středa 25. července 2012

Korunovace sochy Panny Marie na Svatém Hostýně

Letos v srpnu si připomeneme 100. výročí korunovace sochy Panny Marie na Svatém Hostýně. K této události vyšla příležitostná poštovní známka 100. výročí korunovace Panny Marie na Svatém Hostýně, na které spolupracoval výtvarný tandem Oldřich Kulhánek - Miloš Ondráček. Na známce je vyobrazena Panna Marie stojící na srpku měsíce s Ježíškem v levé ruce, který v souladu se svatohostýnskou tradicí metá blesky.



Svatý Hostýn je nepochybně nejvyšším poutním místem Moravy. Jeho dva vrcholy mají nadmořskou výšku 718 a 735 metrů. Na nižším z nich je vystavěn poutní chrám a poutní domy, na vyšším stojí patnáct metrů vysoká rozhledna a třicetimetrová novodobá větrná elektrárna.


analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 725 100. výročí korunovace Panny Marie
na Svatém Hostýně
denní razítko, Bystřice pod Hostýnem, 20.6.2012


Dostat se až na samotný vrchol vyžaduje dobrou fyzickou zdatnost, protože cesta, která k místu vede, je pro motorová vozidla průjezdná pouze na speciální povolení. Takže pokud nezvolíte cestu taxíkem za poplatek 150 Kč, čeká vás z Bystřice pod Hostýnem (315 mnm) výšlap lesem dlouhý zhruba šest kilometrů. Vraťme se ale zpět k výročí a vydání poštovní známky, jejíž inaugurace se uskutečnila dne 23. června v Zámku v Bystřici pod Hostýnem. Na poštovní přepážce zřízené v prostorách zámku se u této příležitosti používalo denní razítko pošty Bystřice pod Hostýnem a kašet, jehož motiv vychází z razítka obálky dne vydání (FDC).


Před sto lety byla korunovace mimořádnou událostí, které se zúčastnilo 200 tisíc poutníků (15. - 25. srpna 1912). Na Svatý Hostýn přicházeli matky, muži, kněží, omladina, terciáři, mariánské družiny a studující mládež. Organizátorem slavností byla Matice svatohostýnská. Hlavních korunovačních oslav (15. srpna 1912) se zúčastnilo 100 tisíc poutníků. Za zpěvu písně Regina coeli vložili tři kněží na hlavu sochy Panny Marie a Ježíška obě korunky se slovy:
Jako rukou korunován jsi na zemi, tak kéž si zasloužíme od tebe býti korunováni v nebesích korunou věčné slávy.  
Korunky byly pořízeny ze sbírek věřících z domova i ze vzdálené Ameriky. Korunka Panny Marie má vpředu vyrytý nápis: Zůstaň Matkou lidu svému. Je zdobena 27 diamanty, 546 perlami, 148 rubíny, 138 smaragdy, 113 safíry, 21 topasy a 47 opály. Korunka na hlavě Ježíška je zdobena 30 rubíny, 20 velkými adulary a 5 topasy. Zdobí ji nápis: Beránku Boží, který snímáš hříchy světa, smiluj se nad námi. Posvěcení korunek osobně provedl 21. července 1912 papež Pius X.


analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 725 100. výročí korunovace Panny Marie
na Svatém Hostýně
denní razítko, Bystřice pod Hostýnem, 20.6.2012


Oslavy vyvrcholí v sobotu 18. srpna 2012, kdy bude za účasti středoevropských biskupů probíhat hlavní den korunovačních oslav.
Na závěr přináším fotografii výtvarných návrhů z poslední předprázdninové minivýstavky, konané v den vydání poštovní známky na Hlavní poště v Praze.


PK
zdroj: hostyn.cz
ctu.cz

Inaugurace poštovní známky Baťův kanál

Nedávno jsem od kolegy Zbyška Veselého obdržel filatelistický materiál k inauguraci poštovní známky Baťův kanál. Protože se dnes jedná o událost, která proběhla před více jak měsícem, váhal jsem s jejím uveřejněním. O Baťově kanálu jsem již informoval ve starším příspěvku, a to v souvislosti s tvorbou maxikarty v den vydání známky a pozvánkou na inauguraci (viz odkaz zde). Nicméně jsem se nakonec rozhodl a přináším Vám alespoň zprostředkované informace.


