úterý 27. ledna 2015

Maxikarta Delikomat slaví 20 let

V rámci výletu do Brna vytvořil Martin ještě jednu zajímavou maxikartu, a to k nedávno vydané vlastní známce, připomínající 20. výročí od založení společnosti Delikomat.

maxikarta Delikomat slaví 20 let
vytvořil Martin Hlavatý

Společnost Delikomat podniká v oblasti prodeje a pronájmu nápojových automatů na teplé a studené nápoje a potravinářských prodejních automatů na bagety, chlazená jídla, cukrovinky, balené nápoje, atd. Na trhu nápojových a prodejních automatů patří k nejsilnějším společnostem ve svém oboru. Od roku 2001 sídlí v Modřicích u Brna.
U příležitosti oslav 20. výročí založení společnosti byla vydána vlastní poštovní známka se stylizovaným motivem hrnku a výroční kelímek s andělským motivem. Návrh obou pamětních předmětů provedl výtvarník Jiří Slíva.


PK

Carte maximum Vítězslava Kaprálová

Dne 24. ledna uplynulo přesně sto let od narození skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové.

carte maximum Vítězslava Kaprálová
razítko pošty Brno 12, 24.1.2015
vytvořil Martin Hlavatý

Na tuto událost pohotově zareagoval Martin Hlavatý, který se vydal do Brna udělat maxikartu s razítkem dne a místa narození skladatelky. O této talentované osobnosti jsem psal ve starším příspěvku, přesto doporučuji přečíst si článek ke 100. výročí narození Vítězslavy Kaprálové od publicistky Kláry Kubíčkové z idnes.cz na odkazu zde.
PK

čtvrtek 22. ledna 2015

Maxikarty k emisi S nimi přišla svoboda

Na závěr lednové emise poštovních známek je potřeba se zmínit o velmi povedené emisi s názvem S nimi přišla svoboda. Původně nenápadná emise s mnohoznačným názvem, vydaná hned v počátku roku, jistě zaujala a potěšila nejen milovníky vojenské techniky a válečné historie. Pozitivní roli v tomto ohledu nepochybně sehráli i oba výtvarníci Václav Zapadlík a Pavel Sivko, kteří se na emisi výtvarně podíleli.

carte maximum
letadlo Supermarine Spitfire LF Mk. IXE

Ve známkovém sešitku, který byl pro tuto emisi vybrán, najdete celkem 8 poštovních známek se 4 různými motivy válečných historických prostředků: letadlo Supermarine Spitfire LF Mk. IXE, tank T 34/76,2, motocykl Harley-Davidson a automobil Jeep Ford GPW.

carte maximum
tank T 34/76

Když jsem někdy na počátku ledna hovořil s Martinem Hlavatým, padla i otázka k této emisi, na níž Martin pohotově odvětil. "Teď si udělám akorát se dnem vydání a pak počkám na data osvobození..." 

carte maximum
motocykl Harley-Davidson

carte maximum
automobil Jeep Ford GPW

Tak uvidíme, zda třeba nebudou příležitostná razítka. Určitě by si je tato zdařilá emise zasloužila. Martinovi díky za pěkný obrazový materiál.
PK

Osobnosti Oldřich Kulhánek a Vítězslava Kaprálová na maxikartách

Ani Martin Hlavatý opět nezahálel a zaslal mi ukázky svých maxikaret. Martine díky. K emisi Tradice české známkové tvorby - Oldřich Kulhánek, vydané 20. ledna 2015, logicky použil denní razítko Známková tvorba, Praha 1 v den vydání známky. O životě významného českého výtvarníka jsem již publikoval ve starším příspěvku na odkazu zde.

carte maximum Oldřich Kulhánek
vytvořil Martin Hlavatý

K emisi Osobnosti - Vítězslava Kaprálová, která vyšla ve stejný den, použil Martin denní razítko se znakem Nového Města pražského, Praha 1 v den vydání známky. Lepší by pochopitelně bylo razítkovat v Brně, kde se Kaprálová před sto lety (24.1.1915) narodila. Jsem si jistý, že o tom Martin ví a maxikartu vytvořil jako doklad ke dni vydání známky. 

