Stránky

středa 31. srpna 2016

Křest aršíku Zoologické zahrady I.

Křest aršíku se bude konat ve správní budově ZOO Dvůr Králové nad Labem v Galerii Zdeňka Buriana dne 16.9.2016 od 10 hodin.




Program křtu:
10 hodin - křest aršíku Zoologické zahrady I.
10.30 - 11.30 hodin - autogramiáda tvůrců aršíku (manž. Knotkovi, Martin Srb)
14.30 - 15.30 hodin - autogramiáda tvůrců aršíku (manž. Knotkovi, Martin Srb)

V době od 9.30 do 12.00 hodin a od 14.00 do 16.30 hodin budou v prodeji filatelistické materiály vydané KF Jilemnice, a to dopisnice s počítačovým přítiskem, dopisnice s ocelotiskovým přítiskem, grafický list vytištěný ocelotiskem a list s přítisky na kuponech, vše dle návrhů J. a L. Knotkových a v rytině Martina Srba. Od 9.30 do 16.30 hodin bude v prostorách galerie umístěna příležitostná poštovní přepážka, která bude používat příležitostné razítko a bude mít k dispozici i příležitostnou doporučenou nálepku.


Vstup do Galerie Zdeňka Buriana je zdarma, ovšem do ZOO je nutné zaplatit běžné vstupné. Členové SČF, kteří se do 11.9.2016 přihlásí na adresu s.strnad@tfnet.cz a projeví zájem o zlevněný vstup, budou mít vstupné jen 50 Kč. U všech pokladen ZOO budou písemné seznamy se jmenným uvedením osob, keré mají nárok na zlevněný vstup. Zlevněný vstup je možný jen mezi 9 - 10 hod. v den křtu. Podmínkou získání zlevněného vstupu je sdělení jména, příjmení, data narození a čísla a sídla klubu filatelistů, jehož je zájemce členem a má uhrazeny příspěvky za rok 2016. Pořadatelé si vyhrazují právo platné členství zkontrolovat na ústředí SČF. Zájemcům, kteří splní všechny tyto podmínky, bude zařazení do seznamu pro zlevněný vstup potvrzeno rovněž emailovou poštou. Slavomil Strnad

Česká pošta vydává: cartes maximum Zoologické zahrady I.

Ve středu 7. září vydává Česká pošta, s.p. - odbor Postfila první sadu maxikaret k nové emisi, která se věnuje zvířatům žijícím v tuzemských zoologických zahradách.


Emise s názvem Zoologické zahrady I. představí zvířata ze 4 zoologických zahrad. Kromě naši nejznámější zoologické zahrady v Praze, tak příjdou na řadu i další významné zahrady - ZOO Jihlava, ZOO Dvůr Králové nad Labem a ZOO Olomouc.



Autory výtvarného návrhu poštovních známek a pohlednic jsou manželé Knotkovi. Maxikarty vycházejí v nákladu 2600 kusů. Spolu s nimi opět vyjdou i pohlednice v nákladu 1300 kusů. Pohlednice mohou posloužit k tvorbě pěkné varianty s příležitostným razítkem, které se bude používat ke křtu známek v ZOO Dvůr Králové n. Labem (více info v dalším článku). K zakoupení budou na filatelistických přepážkách a v Postfile.
PK

Maxikarty Rio - Lipno

Olympiáda v Brazílii byla očekávána s napětím a s předpokladem vysokých medailových pozicí. Z hlediska obchodníků, pak s jistotou vysokých finančních zisků. Jak se komu co splnilo, nechť posoudí každý sám.
Pro nás, filatelisty, byla zajímavá aktivita lipenského Olympijského parku, který krátce před olympiádou (v červenci 2016), vydal dva archy vlastních známek.



Celkem šlo o 50 kusů poštovních známek s náměty ucelené řady olympijských sportů, parku v Lipně, Jihočeského kraje a samotné obce Lipna.







Známky pro vydání připravil českobudějovický fotograf a filatelista Milan Binder, z jehož dílny pocházejí i vlastní známky 750 let Českých Budějovic (jak říká klasik: "V Českých Budějovicích by chtěl žít každý") a vlastní známky ARCO komíny.
Pro filatelisty byla po dobu konání her připravena na informačním centru téměř každý den příležitostná poštovní přepážka s příležitostným razítkem.