Křest známky proběhl v sobotu dne 9. června 2012 v Přístavišti ve Veselí nad Moravou. Poštovní známku slavnostně pokřtil Ing. Miloš Kozumplík - starosta Veselí nad Moravou společně se zástupci Baťova kanálu, o.p.s. a České pošty, s.p. Inaugurace se zúčastnil i rytec známky Martin Srb. V areálu přístaviště byla zřízena poštovní přepážka, kterou vedly pracovnice pošty Veselí nad Moravou. Po celou dobu trvání akce čelily náporu zájemců o poštovní známky, razítka (denní poštovní a kašet s motivem kotvy a iniciálami T.B.) a zdařilý pamětní list.

pamětní list

U příležitosti slavnostní inaugurace vytvořil Zbyšek Veselý variantu analogické pohlednice (carte maximum) s razítkem dne inaugurace, s použitím jediné vhodné pohlednice, kterou vydalo město Veselí nad Moravou.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 720 Technické památky: Baťův kanál
denní razítko, Veselí nad Moravou, 9.6.2012
vytvořil: Zbyšek Veselý


Fotografie z průběhu celého dne jsou k nahlédnutí na odkazu "Křest poštovní známky Baťův kanál". Tak se podívejte! Možná se tam někteří najdete.

PK


úterý 24. července 2012

Emil Zátopek-Helsinki 1952

Dne 20. července 2012 uběhlo přesně 60 let od začátku triumfální cesty ke trojnásobnému vítězství českého atleta a běžce Emila Zátopka na Olympijských hrách v Helsinkách 1952. Jeho snem bylo získat dvě zlaté medaile. Svůj sen si splnil a ještě přidal jedno zlato z maratonu.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 1430 Československá olympijská vítězství-
Emil Zátopek, Helsinky 1952
razítko FDC, Praha, 16.4.1965
vytvořil: anonym

V úvodním závodu, běhu na 10000 m startovalo dvaatřicet závodníků. V úvodních kolech se držel spíše vzadu. Po dvou kilometrech přidal a začal se dostávat do čela. V posledním kole přišel finiš a první zlatá medaile. Časem 29:17 vytvořil nový olympijský rekord. O čtyři dny později vyhrál pětikilometrovou trať, závod, na kterém se sešlo 18 atletů, mezi nimiž bylo mnoho výborných závodníků. Emilovi nikdo nedával naději na úspěch. Poslední kolo bylo ve znamení velkého boje, o kterém Emil vždy vyprávěl: "Když zazněl gong do závěrečného kola, tak jsem do toho prásknul a pelášil. Ale do těch za mnou, jako když střelí, hned za zatáčkou byli přede mnou. Tos tomu dal, říkal jsem si. Tři jsou před tebou a zbude ti bramborová medaile. Jenže půl kola před cílem vidím, jak soupeři pletou nohama. Hurá, nemůžou! A mazal jsem dopředu." V poslední zatáčce se míjel s Chatawayem, který šlápl na kraj dráhy, ztratil rovnováhu a upadl. V cílové rovince si Zátopek udržel prvenství a časem 14:06,6 vytvořil nový olympijský rekord.
"Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů, jestli chcete něco zažít, běžte maraton." Emil Zátopek
Třetí zlatou medaili přidal 27. července, kdy jako nováček nastoupil do maratonského závodu. Na patnáctém kilometru byl spolu s Angličanem Jimem Petersem a Švédem Gustavem Janssonem ve vedoucí trojici. Na dvacátém kilometru se dostal do čela. S ním se držel už jen Jansson. Na pětatřicátem kilometru vzdal Peters a Zátopek zvýšil náskok nad Janssonem na minutu a pět vteřin. Brzy na to se otevřela maratonská brána, ve které se objevil český běžec, který tak časem 2:23,03 vytvořil další rekord.
" Posledních třista metrů jsem dobíhal za takových ovací, že jsem docela zapomněl na svojí únavu." Emil Zátopek
Emil Zátopek tak během osmi dnů získal tři zlaté medaile, ke kterým jeho žena Dana přidala další zlatou z hodu oštěpem.




PK
zajímavý odkaz: 1952 - Emil Zátopek šokuje svět


zdroj: rozhlas.cz
sport.ihned.cz

Johann Gregor Mendel - 190. výročí narození

Letos v dubnu vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR příležitostnou poštovní známku ke 190. výročí narození biologa a objevitele genetiky Johanna Gregora Mendela.




O vydání známky a minivýstavce výtvarných návrhů jsem již informoval. U této příležitosti vznikla v Praze v den vydání dokumentační analogická pohlednice (carte maximum) s razítkem Známkové tvorby pošty Praha 1 (viz odkaz zde). Další dvě varianty vytvořil kolega Zbyšek Veselý. První varianta vznikla v den vydání známky na poště v Brně, Orlí. Pohlednici, kterou pro vytvoření maxikarty použil, vydalo Mendelovo muzeum v Brně a vyobrazuje portrét Mendela (olejomalba z roku 1884 od Aloise Zenkera).

analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 716 Johann Gregor Mendel
denní razítko s hlavou Merkura, Brno 200, 4.4.2012
vytvořil: Zbyšek Veselý

