Stránky

sobota 26. září 2015

Carte maximum: Hans von Aachen - Hlava dívky

Sekce sběratelů analogických pohlednic vydává carte maximum s námětem obrazu Hlava dívky od Hanse von Aachena. 


maxikartu s hradním poštovním razítkem
vytvořil Josef Fronc

Obraz pochází z období kolem roku 1600 a je vystaven v expozici Obrazárny Pražského hradu. Hans von Aachen byl německý malíř období manýrismu. Narodil se v roce 1552 v Kolíně nad Rýnem, zemřel 4. března 1615 v Praze. Pochován je v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Na dvůr Rudolfa II. se přestěhoval v roce 1597. Tvořil podobizny (několik portrétů Rudolfa II., Portrét děvčátka, Portrét císaře Matyáše), ale i mytologické, alegorické, náboženské a žánrové výjevy (Vítězství Spravedlnosti, Zvěstování P. Marii, Osvobození Andromédy). Byl vynikající kreslíř, malíř se suverénním rukopisem, mistr elegantních postav, tvůrce oblíbených žánrových scén, často velmi realistických, někdy až překvapivě nepřikrášlených. Především však byl vynikající portrétista, jenž dovedl v portrétech vystihnout víc než jen fyzickou podobu.


autoportrét Hanse von Aachena

Na Rudolfově dvoře však Hans von Aachen působil nejen jako malíř. Jako císařův důvěrník byl pověřován i různými diplomatickými i obchodními misemi, především v Itálii, kde uměnímilovnému císaři dojednával zajímavé akvizice. Do Rudolfovy sbírky pomohl získat nejlepší soudobá i starší díla, z nichž některá jsou ve sbírkách Pražského hradu dodnes, např. obrazy italských mistrů – Tiziana, Veroneseho, Tintoretta aj.
Maxikarta bude k dispozici v potřebném počtu všem registrovaným odběratelům.
PK
zdroj: wikipedia.org

Knihovnička maximafilatelisty III.

Zdravím všechny maximafilatelisty i zájemce o tento obor. Náš čestný člen a bývalý vedoucí sekce maximafílie na Slovensku, pan MVDr. Július Molnár, vydal spolu s panem Williamem Schmidtem další, v pořadí již třetí knížku zaměřenou na maximafílii, konkrétně na významné osobnosti na cartes maximum. Kniha se jmenuje Významné osobnosti civilizácie na analógových pohľadniciach - cartes maxima.


Knížka má 176 stran a vyobrazuje 141 CM ze sbírky autorů. Reprodukce CM jsou doplněné texty ve slovenštině. Najdete v ní třeba CM se Sofoklésem, Michelangelo Buenarotim nebo Štefanem Jedlíkem. Po knihách Slovensko - krajina histórie, kultúry a prírodných krás v maximafílii (2013) a Od Malých Karpát po Dunaj v maximafílii (2014), vychází další publikace, která pomocí zhotovených analogických pohlednic propaguje významné osobnosti.
Knížku lze zakoupit prostřednictvím naší sekce bez poplatků za poštovné ze Slovenska. I když náklady na tisk vyšly na 15€, knížku lze díky sponzorství pořídit již za 230,- Kč.

Dovoz knížek zajistíme v naší režii. Aby bylo možné nadělit si knížku pod stromeček, budeme dovoz realizovat začátkem listopadu, proto přijímáme požadavek + zálohu 200,- Kč do konce října.

Zbytek peněz budeme inkasovat při převzetí knížek, které můžeme předat na našem zimním setkání nebo individuálně na poště v Jindřišské v rámci představení nových známek.


Zájemci o knížku pište na e-mail vedoucího sekce na fronc@cbox.cz
Josef Fronc

o knihách dr. Molnára a  W. Schmidta jsme publikovali ve starších příspěvcích na odkazech:


Oftis vydává: carte maximum Sir Nicholas Winton

Vydavatelství OFTIS Ústí nad Orlicí vydalo novou carte maximum - Sir Nicholas George Winton, razítkovanou příležitostným razítkem České pošty Praha 1, 2.9.2015. Cena CM je 79,- Kč. Přihlášení odběratelé se slevou.


Objednat lze ve vydavatelství na adrese: OFTIS, J.Nygrina 336, 562 01 Ústí nad Orlicí, na tel.:465 52 10 52, nebo se slevou v internetovém obchodě www.oftis.cz

středa 23. září 2015

Tramvaj T3 a parník Primátor Dittrich na soukromých maxikartách

Dnešní známková emise historických dopravních prostředků představuje historickou tramvaj Tatra T3, vyráběnou od začátku šedesátých let do druhé poloviny devadesátých let 20. století v závodě Tatra Smíchov.


