Stránky

čtvrtek 17. května 2018

Výsledek ankety o nejlepší carte maximum roku 2017

V letošním roce vybírali naši členové ze čtyř nominovaných maxikaret, které do soutěže přihlásili 2 sběratelé.
Hlasování se tentokrát zúčastnilo 14 z více jak 40 obeslaných členů. Opět se bodovalo podle vzorce 1 hlas = 1 bod. První místo vyhrála maxikarta 200 let poštovní schránky (CM 0003) 6 bodů, druhé místo obsadila maxikarta ke 100. výročí České astronomické společnosti (CM 0004) 5 bodů, třetí místo patří maxikartě 130 let potrubní pošty (CM 0002) 2 body. Jeden bod obdržela maxikarta zobrazující gymnastku Věru Čáslavskou.


Všem hlasujícím patří dík za hlas i za krátké vyjádření svého názoru.
PK

Není jazz jako jazz

Své pojetí maxikaret k emisi Český jazz mi také zaslal Zbyšek Veselý.
Z filatelistické sběratelské edice vybral pohlednici s motivem "saxofonové květiny".


Z volně dostupných pohlednic Zbyšek použil zábavnou pohlednici z produkce Fun explosive s tématem jazzu.


Díky za pěkné ukázky.

PK

Maxikarty k emisi Podolské mosty

Společným tématem známky EUROPA jsou pro letošní rok mosty. Za Českou republiku byl pro tuto emisi vybrán pohled na dva podolské mosty zároveň. Jedná se o původní empírový most a nový železobetonový most. Známka vyšla 2. května. Maxikarty jsou opatřeny filatelistickými poštovními razítky Praha 1 v den vydání známky. Raději bych ale na maxikartách viděl domicil některé z pošt nacházejících se poblíž obou mostů či alespoň v oblasti Podolska.

ze sbírky Petra Filipa

Dnešní stádlecký most byl původně postaven přes řeku Vltavu u obce Podolsko, kde sloužil 113 let na důležité obchodní cestě z Bavorska do Haliče. Most postavil v empírovém slohu Vojtěch Lanna v letech 1847–1848. Kovové části původního podolského mostu byly sestaveny ze svářkového železa.


Stádlecký most
ze sbírky Martina Hlavatého

Poté, co přestal tento most stačit rozrůstající se dopravě, byl postaven most nový. Od roku 1942 tak stál nad původním mostem nový podolský most postavený ze železobetonu, který byl oproti původnímu řetězovému mostu obrovský.


Podolský most
ze sbírky Martina Hlavatého

Jako nová lokalita k znovuvybudování původního podolského mostu byla nakonec vybrána řeka Lužnice, nedaleko obce Stádlec. Původní řetězový most byl proto v roce 1960 demontován. Následně byly komponenty tohoto mostu složeny v Podolsku a až po celých deseti letech byl opět původní podolský most přemístěn na nové místo, kde byl znovu zprovozněn v roce 1975. (zdroj: cpost.cz)
Oběma kolegům díky za ukázky.
PK

Maxikarty Svět filatelie

Dne 6. května 2018 vyšly Vlastní známky s názvem Svět filatelie. Autorem námětu je NEWSPHILA, z.s.



V rámci emise vlastních známek vychází sada 25 kusů analogických pohlednic opatřených denním razítkem Známková tvorba v den vydání.


Informační zpráva autora známek:
Z připravovaných analogických pohlednic (CM) bylo zhotoveno vždy dvacet pět kusů pohlednic frankovaných vždy jednou „vlastní“ známkou (na obrazové straně pohlednice) + dofrankování (25,00 CZK, na adresní straně pohlednice) na výplatné doporučeného psaní (tj. 44,00 CZK). Takto připravené analogické pohlednice (CM) jsou oraženy razítkem prvního dne vydání s datem 6. května 2018 a s vylepenou (na adresní straně) příležitostnou doporučenou (R-) nálepkou budou odeslány na adresu objednavatele. Adresa odesilatele (tj. z.s. NEWSPHILA) bude umístěna na adresní straně pohlednice. Je to poprvé v novodobé poštovní historii České republiky, kdy budou vydané analogické pohlednice (CM) takto použity v poštovní přepravě!


Celkový počet vydávaných analogických pohlednic (CM) je pouze 75 kusů sad, tedy pouze z části tohoto množství (dle doručených objednávek) budou zhotoveny doporučené CM. Obrazové motivy přední části analogických pohlednic (CM) emise SVĚT FILATELIE jsou dále názorně uvedeny na příslušných maketách.



