úterý 25. září 2012

Filatelistická výstava Lidice 2012

Ve čtvrtek 20. září byla slavnostně zahájena celostátní filatelistická výstava Lidice 2012. Výstava trvala do neděle 23. září 2012. Slavnostní zahájení se uskutečnilo 20. září 2012. Záštitu nad výstavou převzal místopředseda senátu Přemysl Sobotka. Organizačně výstavu zajišťovali Ing. Jiří Sedlák a Tereza Šormová. Slavnostní přestřižení pásky a zahájení výstavy se ujali Přemysl Sobotka, lidická žena Miloslava Kalibová a náměstek ministryně kultury František Mikeš.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka Pofis 722 70. výročí vyhlazení Lidic
příležitostné poštovní razítko Filatelistická výstava, Lidice, 20.9.2012

Výstava byla všeobecnou soutěžní filatelistickou výstavou ve dvou kategoriích - Premiéra a Regionální výstava. Exponáty byly vystaveny na třech místech: v prostorách Lidické galerie (Regionální výstava), výstavní síně Pod tribunou Památníku Lidice (Premiéra) a na obecním úřadě (Premiéra). Regionální výstavy se za naší sekci zúčastnil Josef Fronc. Se svým exponátem Analogické pohlednice České republiky (viz Exponet) získal 70 bodů a pozlacenou medaili. Gratuluji!
Na pohlednici výše jsou základy Horákova statku, níže je ústřední část památníku (muzeum, gloriet, výstavní síň a In memorian) v pozadí s Růžovým sadem a novou zástavbou budov.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka Pofis 722 70. výročí vyhlazení Lidic
příležitostné poštovní razítko Filatelistická výstava, Lidice, 20.9.2012

Ve dnech 20. a 21. září bylo na poště v Lidicích k dispozici příležitostné poštovní razítko Filatelistická výstava, Lidice. K výstavě vyšel katalog, příležitostná dopisnice a tiskový list s kupony pro přítisky. Rozptýlení exponátů po celých Lidicích jistě vzbudilo zájem návštěvníků památníku z řad nefilatelistů.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka Pofis 715 Regionální motiv...(turista)
příležitostné poštovní razítko Filatelistická výstava, Lidice, 20.9.2012
PK
zdroj: lidice-memorial.cz

Josef Liesler - 100. výročí narození

K příležitosti stého výročí narození malíře Josefa Lieslera letos proběhlo několik událostí. Na začátku roku byla vydána poštovní známka. V emisi Tradice známkové tvorby po letech první s podobou autora (poslední obdobná vyšla v roce 1992 - v emisi Den československé poštovní známky, Jindra Schmidt).


Ve stejný den byla vydána sada uměleckých fotopohlednic Tomáše Vosolsobě (vydalo Poštovní muzeum). Jedna z nich vyobrazuje Josefa Lieslera ve svém ateliéru. Sběratelé analogických pohlednic tak měli možnost vytvořil maxikartu. První využili v den vydání známky s razítkem "Známková tvorba" pošty Praha 1. Další vhodné varianty následovaly při výstavě Tomáše Vosolsobě a uvedení knihy Oldřicha Kulhánka - Známková tvorba. Oldřich Kulhánek je autorem předlohy poštovní známky a v razítku je tužka a rydlo. Zatím poslední, řekl bych, zásadní událost proběhla v polovině září přímo v Kadani.


V sobotu 15. září 2012 byla v místní galerii otevřena výstava Tři generace Lieslerů, která představuje vybranou výtvarnou tvorbu Josefa Lieslera, jeho syna Lukáše a vnuka Matouše. Součástí výstavy jsou i tři filatelistické exponáty Františka Veselého o známkové tvorbě malíře Josefa Lieslera a rytců Martina Srba a Jaroslava Tvrdoně. Na domě, kde umělec prožil své mládí, byla slavnostně odhalena pamětní deska. Akci pořádaly Královské město Kadaň, Kulturní zařízení Kadaň, Společnost sběratelů celin s neoficiálním přítiskem a Klub filatelistů Josefa Lieslera Kadaň. V den vernisáže výstavy byla v prostorách Infocentra a galerie zřízena příležitostná přepážka, která používala příležitostné poštovní razítko "100. výročí narození, Josef Liesler, 19.9.2012, Kadaň 1". Autorem razítka a jedním z lídrů filatelistického dění v Kadani, je František Veselý (mj. autor návrhu denního razítka s erbem města - v provozu od 6.5.2011 na poště Kadaň 2). Ale zpět k sobotním událostem. Slavnostní vernisáže se zúčastnil Josef Fronc a vytvořil maxikartu v den zahájení výstavy s datem 15. září.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka Pofis 708 Tradice české známkové tvorby-Josef Liesler
příležitostné poštovní razítko 100. výročí narození, ..., Kadaň 1, 15.9.2012

