Stránky

středa 17. února 2021

Únorové emise na maxikartách: Visegrádská skupina a Bělásek

15. února byly vydány dvě poštovní známky. Námětem první z nich je v symbolické podobě definované 30. výročí úzkých politických, ekonomických a sociálních vztahů mezi čtyřmi zeměmi Visegrádské skupiny: Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska.



Námětem druhé poštovní známky je Bělásek řeřichový.



Maxikarty jsou opatřeny filatelistickým razítkem pošty Praha 1 v den vydání obou známek. Za ukázky díky Martinovi Hlavatému.

PK

Maxikarta Osobnosti: Josef Masopust

Dne 9. února byla vydána poštovní známka s portrétem československého fotbalisty a trenéra Josefa Masopusta. 

ze sbírky Martina Hlavatého

Josef Masopust se narodil 9. února 1931 ve Střimici u Mostu. V roce 1962 obdržel cenu Zlatý míč pro nejlepšího evropského fotbalistu. Českomoravský fotbalový svaz ho vyhlásil Nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let. V roce 2000 vyhrál anketu Česká fotbalová osobnost století a krátce poté jej odborníci zvolili za českého Fotbalistu století.

ze sbírky Martina Hlavatého

Pelé ho roku 2004 zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů. Figuroval na seznamu UEFA Jubilee 52 Golden Players. Od roku 2009 je po něm pojmenován mostecký stadion (Fotbalový stadion Josefa Masopusta). V květnu 2012 byla na jeho památku odhalena u stadionu Dukly Praha na Julisce v Praze 6 jeho socha. zdroj: wikipedia.org
Za ukázku díky Martinovi Hlavatému.
PK

pondělí 15. února 2021

Představuji vám - sběratelka Radana Sedláčková

S Radanou Sedláčkovou jsem si několikrát dopisoval v uplynulých letech. Tehdy začínala se sbíráním maxikaret, na které narazila při činnosti spojené s Postcrossingem. Zde je její příběh, doprovázený výběrem z maxikaret, které vytvořila...

K maxikartám jsem se dostala oklikou přes Postcrossing, který mi doporučila asi před 3 roky kolegyně z bývalé práce, vlastně dvě - nezávisle na sobě! Postcrossing dosud dělám, a spravuju dokonce účty dva, jeden pro rodiče, kteří jsou jen "šťastnými příjemci" (pohlednice za ně posílám i registruju já). Postcrossing mě zaujal, protože když mi bylo asi 16 let měla jsem jako koníček dopisování s lidmi z celého světa, a vůbec jsem takový "psavec" a "hračička".


Vyměňovali jsme si je tenkrát s těmi penpals tzv. Friendship Books (nebo-li FB's), a také různé drobnosti, jako samolepky. Můj táta sbíral známky (mimo jiné), když jsem byla malá. Taky maloval, choval rybičky, šil bez předlohy, atd. Jak jsem pak začala s Postcrossingem, líbily se mi pěkné známky (asi imprint z dětství) a stále jsem četla na profilech lidí, že sbírají maxicards. Jednou jsem jedné Rusce takhle poslala pohled velkého formátu, protože jsem myslela, že sbírá maxi pohlednice, pak jsem časem pochopila, co to maxicards jsou, zalíbily se mi a začala jsem je sama sbírat.


Hodně jsem jich koupila s mými oblíbenými tématy, vydaných nebo soukromě vyrobených v cizině (hlavně na eBayi), a také těch oficiálně (a pár kusů i soukromě) vydaných u nás, ty jsem koupila hlavně na Aukru. Po přečtení blogu jsem našla dost inspirace a informací a začala vlastní i tvořit. Většina jich je suvenýrových (zejména z důvodu známek vydaných před více než 4 lety), ale pravidla velmi dobře znám, a mám pěkné kousky i takové, které pravidla FIP splňují. Kromě CM ještě sbírám příležitostná razítka.



Mám několik 100 pohlednicových sad, z každé sady vždy vytáhnu 1 pohlednici, nalepím 1Kč známku a nechám orazit. Zatím jsem sbírala zejména pražská razítka, a ty z ostatních měst mi posílala kamarádka a kolegyně sběratelka. Do budoucna mám 1 pohlednicovou sadu (Marimekko) určenou na mimopražská razítka (tam je od každého motivu po 2 ks pohlednic, takže když se jedna ztratí cestou zpátky, nebude to vadit). Momentálně mám 6 stálých penpals, se kterými si vyměňujeme pohlednice a Cartes maximum, všechny jsem je našla přes Postcrossing. 2 jsou z Finska, 1 z USA, 1 z Austrálie, 1 z Kanady a 1 z Japonska. (A nyní nově možná 1 z Ruska). Používám slovo penpal, přijde mi lepší než český "dopisovatel", protože tam mám jaksi konotaci s žurnalistikou. Někteří z nich, kteří k tomu mají možnosti, mi také posílají pohlednice s příležitostnými razítky. Mimochodem, teď jsem pro ně přeložila tu zkrácenou verzi od p. Fronce do angličtiny, abych je inspirovala k vlastní tvorbě CM.


Jinak Postcrossing bych doporučila všem, kteří mají rádi "celistvosti". Je zajímavé vidět známky a poštovní nálepky Priority z celého světa. Sice je Postcrossing v angličtině, ale dá se zvládnout i při neznalosti jazyka, znám dost takových lidí a dost jich i vídám na Postcrossingu. Google překladač je velký pomocník. A i když jsou tam oficiální pravidla, že příjemce nemá mít žádné preference a odesílatel může poslat cokoli, tak většina lidí se snaží poslat takovou pohlednici, kterou nejvíc oceníte (dle vašeho profilu). A ti, kteří preferují pohlednici do obálky, popřípadě sbírají ještě něco jiného (známky apod.), těm také mnoho odesílatelů rádo vyhoví...


Její aktuální maxikarta představuje fotbalovou osobnost Josefa Masopusta. Maxikartu vhodně doplňuje strojové razítko, připravené sekcí Olympsport, speciálně k připomenutí narozenin jedné z největších fotbalových legend naší země.

PK

Vlastní známky - Plzeň

K 725. výročí založení města Plzeň byl vydán arch vlastních poštovních známek s 25 náměty města z přelomu 19. a 20. století.

Své ukázky maxikaret s denním razítkem pošty Plzeň 9 mi na ukázku zaslal Martin Hlavatý. Na ukázku vybírám pár z nich.






PK

Lednové novinky - Tradice české známkové tvorby, Sčítání lidu 2021 a Masopust

První známková emise tohoto roku představuje malíře a ilustrátora Václava Zapadlíka spolu s dvěma automobily, které namaloval.

ze sbírky Martina Hlavatého

V roce 2012 vstoupil do známkové tvorby. Je autorem řady poštovních známek s automobilovou tématikou.


ze sbírky Martina Hlavatého

Druhá emise je věnovaná Sčítání lidu 2021, které proběhne letos v březnu.

ze sbírky Radany Sedláčkové

Třetí lednová známka je s námětem masopustu. Masopust je třídenní svátek i slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou. Jeho počátek nastává po svátku Tří králů a má pevné datum. Jeho konec připadá na Popeleční středu a závisí tedy na datu Velikonoc.

ze sbírky Martina Hlavatého

Oběma kolegům děkuji za zaslané ukázky.

PK