V Brně Mendel působil řadu let až do své smrti. Již v roce 1843, ve svých 21 letech, byl přijat do augustiniánského kláštera sv. Tomáše na Starém Brně. Zde přijal řádové jméno Gregor. Po ukončení studia ve Vídni a návratu do Brna zahájil v roce 1856 své experimenty s křížením hrachu, které trvaly až do roku 1863. V roce 1866 formuloval základní zákony dědičnosti a byl zvolen za opata a preláta augustiniánského kláštera v Brně. O rok později byl zvolen vicepresidentem Přírodovědného spolku v Brně. V roce 1884 po vážné nemoci umírá a je pochován na brněnském ústředním hřbitově do hrobky augustiniánů.
Druhá varianta analogické pohlednice vznikla k oslavám 190. výročí Mendelova narození v rodné obci Hynčice (nyní je součástí obce Vražné), ležící poblíž Nového Jičína v Moravskoslezském kraji.


analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 716 Johann Gregor Mendel
příležitostné poštovní razítko Johann Gregor Mendel...,
Vražné,  20.7.2012
vytvořil: Zbyšek Veselý

V pátek 20. července zde za přítomnosti významných představitelů vědecké obce a veřejného života proběhl slavnostní den. Od vedení brněnské univerzity převzal starosta obce, Ing. Vladimír Nippert, pamětní medaili s portrétem Johanna G. Mendela. (vyobrazení medaile a rodného domu J. G. Mendela na obrázku níže)


U příležitosti oslav byla v rodném domě zřízena příležitostná poštovní přepážka.

milá obsluha přítežitostné přepážky-pracovnice oderské pošty

Zde se celý den používalo příležitostné poštovní razítko Johann Gregor Mendel, 1822-2012, Hynčice, 190 let od narození, Vražné.

příležitostné poštovní razítko
J.G. Mendel, 1822-2012,
Hynčice, 190 let od narození, Vražné
20.7.2012
autor razítka: Jiří Dratva

Autorem razítka je malíř a grafik Jiří Dratva, jehož výstavu "Jiří Dratva - životní putování obrazem" zde můžete vidět až do 31.8.2012.

Jiří Dratva

Kromě příležitostného razítka bylo k dispozici i denní razítko pošty Vražné.




V prodeji byly pamětní listy České pošty (PLZ 20), FDC a další nefilatelistické zboží. Až do 27. července 2012 bude používat pošta Vražné na cenných nálepkách Apost přítisk "Vražné J.G. Mendel".

Zbyšek Veselý

Zbyšek Veselý myslel při tvorbě analogických pohlednic i na další sběratele, takže pokud máte zájem o některou z variant nebo třeba o obě, napište si o ně na e-mail zero_two@centrum.cz
Svojí verzi analogické pohlednice mi zaslal Josef Fronc. Páteční slavnosti se tentokrát nemohl osobně zúčastnit, proto spoléhal na obsluhu tamní pošty a poslal svoje maxikarty k orazítkování.


analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 716 Johann Gregor Mendel
příležitostné poštovní razítko Johann Gregor Mendel...,
Vražné,  20.7.2012
vytvořil: Josef Fronc


PK

středa 18. července 2012

100 let prvního skautského tábora

Velmi pěkný štoček do strojového razítka připravil Junák - Klub skautských sběratelů. Ten se používal pouze jeden den, a to v pátek 13. července 2012 na Hlavní poště v Praze.




Datum 13. července nebylo vybráno jen tak náhodou, protože na den přesně před sto lety pořádal A.B. Svojsík první skautský tábor. Přípravy zahájil na jaře 1912. Od Zemské komise pro ochranu dětí získal pro tábor podporu 300 Kč. Za tuto částku nakoupil nádobí, nářadí, vozík-dvoukolák a literaturu. Stany mu zapůjčila armáda a sportovní náčiní žižkovská reálka. Tábora se zúčastnili chlapci ve věku od 11 do 18 let. V sobotu 13. července 1912 se tak vydal se skupinou 13 až 15 chlapců z Prahy směrem k vorlovské hájovně poblíž obce Kejžlice. Po cestě se chlapci střídali v tlačení dvoukoláku, protože s nákladem vážil 300 kg. Putovali čtyři dny. Cestou prošli města Říčany, Kostelec nad Černými lesy, Zásmuky, Suchdol, Kutnou Horu, Čáslav, Horku, Golčův Jeníkov, Habry, Světlou nad Sázavou a Dolní Město. K myslivně dorazili večer.


analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 718 100. výročí založení českého skautingu
strojové razítko 100 let prvního skautského tábora, Praha 1, 13.7.2012
autor ilustrace pohlednice: Marko Čermák
vytvořil: Pavel Kancnýř