Umístění přepážky na íčku mělo svá pro i proti. Pozitivem byla možnost zakoupení celé řady pohlednic a místních suvenýrů. 




Nevýhodou byl nával návštěvníků, které poštovní přepážka sice nezajímala, ale přesto před ní tvořili frontu. Jak neslušné a nezodpovědné!! Nicméně, pro nás starší a zkušené, již toto není překážkou. I se svým metrákem dokážeme lehce proplout každou skulinkou, aniž bychom pohoršovali. Na přepážce byli dva pošťáci (skutečně muži), což není vždy k vidění. Oba byli nesmírně ochotní a vstřícní. Díval jsem se na jejich práci při označování ostatních zásilek a musím říct, že pracovali s péčí a s důrazem na kvalitu (rovně usazené razítko, vodorovné nálepky). Pro mě byl pobyt u přepážky pohodovým zážitkem.
Olympijský Park Rio - Lipno byl jen pár kroků od íčka.



Po prokousání se frontou s osobní bezpečnostní prohlídkou, jsme se mohli kochat pohledem na různě dovádějící děti a jejich rodiče. Já, jako nesportovec a obdivovatel dámského plážového volejbalu, jsem viděl zajímavé věci a opět musím pochválit organizátory, za nenásilný přístup k návštěvníkům. Ten pocit, že nikoho k ničemu nenutí a přesto návštěvníky přivedou ke sportu, byl pro mne zajímavý a poučný.




Do parku jsme zavítali v den, kdy se vrátila první část olympijské výpravy, která odpoledne navštívila lipenský park. Této akce už jsme se z časových důvodů nemohli zúčastnit, ale jistě byla ohromující. Soudím tak podle počtu přijíždějících vozů, které jsme potkávali cestou domů...
Závěrem mi nezbývá nic jiného, než pochválit organizátory celé akce, regionu Lipensko poděkovat za pěkný zážitek a všem doporučit návštěvu Lipna při další možné příležitosti.


Martin Hlavatý

Stezka korunami stromů 2

Když jsem před třemi lety objížděl jihočeské rozhledny, netušil jsem, jak často se na jedno místo budu vracet. Rozhledna Kramolín a její Stezka korunami stromů, stojí nejen z hlediska turistického za opakovanou návštěvu. K tomu turistickému se u nás navíc připojuje i zájem filatelistický.
Rozhledna je otevřena od roku 2012 (o rok později jsem si zde udělal první CM s turistou).




Je vysoká 40 metrů, Stezka korunami stromů je dlouhá přes 300 metrů a je přístupná všem věkovým kategoriím od batolat v kočárcích až po seniory. Stezka je doplněna několika didaktickými zastaveními a řadou adrenalinových odboček. Z rozhledny je vidět na Lipno, Frymburk, Šumavu i do Alp. Výstup na kopec Kramolín je možný z několika směrů. Nejjednodušší je od parkoviště v Lipně nad Vltavou, odkud vyjedete lanovkou. Zpět je možné jít krásnou stezkou či si půjčit terénní koloběžku, kterou dole vratíte. Celý areál svědčí o profesionálním přístupu, vše je jasně popsané, přístupné, zřejmé...


V červenci roku 2015 nechala společnost Stezka korunami stromů zhotovit vlastní známky s dominantou vyhlídkové věže a jako by tušila, že si budu dělat CM, nechala udělat i pohlednice s identickým obrazem, jako je na známce. A co víc, pohlednice přikládala k zásilce objednaných známek. Zájem o tyto známky potvrdil, že to byl dobrý počin, a tak letos společnost vydala další emisi, tentokrát pětiznámkovou (VZ 449-453) s motivem věže ve čtyřech ročních obdobích a s působivě osvětlenou věží ve tmě.






Opět se na rozhledně daly sehnat pohledy se stejným obrazem (alespoň většina). A protože jsem známky i pohledy měl, čekal jsem už jen na příležitost, a ta se naskytla v srpnu při konání letní olympiády, kdy byl na Lipně zřízen olympijský park Rio -Lipno. O tom vám ale budu vyprávět v jiném článku.



