Stránky

pátek 24. dubna 2015

CM Chomutov poprvé na známce

Ve středu 15. dubna vyšla známková emise k nadcházející mezinárodní filatelistické výstavě, která se počátkem května uskuteční v Chomutově. Námětem známky jsou dva kostely - velký jezuitský kostel sv. Ignáce od Carla Luraga a menší, původní starší kostel, nynější budova městské galerie Špejchar. 


Následující den po emisi bylo v poštovně Zelený koníček v Chomutově používáno příležitostné razítko s názvem "Poprvé na známce Chomutov 50" s vyobrazeným kostelem sv. Ignáce, na něj přiléhající budovou galerie Špejchar a archaicky ztvárněnou literou C, značící počáteční písmeno města Chomutov.

ze sbírky Zbyška Veselého

Tuto příležitost trojité analogie si nemohli nechat ujít ani maximafilatelisté, i když sehnat pohlednici se stejným námětem bylo tentokrát trochu obtížnější, než by se zdálo. Nakonec se ale podařilo sehnat alespoň pár historických pohlednic a jednu současnou a mohlo se vyrazit za razítkem.

ze sbírky Zbyška Veselého

Do Chomutova se vydal Martin Hlavatý. Přes počáteční obtíže nakonec zajistil solidní razítka na maxikarty i pro mne i pro Zbyška. Díky Martine!

častým námětem pohlednic z Chomutova
je dominantní stavba městské památkové zóny - městská věž
ze sbírky Martina Hlavatého

Podaří-li se sehnat další pohlednice s kostelem sv. Ignáce, budou moci vzniknout i maxikarty k nadcházející VI. Mezinárodní filatelistické výstavě, která proběhne ve dnech 6. - 10.5.2015. v Chomutově. Po tuto dobu bude v používání příležitostné razítko s textem "VI. MEZINÁRODNÍ FILATELISTICKÁ VÝSTAVA CHOMUTOV 2015 EUREGIO EGRENSIS" a vyobrazenou českou a německou vlajkou.
PK

Maxikarty k MS v hokeji 2015

K nadcházejícímu Mistrovství světa v ledním hokeji byla 15. dubna vydána poštovní známka, jejímž námětem jsou hokejky, na kterých jsou vyobrazeny vlajky všech účastnických zemí.

maxikarta s razítkem Praha 1 v den vydání známky
ze sbírky Martina Hlavatého

V pořadí již 79. mistrovství světa v ledním hokeji 2015 bude pořádat Česko. Rozhodl o tom kongres IIHF v Kolíně nad Rýnem 21. května 2010. Bylo rozhodnuto na základě hlasování výrazným poměrem hlasů 84 ku 22 ve prospěch Česka. Kromě České republiky byla dalším kandidujícím státem Ukrajina. Pořadatelé šampionátu vybrali pro pořádání pražskou O2 Arénu a ČEZ arénu v Ostravě stejně jako při pořádání MS 2004. MS se v Praze bude pořádat už po desáté.

maxikarta s razítkem Praha 1 v den vydání známky
ze sbírky Martina Hlavatého

Turnaje se zúčastní celkem 16 týmů, 14 nejlepších z minulého mistrovství a 2 postupující z minulého ročníku skupiny A divize 1 – Slovinsko a Rakousko. Tyto dva nahradí týmy Itálie a Kazachstánu, které se účastnily minulého šampionátu v Minsku.