Druhý den začali stavět tábor. Tábor tak nakonec tvořily stany zvoňák a čtyři áčka, polní kuchyně, sklípek a dvě lávky přes potok.


analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 718 100. výročí založení českého skautingu
strojové razítko 100 let prvního skautského tábora, Praha 1, 13.7.2012
autor ilustrace pohlednice: Michal Kocián
vytvořil: Pavel Kancnýř


A abych nezapomněl na dívky, tak ve stejný čas pro ně uskutečnila Popelka Biliánová v Chotouni u Prahy první letní prázdninový výchovný pobyt. Dívky ještě nespaly pod stany, ale využívaly různé skautské prvky. Žily skromně pod střechou na slámě, konaly vlastivědné procházky, hrály hry, pracovaly na poli, cvičily, plavaly, zpívaly a tančily národní tance.


analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 718 100. výročí založení českého skautingu
strojové razítko 100 let prvního skautského tábora, Praha 1, 13.7.2012
autor ilustrace pohlednice: Marko Čermák
vytvořil: Pavel Kancnýř


Svojsíkův tábor ve vorlovských lesích trval čtyři týdny a byl toho roku prvním a jediným stálým táborem.
PK


Informace k příběhu o prvním táboře jsem čerpal z knihy Skautské století, která je společným dílem Romana Šantory, Václava Noska, Slavomila Janova a Václava Dostála. Knihu vydal Junák - svaz skautů a skautek ČR. Doporučuji.


úterý 17. července 2012

XV. všesokolský slet v Praze

V únoru letošního roku uběhlo přesně 150 let od založení Sokola. U této příležitosti vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR příležitostnou poštovní známku 150. výročí založení Sokola, zobrazující část praporu pražského Sokola od Josefa Mánesa z roku 1862.


Poštovní známka vyšla 15.února 2012, v den před oslavou 150. výročí. Za datum založení Sokola se pokládá 16. únor 1862, kdy byla svolána ustavující valná hromada. Starostou se stal Jindřich Fügner a místostarostou Miroslav Tyrš.


Počínaje rokem 1882 začal Sokol připravovat a organizovat v Praze všesokolské slety. Do začátku první světové války jich bylo šest (v letech 1882, 1891, 1895, 1901, 1907, 1912). V roce 1915 byla Československá obec sokolská zakázána. Od roku 1920 mohl Sokol pokračovat v pořádání sletů a tak byly během první republiky zorganizovány čtyři velké sokolské slety (v letech 1920, 1926, 1932, 1938).

analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 269 Miroslav Tyrš
příležitostné razítko IX. slet všesokolský, Praha, 4.7.1932
vytvořil: anonym

Slibný rozvoj spolku zastavila II. světová válka. Na jejím začátku byl Sokol úředně rozpuštěn. Po roce 1945 Sokol obnovil svojí činnost. První poválečný slet byl zorganizován v roce 1946. Znamenal obnovení Československé obce sokolské. V témže roce byly zahájeny přípravy na XI. všesokolský slet, který se uskutečnil na pražském Strahově v létě roku 1948.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 478 - XI. všesokolský slet v Praze (Dr. Jindřich Vaníček)
razítko FDC XI. všesokolský slet, Praha, 8.7.1948
vytvořil: Zouhar-Kohoutová

analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 477 - XI. všesokolský slet v Praze (Dr. Josef Scheiner)
razítko FDC XI. všesokolský slet, Praha, 8.7.1948
vytvořil: Zouhar-Kohoutová

Brzy poté byl Sokol začleněn do systému sjednocené tělovýchovy a samostatně přestal na 41 let fungovat.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 599 - IX. sjezd Československé obce sokolské
razítko FDC IX. sjezd ČOS, Praha, 21.6.1951
vytvořil: anonym

V roce 1990 byl Sokol znovu obnoven. Navázal na filosofii spojenou s výchovným ovlivňováním člověka odpovědného za sebe, za obec, za demokratický stát. V roce 1994 se uskutečnil XII. všesokolský slet v Praze. Byl uspořádán na Strahovském stadionu v prvním červencovém týdnu a zúčastnilo se jej více než 20 tisíc cvičenců.


známka: Pofis 47 - XII. všesokolský slet Praha 1994
strojové razítko XII. všesokolský slet Praha 1994, Praha 6, 4.7.1994
vytvořil: Olympsport 

Další slety se uskutečnily v letech 2000, 2006 a ten zatím poslední proběhl letos 5. a 6. července v Synot Tip Aréně v Praze-Vršovicích.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 711 - 150. výročí založení Sokola
příležitostné razítko XV. všesokolský slet, Praha 100, 6.7.2012
vytvořil: Pavel Kancnýř 

PK
zdroj: wikipedia.org


zajímavé odkazy:
Česká obec sokolská
XV. všesokolský slet
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...