Další varianty vznikly 19. září, přímo v den Lieslerových stých narozenin, protože pošta Kadaň 1 používala razítko ve dvou dnech, 15. a 19. září. Níže přináším variantu s denním razítkem s erbem pošty Kadaň 2, kterou najdete nedaleko Mírového náměstí.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka Pofis 708 Tradice české známkové tvorby-Josef Liesler
denní razítko s erbem, Kadaň 2, 19.9.2012 

Josef Liesler, významný český malíř, grafik a ilustrátor se narodil 19. září 1912 ve Vidolicích u Kadaně. Ve 30. letech absolvoval ČVUT - fakultu architektury a pozemního stavitelství, obor kresba (prof. Cyril Bouda, Oldřich Blažíček). V letech 1938-1941 působil jako člen výtvarné skupiny Sedm v říjnu, v letech 1942-1948 byl členem SVU Mánes, roku 1945 se stal členem SČUG Hollar. Byl čestným členem florentské Akademie, členem Královské belgické akademie a nositelem světových i našich cen a uznání v oboru umělecké poštovní známky. Navrhl více než sto poštovních známek. Za jednu z nich (emise Mezinárodní hydrologická dekáda) získal v roce 1975 cenu UNESCO pro nejkrásnější známku světa. V roce 2003 mu prezident Václav Klaus udělil Medaili Za zásluhy.
Josef Liesler měl svůj vlastní a osobitý malířský styl. Svá nejsilnější díla vytvořil na konci druhé světové války. V celém jeho díle je patrná výrazná inspirace surrealismem. On sám své dílo označoval jako „fantaskní realitu“. Spojoval v něm fantastické představy se vzpomínkami, současnou situaci s historickou pamětí. Zemřel ve věku 92 let.


analogická pohlednice (carte maximum)
známka Pofis 715 Regionální motiv...(turista)
denní razítko s erbem, Kadaň 2, 19.9.2012

Výlet do Kadaně doporučuji spojit s návštěvou výstavy. Ta potrvá do 1. října. Infocentrum a Galerii Josefa Lieslera najdete na Mírovém náměstí v přízemí místní radnice (poznáte jí podle dominantní gotické věže (viz také v kašetu razítka výše).
PK
zajímavý odkaz: Na plovárně s Josefem Lieslerem (doporučuji!)

zdroj: wikipedia.org

středa 19. září 2012

90. výročí narození Emila Zátopka

Před deseti lety vyšla poštovní známka zobrazující vynikajícího českého sportovce Emila Zátopka před cílem maratonu na OH v Helsinkách v roce 1952. Startovní číslo 903 měl i v dalších vítězných závodech těchto her - běhu na pět a deset kilometrů. Od trojnásobného vítězného tažení uplynulo letos v červenci 60 let. O tomto výročí a maxikartě jsem již informoval ve starším příspěvku "Emil Zátopek - Helsinki 1952". Poštovní známka z roku 2002 (emise 11. září) byla vydána k jeho nedožitým osmdesátinám. Autorem výtvarného návrhu známky je Zdeněk Netopil, který se tradičně věnuje známkám se sportovní tématikou. Rytinu provedl Miloš Ondráček.


Emil Zátopek se narodil 19. září 1922 v Kopřivnici a zemřel 21. listopadu 2000 v Praze ve věku 78 let. Patří mezi nejvýznačnější osobnosti naší i světové atletiky všech dob. Během své sportovní kariéry získal čtyři zlaté olympijské medaile, třikrát byl mistrem Evropy, vytvořil osmnáct světových rekordů a byl mnohonásobným mistrem Československa v běhu na dlouhých tratích. Třikrát byl vyhlášen nejlepším sportovcem světa a v roce 1975 získal mezinárodní Cenu Pierra de Coubertina za fair play. V roce 1997 byl vyhlášen nejlepším českým sportovcem 20. století.