carte maximum Vítězslava Kaprálová
vytvořil Martin Hlavatý

Protože je pro mnohé jméno Vítězslavy Kaprálové neznámé, pojďme si o ní alespoň krátce povědět. Vítězslava Kaprálová byla česká skladatelka a dirigentka, která se narodila před 100 lety v Brně. Žila krátký, přesto dramatický život za který složila přes 50 skladeb, včetně orchestrálních. Podstatný vliv na její umělecký život měla její hudební rodina. Otec Václav, žák Leoše Janáčka, byl skladatelem a v Brně založil soukromou hudební školu. Matka Viktorie byla sopranistkou a učitelkou zpěvu. Po ukončení základního vzdělání studovala na Brněnské konzervatoři obor Skladba a dirigování. Její absolventská skladba Koncert pro klavír a orchestr, který si sama řídila, byl brněnskou senzací, protože poprvé vystoupila na dirigentský stupínek mladá žena, což byl v tehdejší době neobvyklý jev. Ve 20 letech odchází na Mistrovskou školu pražské konzervatoře, kde po dvou letech studií uvádí v Lucerně svoji Vojenskou symfonietu a svými energickými gesty vede symfonický orchestr České filharmonie. Zásadní zlom v jejím životě nastal při náhodném setkání s Bohuslavem Martinů v roce 1937. Když Martinů odhalil mimořádný talent skladatelky, vyzval ji ke studiu skladby u něj v Paříži a v dirigování u Charlese Muncha. V červnu 1938 odjíždí Kaprálová do Londýna, aby na Mezinárodním festivalu společnosti pro soudobou hudbu ve velkém sále Queens Hall uvedla Vojenskou symfonietu,  kterou opět dirigovala - tentokrát byl jejím orchestrem BBC Orchestra. V době, kdy již Paříž byla ohrožována německými vojsky, lékaři diagnostikovali u Kaprálové tehdy nevyléčitelnou tuberkulózu, na kterou mladá skladatelka 16. června 1940 v jihofrancouzském Montpellieru v pětadvaceti letech zemřela.
PK
zdroj: cpost.cz

Carte maximum Oldřich Kulhánek

Nová carte maximum (analogická dopisnice) ke včerejší emisi Tradice české známkové tvorby - Oldřich Kulhánek k jeho nedožitým 80. narozeninám je nápaditě vytvořena Josefem Froncem ze společnosti sběratelů CM při SČF... zdroj: Exponet forumMaxikarta s Oldřichem Kulhánkem plynule navazuje na předchozí maxikarty k emisi Tradice české známkové tvorby, která od roku 2012 zobrazuje na známkách autory československých a českých známek. O vydání maxikaret se pro sběratele a abonenty postarala Sekce sběratelů CM v čele s J. Froncem.
PK

čtvrtek 15. ledna 2015

Večerníček letos slaví 50 let

O možnosti sehnat Večerníčka na pohlednicích jsem informoval ve starším příspěvku. (viz Jak je snadné...). Na výběr je hned několik druhů pohlednic Večerníčka v různých situacích.Příliš bych ale s nákupem pohlednic neváhal. Přeci jen, letos je Večerníčkovi rovných 50 let, na co mne už nějakou dobu také upozorňují naši malí caparti, kteří to mají spolehlivě nakoukané z Déčka (zajímavý odkaz: http://decko.ceskatelevize.cz/vecernicek). Večerníček je bezesporu fenoménem napříč všemi generacemi. Postavičku kluka, který uvádí zhruba desetiminutové pohádky a příběhy, zná určitě každý z nás. A v neposlední řadě. K emisi bude připraveno, jistě velmi pěkné, příležitostné razítko.Kdy vyjde poštovní známka?
Poštovní známka Večerníček vyjde 18.2.2015 v samolepicím provedení o nominální hodnotě A (A=13 Kč).
Kde ji seženu?
Na filatelistických přepážkách České pošty (odkaz zde), na Postfile, ve Službách filatelistům (odkaz zde), v Poštovním muzeu, ve filatelistických prodejnách nebo se zeptejte na své poště.
Kdy bude příležitostné razítko?
Ve dnech 18. - 27.2.2015.
Kde bude?
Příležitostné poštovní razítko s Večerníčkem bude používáno na hlavní poště Praha 1 v Jindřišské ul., přepážka č. 17.