Díky nadčasovému designu a kvalitní konstrukci se tento vůz stal synonymem slova tramvaj. T3 je totiž rekordman v počtu vyrobených kusů jednoho modelu tramvaje (přes 14 000 vyrobených vozů). I v současnosti je (zřejmě) nejrozšířenějším vozem na světě. Na svoji dobu patřila k nejmodernějším vozidlům, kde byly použity nové materiály (např. plasty a sklolaminát).
Druhou známkou emise je kolesový parník Primátor Dittrich  (od roku 1937 nesl jméno Vyšehrad, od roku 1942 Chrudim a od roku 1945 opět Vyšehrad) Pražské paroplavební společnosti (PPS). Na Vltavu byl poprvé spuštěn v roce 1891. Jméno získal podle bývalého pražského primátora a předsedy PPS Františka Dittricha.


Obě maxikarty vytvořil z dobových pohlednic Martin Hlavatý. Na maxikarty použil denní razítko pošty Praha 1, v den vydání známek.
PK
zdroj: wikipedia.org

Maxikarty z výstavy Václava Zapadlíka

mi na ukázku zaslal Martin Hlavatý. Díky. Martin si pro tvorbu maxikaret vybral všechny dosud vydané poštovní známky, které navrhl Václav Zapadlík.




Na maxikarty použil příležitostné poštovní razítko s podobiznou Václava Zapadlíka, které se používalo k výstavě s názvem Václav Zapadlík - Známky s vůní benzínu, pořádané v pražském Poštovním muzeu. Více informací o výstavě v tiskové zprávě nebo na webu Poštovního muzea na odkazu www.postovnimuzeum.cz



Své výtvory mi na ukázku zaslal i Tomáš Doležal. Díky. Ten si pro realizaci maxikaret vybral známky z letošní emise S nimi přišla svoboda.
PK

Nové maxikarty České pošty: tramvaj T3 a kolesový parník Primátor Dittrich

Ve středu 23. září 2015 vydává Česká pošta, s.p. - odbor Postfila dvě maxikarty k emisi Historické dopravní prostředky - tramvaj T3 a kolesový parník Primátor Dittrich. 



Autory předloh k poštovním známkám i pohlednicím jsou výtvarníci Petr Ptáček (tramvaj T3) a Jindřich Žáček (kolesový parník). Spolu s maxikartami opět vycházejí i čisté pohlednice v nákladu 1000 kusů pro každou emisi. 


V prodeji budou na vybraných filatelistických přepážkách nebo v PostFile.

PK

Lidová architektura Salajna konečně na CM

V rámci výplatní emise Lidová architektura vyšla v roce 2013 poštovní známka zobrazující štít jedné z chalup z vesnice Salajna. Nachází se asi tři kilometry na severozápad od Dolního Žandova v Karlovarském kraji. Od roku 2004 je vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Ve vsi se zachovalo množství usedlostí dvorcového typu s hrázděnými patry. Na známce je zobrazen hrázděný štít kolny, který tvoří protějšek obdobného štítu obytného domu čp. 13.


vytvořil Josef Fronc

Oba štíty jsou dekorativně členěny šikmým šachováním a na roubení věnce zdobeny malovanými květinovými medailony. Maxikartu vydala Sekce sběratelů analogických pohlednic a bude k dispozici všem registrovaným odběratelům.
Josefu Froncovi díky za zaslanou ukázku.

PK
zdroj: cpost.cz

pondělí 14. září 2015

Další maxikarty k aršíku Evropské sovy

Dvě sady maxikaret, ke známkám z aršíku s názvem Evropské sovy, vytvořil Zbyšek Veselý.


 


Jako podklad  pro maxikarty mu jednak posloužily pohlednice, které si v předstihu zajistil ve volném prodeji, nově také vyzkoušel službu Pohlednice Online, o které jsem se zmiňoval v jednom ze starších příspěvků.




 


Podobně, jako Martin Hlavatý, si i Zbyšek vzpomněl na známku z aršíku Ochrana přírody - Křivoklátsko z roku 2009, aby vytvořil suvenýrovou maxikartu se známkou s Výrem velkým.