V sobotu 15. září proběhly v Kopřivnici oslavy 90. výročí narození Emila Zátopka. Zároveň se zde uskutečnil 10. ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka. Startovalo se od budovy Technického muzea v Kopřivnici. Trasa vedla přes obce Štramberk-Ženklava-Veřovice-sedlo nad pramenem Jičínky-Rožnov pod Radhoštěm. Závod končil ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Délka tratě byla 22,3 kilometrů. V den oslav bylo k dispozici příležitostné poštovní razítko Emil Zátopek, 19.9.1922, Kopřivnice, příležitostná R nálepka a nálepka Apost. Dosud jsem nezaznamenal, zda vznikla maxikarta k 80. výročí. Tehdy byly k dispozici aktuálně vydané známky i příležitostné razítko, které se používalo od 19. do 21. září 2002 v Kopřivnici. Existuje? K 90. výročí narození alespoň vznikly dvě upomínkové varianty pohlednic se známkou z roku 2002. O tu se tentokrát postaral Zbyšek Veselý. Díky.


Na závěr byl chtěl připomenou další významné výročí - 90. narozeniny paní Dany Zátopkové. U příležitosti tohoto jubilea se bude ve dnech 19. až 21. září používat příležitostné poštovní razítko Dana Zátopková, 19.9.2012, Praha 1.


Dana Zátopková, manželka Emila Zátopka, se narodila ve Fryštáku u Karviné ve stejný den, měsíc a rok jako její manžel. Podobně jako on, byla i Dana vynikající českou atletkou. K jeho třem zlatým medailím z OH v Helsinkách přidala hodem oštěpem, v délce 50,47 metrů, čtvrtou zlatou medaili. Je mnohonásobnou držitelkou titulu mistryně republiky, mistryní Evropy z let 1954 a 1958. V roce 1958 vytvořila světový rekord (55,73 m). Po ukončení sportovní kariéry se věnovala trenérské činnosti. Dodnes se aktivně účastní českého olympijského hnutí. Paní Daně do dalších let přeji hodně zdraví a spokojenosti.

Dana a Emil Zátopkovi, zdroj: denik.cz
zdroj: ctu.cz
wikipedia.org
 PK

pátek 14. září 2012

Festival Jičín - město pohádky

V pořadí již 22. ročník festivalu Jičín - město pohádky probíhá ve dnech 12. až 16. září 2012 ve městě Jičín. Téma "Pohádkové pimprlatérium" napovídá, že bude letos tematicky směřovat k loutce a loutkářství. Připomeneme si také 100. výročí narození loutkáře Jiřího Trnky a 90. výročí narození spisovatelky Marie Kubátové. V průběhu konání festivalu je pro návštěvníky připravena celá řada kulturních akcí, tvůrčích dílen, výstav a her.  Patronem festivalu je Jiří Lábus. Podrobný program festivalu najdete na odkazu zdeSymbolem festivalu je město Jičín ve skořápce vlašského ořechu.


Od roku 1999 je při festivalu zřízena Pohádková pošta s příležitostným poštovním razítkem. Jeho motiv vychází ze symbolu festivalu. Autorem návrhu je Michal Andrejs. Razítko se bude používat po celou dobu konání festivalu ve foyer obřadní síně jičínského zámku.



Jako každoročně jsem využil možnosti navštívit festival, tentokrát nejen za filatelistickým účelem, ale i jako turista a divák tradičního pohádkového průvodu.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka Pofis 715 - Regionální motiv s přítisky... (turista)
příležitostné pošt.razítko Festival Jičín-město pohádky,
Jičín, 12.9.2012
vytvořil Pavel Kancnýř

V jeho čele nemohly chybět pohádkové postavičky Rumcajs, Manka a Cipísek z lesa Řáholce.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka Pofis 475 - Dětem - Rumcajs, Manka a Cipísek
denní razítko s erbem města Jičín, Jičín 1, 31.5.2006

V druhé variantě maxikarty s turistou je na pohlednici kašet s Rumcajsem.


Nedávno mi Josef Fronc vnukl myšlenku pokračovat ve tvorbě maxikaret s postavičkami z Večerníčků, tentokrát s "Kuťáky" Patem a Matem. Samolepicí poštovní známka vyšla v sešitkové úpravě po deseti kusech dne 5. října 2011.To už bylo dávno po festivalu, který se každoročně koná v září.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka Pofis 701 - Pat a Mat
příležitostné pošt. razítko Festival Jičín-město pohádky,
Jičín, 12.9.2012
vytvořil Pavel Kancnýř

Na řadu tak přišli až letos. A protože je letošním tématem loutka, je to trefa přímo do černého. Takže, co dodat na závěr? ... a je to!