PK

To nejlepší z roku 2014

V letošním roce bude opět vyhlášena anketa o nejlepší analogickou pohlednici uplynulého roku. Každý náš člen již nyní může zasílat své maxikarty (nejlépe mailem) k nominaci do soutěže. Podmínky účasti již všichni dobře znáte, přesto je v závěru příspěvku zveřejňuji. Pro připomenutí toho, co naši sběratelé v loňském roce vytvořili, jsem vybral přehled toho nejzajímavějšího.

Podmínky účasti v soutěži:
1/ cartes maximum musí být vytvořeny ze známek vydaných v roce 2014 (kat.číslo 795 - 830) a znehodnoceny poštovním razítkem s datem v roce 2014
2/ cartes maximum musí splňovat pravidla FIP
3/ obecně platí, že lepší hodnocení dostane CM s příležitostným razítkem
4/ carte maximum, která vyhraje volbu nejlepší CM roku 2014, postoupí do soutěže o nejlepší CM světa
5/ tato carte maximum se fyzicky zasílá do soutěže bez možnosti navrácení zpět, proto je nutné mít nominované CM ve dvou vyhotoveních

Své výtvory zašlete nejdéle do 15.2.2015. Po sestavení nominace budete vyzváni k volbě nejlepší z nich.

PK

Slovenská maxikarta JUDr. Severín Zrubec

Během minulého týdne mi do mailu přišlo od slovenského sběratele Tomáše Tyrolera několik jeho dalších maxikaret, které v poslední době vytvořil. Tomáši díky! Z nich jsem si vybral jednu zajímavou s portrétem předního slovenského filatelisty JUDr. Severína Zrubce. 


Poštovní známka, navržená jako lichoběžník se dvěma trojúhelníkovými kupony, vyšla 5.12.2014 ke Dni slovenské poštovní známky. Námětem je portrét Severína Zrubce s jeho autogramem. Do pravého kuponu zasahuje vyobrazení jeho první zlaté medaile získané na Světové výstavě Praga 1962, do levého kuponu zasahuje logo Spolku Sv. Gabriela, který spoluzakládal v roce 1992. Příležitostné poštovní razítko s jeho portrétem se používalo při inauguraci poštovní známky dne 5. prosince 2014 v Trnavě.

JUDr. Severín Zrubec se narodil v roce 1921 v Lúčnici nad Žitavou. Žil a pracoval v Bratislavě, kde také v roce 1948 získal doktorát práv na Právnické fakultě Slovenské univerzity. Jako právník pracoval v různých organizacích, naposledy na Ministerstvu zemědělství ČSSR, odkud odešel do důchodu. Filatelistické veřejnosti je známý jako úspěšný vystavovatel, publicista, svazový funkcionář, člen domácích a zahraničních porot pro hodnocení exponátů. V organizované filatelii působil více jak 50 let. Prosazoval moderní pojetí filatelie, jako zájmové činnosti, s výrazným kulturním a společenským posláním. Od roku 1952 byl členem Svazu slovenských filatelistických spolků. Jeho jméno je také úzce spjato s úsilím o obnovu Svazu slovenských filatelistů. Dvě funkční období vedl svaz jako předseda (1969 -1979), další dvě období jako místopředseda. Za svoji činnost byl oceněný mnohými vyznamenáními - Zlatý čestný odznak ZSF, Laureát Ceny ZSF 2000, atd. Pracoval jako člen Komise námětové filatelie FIP, i jako člen Mezinárodní poroty FIP. Jeho jméno se zapsalo do historie slovenské i evropské filatelie. Exponát "Dnes sa točia rotačky" byl vystavovaný po dobu 28 let na několika desítkách výstav doma i v zahraničí. Na 5 světových výstavách pod partonátem FIP a 22 mezinárodních výstavách získal 4 zlaté, 17 pozlacených a 7 stříbrných medailí. V roce 1988, kdy ukončil vystavovatelskou činnost, daroval svoji rozsáhlou tematickou sbírku "Tlač a kniha" do Muzea knižní kultury v Trnavě. Mimo filatelie se také věnoval psaní poezie. V letech 2003 - 2005 vydal 14 malých sbírek lyriky, adresovaných především přátelům a známým. Zemřel v roce 2011 v Bratislavě a je pochován ve svém rodném městě. (zdroj: pofis.sk)

PK
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...