Vraťme se ještě krátce k naší rozhledně očima filatelisty. První emise vlastních známek vyšla v roce 2015. Arch o 25 známkách v písmennové hodnotě A (tuzemské obyč. poštovné do 50 g), nesl jeden motiv vyhlídkové věže z ptačí perspektivy.
Letošní emise (vyšla v květnu 2016) zobrazuje pět různých motivů vyhlídkové věže (na jaře, v létě, na podzim, v zimě a ve tmě) na 25 známkovém archu, od každého motivu po 5 kusech na řádku. Informace o prodeji získáte na mailu marketing@stezkakorunamistromu.cz




Na závěr, až pojedete třeba na akci do Poštovního muzea ve Vyšším Brodě, nezapomeňte si zajet pár kilometrů severozápadním směrem, zastavit se v Lipně, vychutnat si výhled z rozhledny a projít se korunami stromů. Určitě to bude stát za to!
Martin Hlavatý


Turista v archeoparku

Po nekonečném čekání se mi letos v létě podařilo vytvořit dlouho plánovanou "turistickou" maxikartu z Archeoparku v Chotěbuzi. Od roku 2014 byl archeopark kvůli archeologickému průzkumu a poslední fázi dostavby pro veřejnost uzavřen, a tím logicky i poštovna, která zde byla umístěna.


Při každoroční dovolené v Beskydech jsem vždy naplánoval výlet do Chotěbuzi. Jednak proto, že jsem byl zvědavý, zda je dostavba již hotova, ale také proto, že sem nedaleko jezdíme s dětmi chytat pstruhy. Je to takový rituál, a proto jsem byl letos rád, že jsme výlet mohli konečně spojit s návštěvou archeoparku...
Archeopark se nachází v archeologické lokalitě, která je součástí obce Chotěbuz - Podobora v Moravskoslezském kraji. Jde o jednu z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek České republiky. Archeopark se rozprostírá tam, kde dříve bývalo opevněné hradisko, pod kterým protékala řeka Olše a je rekonstrukcí slovanského sídliště z období od 8. do 11. století.



Rekonstruované raně středověké hradisko provede návštěvníky všedním životem našich předků. Uvnitř rozsáhlého opevnění, které obepíná areál dávné akropole, je vybudováno několik replik dobových staveb a výrobních zařízení.



Návštěvníci si zde mohou vyzkoušet lukostřelbu, mletí obilí, tkaní tkanic z přízí, psaní hlaholicí do voskových tabulek, vyrábění amuletů, poznávání kostí a odlévání stop zvířat žijících v okolí hradiska.



Poštovna se nachází v nové vstupní budově. K dispozici je zde pro podání obyčejných zásilek. Poštovna disponuje poštovním razítkem s motivem archeoparku.

PK
zdroj: archeopark-chotebuz.cz

Maxikarty ARCO komíny

V závěru loňského roku vyšly vlastní známky, které byly vydány k 25. výročí firmy ARCO.



Společnost F.P.S. ARCO byla založena v roce 1991. Zabývá se výstavbou průmysových komínů, vyzdívek kotlů a pecí a stavebních dodávek pro energetiku. Je členem několika profesních sdružení: mezinárodní společnosti uživatelů a stavitelů průmyslových komínů CICIND, Sdružení pro sanace betonových konstrukcí SSBK a Sdružení uživatelů a stavitelů tepelných zdrojů a zařízení.



V rámci rozšíření činnosti a zkvalitnění služeb zákazníkům založila společnost v roce 2008 tři dceřinné společnosti, zaměřené a specializující se na určité  stavební činnosti.  Společnost F.P.S. ARCO je certifikována systémem jakosti ČSN EN ISO 9001:2001.



Motivem vlastních známek jsou komíny a stavby ve výtvarném návrhu Marka a Ivany Binderových. Příležitostné poštovní razítko k 25. výročí založení společnosti se používalo ve dnech 20. - 22.7.2016, na poště v Českých Budějovicích.
Maxikarty ke známkám vytvořil Martin Hlavatý. Martine, díky za ukázky.

PK