PK
zdroj: pohadka.cz

Turista-Regionální motiv s kupony...

Téměř půl roku uběhlo od vydání výplatní poštovní známky Regionální motiv s kupony určenými pro přítisky. Na známce o nominální hodnotě 10 Kč, zastoupené písmenem "A", je vyobrazen turista stojící před rozcestníkem.


Známka vyšla 21. března 2012 v upraveném tiskovém listu s 9 známkami a 12 kupony. Motivem kuponů je turista v několika variantách (dva turisté nesoucí rozcestník, turista otec a syn sedící na rozcestníku, turistka zalévající rozcestník a turista nesoucí rozcestník na rameni). Část nákladu byla vytištěna s prázdnými kupony, na něž budou dodatečně zhotovovány přítisky na přání zákazníků. Více k soukromým přítiskům na odkazu zdeAutorem výtvarného návrhu je akademický malíř a grafik Jiří Slíva, který není v oblasti známkové tvorby žádným nováčkem (1995 Kreslený humor, 2005 Gastronomie). Jiří Slíva, český výtvarník a básník, se narodil v roce 1947 v Plzni a vystudoval VŠE Praha. Od roku 1971 se živí pouze kreslením. Věnuje se kreslenému humoru, knižní ilustraci a volné grafice. V Česku i ve světě měl desítky výstav. Vyšla mu řada knih a přes dvě desítky dalších ilustroval.  Od roku 1993 je členem SČUG Hollar.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka Pofis 715 - Regionální  motiv s kupony... (turista)
denní poštovní razítko s erbem Nového Města pražského, Praha 1, 5.9.2012
vytvořil Pavel Kancnýř

Pohlednici výše ilustroval neméně známý výtvarník, knižní grafik, krajinář a karikaturista, spoluzakladatel Mladé Fronty a Dikrobrazu, Otakar Štembera (1914-1999). Ten je autorem ilustrací řady humorných pohlednic se sportovní tématikou, které vydala Sazka ve Sportovním a turistickém nakladatelství v Praze roku 1966. Jedním z jejich námětů je právě turistika.
PK
zdroj: ctu.cz
wikipedia.org

čtvrtek 13. září 2012

Automobilová vášeň

O Světových autech Václava Zapadlíka jsme se již na českých i zahraničních webech dočetli mnoho zajímavého. Pěkný článek Jiřího Horáka vyšel i v srpnovém čísle časopisu Filatelie. Zkrácenou verzi převzal a do svého magazínu zařadil pořadatel Sběratele. Časopis byl v tištěné podobě zdarma k dispozici na veletrhu. Volně je dosud k prolistování a přečtení na webu www.sberatel.info.

Mercedes Benz 540 'Special Roadster',
tehdy na zakázku vyráběný exkluzívní německý automobil společnosti Mercedes-Benz 

Všichni příznivci výtvarného umění a automobilismu si určitě vydáním poštovních známek se světovými auty přišli na své.

Duesenberg SJ  - Convertible Victoria s karosérií Rollston
tento  'Král silnic' byl schopen dosáhnout rychlosti více než 200 km za hodinu

Duesenberg SJ Walker La Grande Dual-Cowl Phaeton
jeden z více než 200 klasických automobilů, které jsou k vidění ve světoznámé
sbírce hotelu Imperial Palace v Las Vegas

Vydání Světových aut mi připomnělo období mého dětství. Sbírku "angličáků", na kterých jsem vyrůstal, mám dodnes schovanou pro další generaci.

Rolls Royce Phantom III, poslední převálečný vůz vyráběný v letech 1936-1939,
celkem bylo vyrobeno 727 vozů

Láska k autům, alespoň k těm sběratelským miniaturám, mne neopustila dodnes. Spojenci mi po dlouhá léta zůstávájí moji rodiče. Příležitostně mi tak do "sbírky" přibude nový kousek, připomínající třeba československou historii.

Wikov 70, osmiválcový motor o objemu 3480 cm3 s výkonem 70k,
pro malý zájem bylo vyrobeno jenom několik kusů 

V loňském roce to byla bugatka Elišky Junkové nebo Velorex, který oslavil 60 let od začátků výroby.

Bugatti Royale Type 41, design Ettore Bugatti, 'Kellner car',
'Royale' pojmenovaný po španělském králi Alfonsovi XIII. 