Všechny maxikarty jsou opatřeny příležitostným poštovním razítkem, používaným 2.-5.9.2015, k vydání známek z aršíku Evropské sovy.
Zbyškovi díky za pěkné ukázky.
PK

pátek 11. září 2015

Sekce sběratelů CM vydává: CM Sir Nicholas Winton

O pěknou maxikartu se opět postarala Sekce sběratelů cartes maximum v čele s Josefem Froncem.


maxikartu k poctě Siru Nicholasovi vytvořil Josef Fronc

Vydaná pohlednice je vytvořena z fotografie, která mohla sloužit tvůrci známky, jako inspirace k výtvarnému návrhu. Maxikarta je opatřena příležitostným poštovním razítkem, používaným k datu vydání známky na Hlavní poště v Praze.
Maxikarta bude rozesílána všem sběralelům registrovaným k odběru vydaných CM, jako příloha aktuálního čísla Zpravodaje. Vyrovnání za obdržené maxikarty proběhne později.
PK

čtvrtek 10. září 2015

Pohlednice Online - užitečný pomocník i pro maximafilatelisty

Nedávno jsem se konečně dostal k tomu, abych vyzkoušel, jak funguje aplikace Pohlednice Online, kterou do chytrých mobilů a tabletů nabízí Česká pošta. Jak jsem se již zmiňoval ve starším článku, aplikace umožní uživateli vytvořit poměrně kvalitní pohlednici z libovolného obrázku nebo fotky, která je následně zaslána v papírové podobě zvolenému adresátovi.
Pojďme se krok za krokem podívat na to, jak to funguje.
1/ Aplikaci si nejprve stáhněte do svých chytrých zařízení prostřednictvím AppStore (jablíčkáři) nebo Google play (ostatní chytrá zařízení).
2/ Klikněte na staženou ikonku - aplikace se otevře.


3/ Dále postupujte podle informací, které se zobrazují na displeji. Zvolte vytvořit pohlednici.


 4/ V dalším okně vyberte formát pohlednice. Pro maximafilatelisty je jednoznačně nejlepší volba běžná A6.


 5/ V dalším kroku vložte obrázek, který chcete mít na pohlednici. Obrázek vyberte buď z galerie nebo jednoduše vyfoťte.


6/ Já jsem vybral na ukázku z Wikipedie stažený obrázek tramvaje T3. Nic vám ale nebrání v tom, abyste si "té trojku" vyfotili do mobilu třeba v při jízdě v Praze...


7/ Nahraný obrázek můžete v jednoduchých úpravách otočit nebo přidat rámeček.


8/ V pokročilých úpravách (tlačítko Upravit) můžete vybrat z řady rozšířených možností (efekty, oříznutí, kontrast, rámečky, text, atd.)



9/ Po vytvoření finální podoby přední strany editujete zadní stranu pohlednice. Vlevo vyplníte text, vpravo adresáta, kterému přijde pohlednice do schránky. Pro text na pohled máte na výběr z několika druhů písma v různých velikostech a barvách.


10/  V následujícím kroku se dle zvolené varianty objeví náhled pohlednice s cenou k zaplacení.


11/ Po vyplnění mailového kontaktu a zvolení druhu placení, dokončíte nákup pohlednice. Poté se můžete těšit, že vám zhruba do dvou pracovních dnů dojde pohlednice poštou do schránky.
PK
další info na webu www.pohledniceonline.cz nebo v Menu aplikace

Maxikarty z veletrhu Sběratel 2015

Pořadatelé veletrhu Sběratel letos opět nezapomněli (díky!) i na sběratele cartes maximum a jejich příznivce a připravili další pohlednice ke známkové emisi Česká auta, která představila poslední dvě historické škodovky - Škodu 1201 a Škodu Rapid 1500. 


Pohlednice byly k dostání na stánku Sběratele ve foyer i v hale veletrhu. Spolu s aktuálními pohledy se zde nabízely i pohledy s auty z minulých let a další pohlednice z produkce pořadatelských firem.


Kdo si nakoupil zásobu pohledů, nyní nemůže litovat. Příležitosti na varianty s razítky jistě budou. První možnost sběratelé využili hned na místě s příležitostným "veletržním" razítkem. Další varianta může být s razítkem pošty v Mladé Boleslavi, města historicky spjatého s výrobou škodovek. V neposlední řadě se nabízí příležitostné razítko k chystané zářijové výstavě výtvarníka Václava Zapadlíka (autora výtvarného návrhu známek) v Poštovním muzeu v Praze.
Dalším potěšením, nejenom pro maximafilatelisty, je i vydání pohlednice ke známce s námětem populárního postcrossingu. A nezapomnělo se tentokrát ani na "přiléhavé" příležitostné razítko, takže výsledek dopadl velmi dobře!


ze sbírky Josefa Fronce

Po vylepení známek na příslušná místa, získali postcrosseři variantu 2 v 1 (pohled i maxikartu), kterou mohli následně potěšit náhodně vygenerované adresáty napříč celým světem. Více o principu postcrossingu na oficiálních stránkách www.postcrossing.com 
Další varianty k příležitostným razítkům, které se používaly na veletrhu, mi na ukázku poslal Martin Hlavatý. Martin využil pěkného razítka k 80. narozeninám Alaina Delona k vytvoření suvenýru se známkou prvního pražského kina a podobou slavného francouzského herce.



