům ankety najdete v časopisu Filatelie číslo 9, 10 a 12/2013

PK

Poslední letošní maxikarty?

Pro některé z nás nikoliv. Letošní poslední? známková emise patří Umění, jež představuje tvorbu tří významných umělců - malíře a grafika Maxe Švabinského, českého básníka a grafika Bohuslava Reynka a významného italského umělce G. B. Piranesiho. O maxikarty k emisi Umění se tentokrát postarala Sekce sběratelů CM, která vydala pohlednice k Švabinského obrazu Kulatý portrét (1897), zobrazujícímu jeho první manželku Elu Vejrychovou a k Piranesiho obrazu Pohled na římské kostely z roku 1762.

carte maximum
Max Švabinský: Kulatý portrét Ela (1897)
vydala Sekce sběratelů cartes maximum

carte maximum
G.B. Piranesi: Pohled na římské kostely (1762)
vydala Sekce sběratelů cartes maximum

Třetí maxikartu k autoportrétu Zátiší s autorem (1955) od Bohuslava Reynka vytvořili někteří sběratelé v den emise známky na Hlavní poště v Praze. Jak jsem nedávno informoval, pohlednice je k zakoupení v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, kde je obraz vystaven.

carte maximum
Bohuslav Reynek: Zátiší s autorem (1955)

Zde se v pátek 29. listopadu konalo slavnostní představení nové poštovní známky a mimořádná výstava dalších Reynkových děl. Inaugurace se zúčastnili i někteří maximafilatelisté, takže budou i maxikarty s tamním poštovním razítkem.

carte maximum
Bohuslav Reynek: Zátiší s autorem (1955)

Závěrem ještě zpět ke Kulatému portrétu. Pozorným sběratelům jistě neunikl fakt, že také existuje pohlednice vydaná v sedmdesátých letech ve vydavatelství Pressfoto.

carte maximum
Max Švabinský: Kulatý portrét Ela (1897)
na pohlednici vydané v 70. letech ve vydavatelství Pressfoto
PK

pondělí 2. prosince 2013

100 let kanoistiky v Čechách na maxikartách

U příležitosti 100. výročí založení Českého svazu kanoistiky připravila Sekce sběratelů analogických pohlednic maxikartu vyobrazující českou veslařku Martu Pavlisovou-Kohoutovou, mistryni světa v K-2600 m z roku 1938 na MS ve Vaxholmu.

Marta Pavlisová-Kohoutová (1914-1953)
foto: Ing. Vladimír Kohout, 1948

Pohlednice, vycházející ze soukromé fotografie z roku 1948, je vhodně doplněna letos vydanou známkou k MS ve vodním slalomu a příležitostným poštovním razítkem s portrétem Marty Pavlisové a textem připomínajícím 100 let kanoistiky v Čechách. 
PK

Aktuální výstava v Poštovním muzeu

V období od 19.11.2013 do 23.2.2014 pořádá pražské Poštovní muzeum další z řady výstav věnovaných autorům poštovních známek. Ta současná představuje dva významné výtvarníky - Evu Haškovou a Jana Mageta. Výstava přibližuje oba autory nejen jako tvůrce poštovních známek, ale také jako výtvarníky. Na výstavě jsou ke zhlédnutí velkoformátové grafiky od Evy Haškové i ilustrační a sochařská tvorba Jana Mageta. Výstavu doplňují fotografie z prostředí ateliérů obou výtvarníků od Martina Říhy.
Eva Hašková vstoupila do známkové tvorby v roce 1996 výtvarným návrhem známek emise Krásy naší vlasti - Zelená hora a Loreta.



Se svými výtvarnými návrhy se již dříve účastnila vypsaných soutěží České pošty. V roce 1995 s návrhem k emisi Historické stavební slohy a v roce 1998 k emisi Znamení zvěrokruhu. V posledních letech připravila výtvarné návrhy ke známkám Europa - pozvání do vydavatelské republiky (2012) a Krásy naší vlasti - 700 let města Nový Jičín (2013).



Pro rok 2014 připravuje Eva Hašková svojí pátou poštovní známku Opava 1814 – 200 let muzejnictví.
Jan Maget vstoupil do známkové tvorby o něco později, v roce 2010, rovněž v emisi Krásy naší vlasti - Klatovy a Štramberk.




V současné době pracuje Jan Maget na výtvarném návrhu poštovní známky k výročí vyhlášení Velké války s názvem Obětem I. světové války.
Na příležitostné přepážce, která proběhla v sobotu 23. listopadu vytvořil Martin Hlavatý řadu maxikaret ke známkám, které oba výtvarníci navrhli.
PK
zdroj: www.postovnimuzeum.cz

130 let poštovního bankovnictví v Táboře

Nedávno mi ze svých cest zaslal několik maxikaret Martin Hlavatý.


U příležitosti používání příležitostného razítka ke 130. výročí poštovního bankovnictví v Táboře vytvořil několik variant s letos vydanou známkou k tomuto výročí...




Poštovní bankovnictví v datech:
  • 12. ledna 1883 zahájil činnost Poštovní spořitelní úřad (K. k. Postsparcassen-Amt)
  • 20. listopadu 1918 vznikla samostatná instituce, vybudovaná podle rakouského vzoru
  • 11. března 1919 zanikla spořitelní služba
  • 1. srpna 1919 zahájil činnost Poštovní úřad šekový, který převzal úlohu ústředního platebního ústavu československého státu
  • 23. září 1930  došlo transformací k opětovnému zavedení spořitelní služby a obnovení dřívějšího názvu Poštovní spořitelna 
  • za Protektorátu Čechy a Morava plnila spořitelna úkoly protektorátní správy
  • po roce 1945 se Poštovní spořitelně navrátila předválečná funkce
  • v roce 1950 byla činnost Poštovní spořitelny pozastavena a účty i veškerý majetek převedeny na Státní banku československou a ústavy lidového peněžnictví, brzy přeměněné ve státní spořitelny specializované na získávání vkladů
  • v roce 1967 prošla soustava státních spořitelen reorganizací, na jejímž základě se sloučily v Státní spořitelnu, která měla jako jediná instituce v Československu monopol na vklady drobných střadatelů
  • 1. ledna 1969 se Státní spořitelna rozdělila na Českou a Slovenskou státní spořitelnu, spadající do působnosti národních ministerstev financí


  • 20. listopadu 1990 byla v objektu Poštovního muzea v Praze 1 slavnostně podepsána zakladatelská smlouva Poštovní banky
  • 1. ledna 1994 se Poštovní banka sloučila s Investiční bankou v Investiční a poštovní banku.
  • v roce 2000  se Poštovní spořitelna po krachu IPB stala součástí skupiny ČSOB, která pro své služby využívá především distribuční síť České pošty
  • v současnosti lze sledovat trend osamostatnění a posílení značky Era, která prostřednictvím 66 finančních center a 3300 poboček České pošty poskytuje bankovní služby přibližně 2 milionům klientů, čímž zaujímá druhé místo na českém trhu

PK
zdroj: 
postovnimuzeum.cz
cpost.cz
wikipedia.org
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...