Bugatti Royale 41, jeden ze šesti vyrobených vozů, určený pro krále
'Napoleon Couple' o objemu 12,7 l

Sehnat pohlednice automobilů světových značek nebyl úkol skutečně jednoduchý. Tak snad příště to bude snazší. Na řadu přijdou automobily domácí výroby.

Isotta Fraschini Tipo 8A 'Castagna Roadster'
vyrobeno 950 kusů vozů různých karosérií
PK

středa 12. září 2012

Veletrh Sběratel 2012

Koncem minulého týdne se v Praze konal již 15. ročník veletrhu Sběratel, od počátku až do konce nabitý zajímavým programem. Návštěvníci měli možnost strávit tři příjemné dny, které nabízely plno zážitků. Od bohatých nabídek obchodníků všech tradičních sběratelských oborů, křtů nově vydaných poštovních známek, aukce zlaté kilové mince Zlatá bula sicilská, přestavení limitované edice mince Čtyřlístku až po přátelská setkání. 


V rámci tvorby analogických pohlednic se zaměřím především na dvě události, a to na používání příležitostných poštovních razítek "Praha 9 (kolibřík a květina)" a "Maestro Václav Zapadlík na Sběrateli,...". Jak jsem již informoval v příspěvku Krása orchidejí, vydala Česká pošta, s.p.-odbor Postfila sadu cartes maximum s příležitostným razítkem "Praha 9 (kolibřík a květina)", používaným na veletrhu dne 6. září 2012. S tímto razítkem vznikla i maxikarta k poštovní známce Cestovatel - A. V. Frič. Fotografie, která sloužila jako předloha pro výtvarný návrh poštovní známky, zachycuje Friče hledícího na orchidej.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka Pofis 734 Cestovatel A.V. Frič
příležitostné poštovní razítko Praha 9 (kolibřík a květina),
Praha 9, 6.9.2012
vytvořil Pavel Kancnýř

V příspěvku Světová auta na pohlednicích jsem sběratele informoval o vydání pohlednic automobilů světových značek. Pohlednice vydal Progres Partners Advertising, s.r.o. a po celou dobu konání veletrhu byly k zakoupení na informacích ve foyer PVA Letňany. Každý návštěvník si tak měl možnost vytvořit sadu maxikaret, kterou si mohl na stánku České pošty, s.p. nechat opatřit příležitostným poštovním razítkem a ještě tentýž den, po vystání dlouhé fronty, si je třeba nechat opatřit podpisem autora emise. Jak se maxikarty povedly přináším níže.


známka Pofis 735 Duesenberg SJ

známka Pofis 736 Wikov 70

známka Pofis 737 Mercedes Benz 540

známka Pofis 738 Rolls Royce Phantom III

známka Pofis 739 Bugatti Royale 41

známka Pofis 740 Isotta Fraschini Tipo 8A


Příští ročník veletrhu Sběratel se bude konat 5.-7. září 2013 opět v PVA Letňany.

PK

úterý 11. září 2012

Václav Zapadlík - Světová auta

Dne 5. září 2012 byl vydán výplatní známkový sešitek Václav Zapadlík-Světová auta, který obsahuje šest samolepicích poštovních známek hodnoty "E" (20 Kč).


Na známkách jsou vyobrazeny osobní automobily světových značek - Mercedes Benz 540 (1936), Bugatti Royale 41 (1934), Isotta Fraschini Tipo 8A (1929), Duesenberg SJ (1933), Rolls Royce Phantom III (1938) a český Wikov 70 (1931).

analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 736 Václav Zapadlík - Světová auta
razítko s erben Nového Města pražského, Praha 1, 5.9.2012
vytvořil Pavel Kancnýř
Na přední straně sešitku jsou vyobrazena tři auta - Škoda Hispano - Suiza (1928), Minerva AL (1932) a Praga Grand (1930). Sešitek obsahuje krátký biografický text o Václavu Zapadlíkovi v češtině a angličtině. Nad textem je umístěna miniatura a podpis autora.  



