Stránky

Časté otázky (FAQ)


Co jsou analogické pohlednice - cartes maximum?

Analogické pohlednice, francouzsky cartes maximum, jsou pohlednice, na jejichž obrazové straně je nalepena poštovní známka, znehodnocená poštovním razítkem, přičemž námět pohlednice, známky i razítka je v maximální shodě.

Kde můžu získat bližší informace o analogických pohlednicích?

Informace můžete získat zde na blogu či v bulletinu Maximus. Na záložce O maxikartách nebo na záložce Bulletin Maximus najdete všechny potřebné informace. Inspiraci také můžete načerpat v samotných článcích.

Jak mám začít sbírat analogické pohlednice?

Především si musíte položit otázku, zda chcete jen sbírat nebo i tvořit a co chcete sbírat. Můžete například sbírat oficiální vydání České pošty nebo soukromá vydání sběratelů současných i těch předešlých, tvořících v období Československa. Pokud chcete i tvořit, pak je dobré sledovat emisní plány poštovních známek od aktuálního až čtyři roky nazpět.

Proč až čtyři roky nazpět?

Podle pravidel lze analogické pohlednice tvořit s platnými známkami, vydanými v období posledních 4 let. Nikdo vám samozřejmě nemůže zakázat vytvořit si pohlednici i se starší známkou. Tu však nelze vystavit v soutěžním exponátu. Jiná situace je u analogických pohlednic vytvořených v období  Československa. Více naleznete ve Směrnicích maximafilie.

Musím se řídit pravidly pro tvorbu analogické pohlednice? 

Pokud to myslíte se sbíráním analogických pohlednic vážně, tak ano.

Kde pravidla najdu?

Řád pro tvorbu analogických pohlednic najdete na odkazu SREV (v anglickém jazyce). Volněji a pro začátečníky srozumitelněji zpracoval a popsal pravidla v bulletinu Maximus Josef Fronc. Na odkazu zde si je můžete přečíst.

Kde mám sehnat vhodné pohlednice?

Pohlednice můžete sehnat například v antikvariátech, knihkupectvích, papírnictvích, na poštách, v trafikách, muzeích, v infocentrech, na hradech, zámcích, atd. Na internetu pak v tuzemských i zahraničních e-shopech a aukcích. Velkým pomocníkem pro sehnání vhodné pohlednice může být i Postcrossing. Bohužel ne všechny pohlednice s podobným nebo shodným motivem, jako je známka, existují.

Kde nakoupím aktuálně vydávané poštovní známky i starší vydání?

Aktuální emise, ale i některá starší vydání nakoupíte za nominální hodnotu na filalelistických přepážkách České pošty, v Postfile nebo ve Službách filatelistům v Karlových Varech. Přehled prodejních míst a kontakty najdete na webu České pošty na odkazu https://www.ceskaposta.cz/sluzby/filatelie-a-postfila/prodej-znamek-a-filatelistickych-produktu
Mimo obchodní síť České pošty můžete známky a další filatelistický materiál koupit u filatelistických obchodníků nebo v internetových filatelistických e-shopech. Zde ale musíte počítat s cenou vyšší, než je nominální hodnota známek.
Další možností je nakoupit či vydražit známky na tuzemských aukcích.

Kde seženu informace o vydávaných poštovních známkách, oficiálních cartes maximum, emisních plánech příležitostných přepážkách a příležitostných razítkách?

Informace naleznete na webu České pošty v sekci Filatelie na odkazu https://www.ceskaposta.cz/sluzby/filatelie-a-postfila

Zaujaly mne maxikarty zveřejněné na blogu. Kde je mohu získat?

Pokud se jedná o soukromá vydaní jednotlivých sběratelů, pak je nejlepší kontaktovat konkrétního sběratele s dotazem na jeho maxikartu. Adresu vám mohu zaslat na dotaz.

Zaujaly mne maxikarty vydávané Sekcí sběratelů analogických pohlednic. Kde si je mohu objednat?

S dotazem se obracejte přímo na vedoucího sekce Josefa Fronce na mail fronc(zavináč)cbox.cz

Líbí se mi československé maxikarty. Dají se někde sehnat?

Ano dají, ale vyžaduje to úsilí a trpělivost. U nás se občas vyskytují v aukcích, při setkání mezi sběrateli, na burzách nebo u filatelistických obchodníků.

Jak mohu zaslat maxikartu k orazítkování poštou?

Jednu z možností najdete na odkazu zde.

Jak si nerozmazat razítko na maxikartě?

Vychytávky našich sběratelů najdete popsané ve článcích Jak nerozmazat razítko a Jak nerozmazat razítko II.

Kde najdu seznam denních poštovních razítek s obrazovou částí?

O seznamu denních razítek jsem publikoval v článku Denní poštovní razítka s obrazovou částí. V něm najdete podrobnější informace nebo můžete kliknout přímo na odkaz https://special.kf0015.cz/goods_tag/denni-razitko-s-obrazovou-casti/, kde se seznam nachází.

Jak archivovat maxikarty?

Vše potřebné kolem maxikaret zevrubně popsal v bulletinu Josef Fronc. Myslel i na archivaci maxikaret. Bližší informace najdete v bulletinu číslo 1c na odkazu zde.  

Musím sbírat organizovaně?

Nemusíte. Přicházíte ale o některé výhody, které organizované sbírání přináší. Je to především možnost soutěžně vystavovat, snáz získávat potřebné informace, spolupracovat s dalšími sběrateli...

Co je Sekce sběratelů analogických pohlednic?

Sekce sběratelů analogických pohlednic funguje při Společnosti sběratelů československé známky SČF a sdružuje sběratele analogických pohlednic z České republiky.

Mohu se stát jejím členem? Co proto mám udělat?

Můžete. Pro bližší informace stačí kontaktovat vedoucího sekce Josefa Fronce na mail fronc@cbox.cz

Plánuji v budoucnu soutěžně vystavovat analogické pohlednice. Musím být členem SČF?

Ano, členství ve Svazu českých filatelistů je podmínkou.

Kde mohu získat další informace o filatelii?

Existují obecné i specializované blogy a weby. Mezi nejznámnější filatelistické blogy patří EXPONET FORUM nebo NEWSPHILA. Z kvalitních webů, zabývajících se filatelií a aktuálním děním, doporučuji např. web Klubu filatelistů - sběratelů specializovaných oborů. Seznam filatelistických odkazů naleznete i na blogu v pravém postranním panelu.