Poslední den veletrhu se tradičně používá příležitostné razítko ke dni OSN. Suvenýrová maxikarta je opatřena příležitostnou známkou z roku 1995.




PK

Analogická? pohlednice William Shakespeare

Při letošním ročníku veletrhu Sběratel jsem se setkával se sběrateli, kteří na stánku vatikánské pošty vytvářeli památeční suvenýry ke známce William Shakespeare, podobající se analogickým pohlednicím.


pěkný suvenýr k vydané známce, kterou výtvarně navrhla Marina Richterová
zdroj: expo-net.blogspot.cz

Jak jsem již zmiňoval výše, jde o suvenýr - pamětní pohlednici s vylepenou známkou a razítkem, které záměrně neznehodnocuje poštovní známku.
Protože má však razítko všechny atributy poštovního razítka, pátral jsem dál na internetu, abych získal nějaké informace. Zanedlouho jsem narazil na dvě vatikánské analogické pohlednice, opatřené v roce 2014 tímto razítkem. První z nich je stejná s výtvarným návrhem známky.


Druhá maxikarta je vytvořena z dobové pohlednice s kresleným portrétem Williama Shakespeara. Maxikarty se nabízely na zahraniční aukci a v soukromém zahraničním e-shopu.


Na webu Vaccarinews, v článku k vydání poštovní známky s W. Shakespearem, je uvedena informace, že jde o poštovní razítko používané ke dni vydání známky...
http://www.vaccarinews.it/index.php?_id=17553

PK

Maxikarty k aršíku Evropské sovy

Jistě již netrpělivě čekáte na to, jak dopadly maxikarty k aršíku Ochrana přírody, který vyobrazuje na 13 původních druhů sov, vyskytujících se v Evropě. A "první vlaštovky" značí, že si sběratelé opět dali záležet...

aršík Evropské sovy
opět brilantní práce výtvarníků manželů Knotkových a rytce Martina Srba

Většina sov jsou samostatně žijící noční živočichové (ačkoli existují i výjimky) s řadou adaptací, které jim umožňují lovit za tmy. Dříve byly řazeny mezi dravé ptáky s noční aktivitou. Později z nich badatelé na základě anatomické stavby těla vytvořili samostatný řád. V rámci řádu rozlišujeme dvě čeledi: početnější a druhově rozmanitější čeleď puštíkovití (Strigidae) a méně početnější čeleď sovovití (Tytonidae).
Na první známce aršíku je vyobrazen dospělý sýček obecný s mláďaty. Sýček je velký asi jako hrdlička, kdysi to býval běžný druh, dnes jeho stavy z blíže neobjasněných příčin klesají.



Na další známce je sýc rousný s mláďaty. Je to druh zdánlivě podobný, je však větší a na rozdíl od sýčka, který sedá v předkloněné poloze, sedá tento druh vždy kolmo vztyčený.


Dalšími dvěma druhy sov jsou, v horní části známky přilétající sovice sněžní – velký tundrový predátor, zastupující na dálném severu výry. Při nedostatku potravy, kterou tvoří převážně lumíci nebo králíci běláci, zalétá v zimě někdy k nám. V dolní části známky je sedící puštík obecný před hradní zříceninou. Je naší nejběžnější sovou.



Posledním zástupcem ze soví říše je výr velký. S velikostí 70 cm, váhou až 4,5 kg a rozpětím křídel téměř 2 metry, je největší evropskou sovou a zároveň největší sovou na světě.  Výr loví i dravce, např. káně, jestřába, zdivočelé kočky, lišky atd. Je doložený případ uloveného koloucha o hmotnosti 13 kg.


Ostatní druhy jsou vyobrazeny mimo známky na čtyřech kuponech a okrajích aršíku. Např. nejvzácnější evropská sova výreček malý, nebo naše nejmenší sova kulíšek nejmenší, dosahující sotva velikosti vrabce.
Následující maxikarty jsou ze sbírky Martina Hlavatého. Jeho maxikartu sýce rousného zde záměrně nezveřejňuji, protože je ze stejného zdroje. Můžete se ještě těšit na soubor maxikaret od Zbyška Veselého. Ten bude ale součástí samostatného příspěvku.





Maxikarty jsou opatřeny příležitostným razítkem s námětem sovy, používaným od 2. do 5.9.2015 na Hlavní poště v Praze. Autorem razítka je výtvarník Jaromír Knotek.

PK
zdroj: cpost.cz
wikipedia.org