Autorem návrhů poštovních známek je Václav Zapadlík (1943). Jako malý pracoval v otcově autoservisu, proto znal automobily do nejmenšího detailu. Vyučil se truhlářem, ale současně ho lákala i muzika a výtvarné umění. První kresbu, Vauxhall Cadet 1932, zveřejnil v roce 1971. Spolupracoval s prestižním muzeem automobilů Blackhawk, otevřeném v září roku 1988 v Kalifornii.

zleva: Marie Chábová, Václav Zapadlík, Ing. Břetislav Janík

Druhá část středeční minivýstavky byla věnována Světovým autům Maestra Václava Zapadlíka a příležitostné poštovní dopisnici Harley-Davidson Club Praha.




Václav Zapadlík je také autorem příležitostné poštovní dopisnice Harley-Davidson Club Praha. Ten je nejstarším existujícím společenstvím vlastníků motocyklů Harley-Davidson na světě. Založen byl v roce 1928, neoficiální vznik je datován roku 1927. Myšlenka vznikla na svatbě motocyklového závodníka Bohumila Turka, který byl zároveň ředitelem firmy Tesárek, dovážející do Československa motocykly značky H-D. Pro formální nedostatky ve stanovách odmítlo Ministerstvo vnitra v roce 1927 Motoklub H-D zaregistrovat. 25. února 1928 byl na Valné hromadě v hotelu Gráf v Praze oficiálně založen Harley Club Praha.


Na dopisnici je v písmenové známce "A" vyobrazen historický motocykl Harley-Davidson typu Streamline (1926). Nad ním je umístěn znak H-D. 


Na levé straně dopisnice je vyobrazen H-D se sajdkou a logo klubu. Dne 6. září bylo na veletrhu Sběratel používáno příležitostné poštovní razítko Harley-Davidson, Motor Cycles, Praha 9.


PK
zdroj:
ctu.cz
wikipedia.org

Alberto Vojtěch Frič - 130 let od narození

Dne 8. září 2012 uplynulo 130 let od narození českého cestovatele, etnografa, botanika a spisovatele Alberto Vojtěcha Friče. Významné výročí připomněla Česká pošta, s.p. vydáním příležitostné poštovní známky Cestovatel A. V. Frič (1882-1944). Na známce je vyobrazen portrét cestovatele v pozadí s mapou Paraguaye (stát v Jižní Americe), kam A.V. Frič podnikl několik cest. Poštovní známku vytvořil podle fotografické předlohy akademický malíř a grafik Jan Kavan, autorem liniové kresby je Václav Fajt.


Alberto Vojtěch Frič, jihoamerickými indiány pojmenován Karaí Pukú (Dlouhý lovec), byl v Evropě znám také jako Lovec kaktusů. V 15 letech byl považován za  jednoho z největších znalců kaktusů ve střední Evropě. Vytvořil rozsáhlou sbírku kaktusů, která bohužel v zimě roku 1899 zmrzla. V letech 1901 až 1929 podnikl osm cest do Ameriky. Jejich cílem byl sběr kaktusů a exotických rostlin, objevování nových krajů a sběr etnografických materiálů o divoce žijících indiánských kmenech.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka Pofis 734 - Cestovatel Alberto Vojtěch Frič
razítko s erbem Nového Města pražského, Praha 1, 5.9.2012
vytvořil Pavel Kancnýř

V důsledku povodní na horním toku řeky Paraguaye se v roce 1904 sblížil s indiány kmene Čamakoko a jeho ženou se stala dívka se jménem Lorai (Černá kachna). Ta po jeho odjezdu zpět do rodné vlasti porodila dceru Hermínii. O její existenci se Fričova česká rodina, kterou založil v roce 1922, dozvěděla téměř po sto letech.
V rámci 22. minivýstavky, konané v den vydání známky na hlavní poště v Praze, jsme se tak měli možnost setkat s Fričovou českou rodinou (vnukem Pavlem Fričem a jeho ženou Yvonnou), ale i s vnukem Rodolfem (paraguayským indiánem kmene Čamakoko), synem Hermínie.

Rodolfo Ferrreira Frič podepisuje svojí knihu Indiánská knížka,
kterou koncem srpna vydalo Nakladatelství Titanic 

Opět jsme si měli možnost prohlédnout výtvarné návrhy, rytecké rozkresby a podklady pro tisk vydaných známek, FDC, razítek).


 



Pro velké množství vydaného filatelistického materiálů byla tentokrát minivýstavka rozdělena do dvou částí, z nichž první byla věnována poštovní známce A.V. Frič a aršíku Krása orchidejí. Níže se můžete seznámit s tím, jak vznikl.



 PK
zdroj:
cpost.cz
wikipedia.org
checomacoco.cz

zajímavé odkazy:
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...