Cena za jednu kompletní sadu 25 kusů doporučených (R-) analogických pohlednic (CM) odeslaných doporučeně na adresu objednavatele v tuzemsku (s vylepenou příležitostnou R-nálepkou) je stanovena částkou 4.225,00 CZK. Cena je konečná a jsou v ní zahrnuty následující položky: analogické pohlednice (CM) – 25x (á 119,00 CZK), 25x 25,00 CZK (dofrankování na R-), 25x ruční popis adresy (15,00 CZK), 25x podací lístek – vypsání a podání (á 10,00 CZK). Zároveň pod bodem 14.) Objednávky je možnost objednat samostatnou doporučenou analogickou pohlednici (či 2 až 24 kusy), v ceně 199,00 CZK za kus, přičemž bude dodána s libovolným námětem a známkou, která bude k dispozici (není tedy možno objednat samostatně určitý druh CM!).
Objednávky jednotlivých materiálů je možno zasílat e-mailem na adresu: newsphila.plzen@centrum.cz, případně dopisem na adresu: NEWSPHILA z.s., Sedláčkova 209/16, 301 00 Plzeň 1, případné telefonické dotazy (v pracovní dny od 09.00 do 17.00 hodin) rádi zodpovíme na mobilním telefonním čísle: +420 723 778 329.

Maxikarty Český jazz

Ve středu 2. května vyšla poštovní známka v emisi s názvem Český jazz, zobrazující českého lva s typickou jazzovou pokrývkou hlavy a saxofonem. Autorem emise je známý karikaturista Jiří Slíva.
V rámci emise bylo vydáno speciální sběratelské vydání, jehož přílohou jsou dvě kreslené pohlednice.

jedna z pohlednic ze sběratelského vydání
posloužila Martinu Hlavatému ke tvorbě maxikarty

Nejvýraznější osobností českého jazzu byl Jaroslav Ježek. Jeho jazzová tvorba bývá někdy označována jako raný český swing.


Jaroslav Ježek
ze sbírky Martina Hlavatého

Po nástupu fašismu se jazzová hudba stala nežádoucí jako hudba méněcenné rasy. Ke konci padesátých let český jazz výrazně ovlivnila tvorba Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého.


Jiří Suchý, Jiří Šlitr
ze sbírky Martina hlavatého

Mezi dalšími hudebníky, kteří výrazně ovlivnili českou jazzovou scénu, jmenujme mj. Karla Růžičku st., českého legendárního klavíristu, jazzového hudebníka, hudebního skladatele a pedagoga nebo Jiřího Stivína, českého jazzového hudebníka, multiinstrumentalistu a skladatele a mnohé další. (zdroj: cpost.cz)

Jiří Stivín
ze sbírky Martina Hlavatého

Svoji variantu maxikarty k emisi Český jazz mi také zaslal Petr Filip.

ze sbírky Petra Filipa

Oběma kolegům děkuji za ukázky.
PK

čtvrtek 10. května 2018

80. výročí Baťova kanálu

V letošním roce slaví Baťův kanál 80. výročí od založení (https://80.batacanal.cz/). U příležitosti odemykání plavební sezóny připravil správce vodní cesty, Povodí Moravy, s. p., pro návštěvníky několik zajímavých akcí.

ze sbírky Zbyška Veselého

V rámci 80. výročí byla pokřtěna publikace Baťův kanál – od myšlenky k nápadu. Ve spolupráci s Českou poštou byla připravena 1. vnitrostátní lodní pošta s příležitostnou přepážkou, která kotvila v přístavu. Z přepážky si zájemci mohli odeslat zásilku, která byla opatřena příležitostným poštovním razítkem a razítkem lodní pošty (viz maxikarta níže - vlevo příležitostné razítko, vpravo kašet lodní pošty).


ze sbírky Zbyška Veselého
Kromě toho čekaly na návštěvníky plavby lodí, soutěž o proplutí všemi plavebními komorami Baťova kanálu a další zábavný program.

ze sbírky Martina Hlavatého

Akce se zúčastnil kolega Zbyšek Veselý, který si tak zpříjemnil sváteční květnový den. Na příležitostné přepážce vytvořil několik maxikaret s námětem přístaviště Baťova kanálu, který vyšel na poštovní známce v roce 2012. A protože se fantazii meze nekladou, vytvořil Zbyšek ještě několik maxikaret s loděmi z emise Historické dopravní prostředky.


ze sbírky Zbyška Veselého

ze sbírky Zbyška Veselého
Další maxikarty mi zaslal Martin Hlavatý. Ten pro vytvoření maxikaret sehnal dlouhé pohlednice s námětem přístaviště Baťova kanálu.

ze sbírky Martina Hlavatého

Oběma kolegům díky za pěkné ukázky.
PK

Další maxikarty k 200. výročí založení Národního muzea

Ke 200. výročí založení Národního muzea jsem dodatečně obdržel skeny maxikaret vytvořených Zbyškem Veselým. Zbyšek použil nedávno vydanou poštovní známku z emise Osobnosti - Eduard Štorch.



Ve spolupráci s Josefem Froncem vytvořili maxikarty z pohlednic zobrazujících mamuty. Na první, dobové pohlednici, je zobrazen model mamuta, vyfocený dr. Absolonem. Druhá pohlednice je s motivem z knihy Morava v době ledové. Čistá (bez známky a razítka) je k dostání v eshopu Masarykovy univerzity v Brně.


Zbyškovi díky za ukázky.
PK