PK

zdroj: cpost.cz

pondělí 13. dubna 2015

Letecké muzeum Metoděje Vlacha otevřelo

Symbolicky v Den letectví a kosmonautiky včera proběhlo dlouho očekávané slavnostní otevření Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Pro veřejnost muzeum otevřelo své brány dnes, 13. dubna 2015.

pohlednici malého formátu jsem sehnal v Infocentru v Ml. Boleslavi
pohledy s letadlem M. Vlacha v muzeu bohužel neměli

Letecké muzeum, které vybudoval Středočeský kraj, nabízí návštěvníkům ke zhlédnutí více jak 25 letadel, originálů a replik z období od pionýrských dob až po současnost. Expozice je umístěna v hlavní hale. Většina letadel je dosud plně funkčních, o čemž se mohli přesvědčit sami návštěvníci včerejšího slavnostního otevření muzea.


dojem ze seskoku padákem se zavěšenou českou vlajkou
umocnila naše státní hymna

Během slavnostního programu, který odstartoval přelet Gripenů a seskok padákem se zavěšenou českou vlajkou, se představilo několik historických letadel, která předvedla svoji krásu nejen na zemi, ale i ve vzduchu.




Při přehlídce nemohl chybět ani školní letoun první české pilotky Boženy Láglerové - letadlo Grade a první české letadlo Metoděj Vlach.


ve vzduchu - letadlo Grade

nostalgie - letadlo Metoděj Vlach

Vraťme se ale ještě na chvíli zpět do muzea. Na připravených simulátorech s letouny z období 1. sv. války si zde mohou zájemci vyzkoušet svoje pilotní dovednosti. Na dalších pak přetížení při leteckých obratech nebo seskok padákem. V prvním patře muzea je vystavená velká sbírka originálů radiostanic, leteckých fotoaparátů, uniforem, kombinéz, přístrojů a dalších leteckých zařízení. K muzeu patří i velkorysá restaurace nejen pro velké, ale i pro malé návštěvníky, pro které jsou zde připravena malá šlapací letadla. K hlavním leteckým zajímavostem patří létající replika letadla Metoděje Vlacha, konstruktéra a aviatika, který v Mladé Boleslavi postavil v roce 1912 první české letadlo poháněné automobilovým motorem a sám na něm vzlétl a také letoun Polikarpov Po-2 Kukuruznik, ruský létající originál z roku 1937.


Kukuruznik

Letecké muzeum najdete na letišti v Mladé Boleslavi. Od slavnostního otevření jsou v provozu i webové stránky muzea na adrese www.lmmv.cz



PK
zajímavé odkazy na webu:

pátek 10. dubna 2015

Letecké muzeum Metoděje Vlacha otevírá

V neděli 12. dubna proběhne v Mladé Boleslavi slavnostní otevření Leteckého muzea Metoděje Vlacha.


V rámci emise Historické dopravní prostředky vydalo MPO letos v únoru poštovní známku s námětem letadla českého letce a konstruktéra Metoděje Vlacha.

čtyřblok známek z emise Historické dopravní prostředky

K emisi byly Českou poštou vydány i maxikarty a pohlednice s letadlem Metoděje Vlacha.



Ve starším příspěvku jsem vás také informoval o maxikartách k této emisi, které si soukromě sběratelé vytvořili ze starých
pohlednic.

pěkná CM ze sbírky Martina Hlavatého, vytvořená v den vydání
na poště Praha 1

Možnost k vytvoření další varianty maxikarty se nabízí právě v Mladé Boleslavi, třeba hned ke dni otevření muzea pro veřejnost. Tak uvidíme, zda bude mít muzeum na výběr z pohlednic nebo si budeme muset vystačit s tím, co bylo dosud vydáno.

 PK

čtvrtek 9. dubna 2015

Maxikarta plk.Josef Těšínský

Již delší dobu jsem neviděl nikoho, kdo by se pokusil o další maxikartu se strojovým razítkem. Důvodů mohlo být hned několik. Ať už šlo o nedostatek vhodných strojových razítek nebo o obtížnost provedení otisku na pohlednici. Obojí bohužel snižuje vůli sběratele k vytvoření maxikarty s tímto razítkem, což je škoda, protože já je osobně považuji za dobré počiny. Proto jsem uvítal informaci, že se o svoji první maxikartu se strojovým razítkem pokusí Tomáš Doležal.


Tomáš mi volal během uplynulého víkendu, aby se mou prodiskutoval, jak nejlépe připravit pohlednici na otisk strojového razítka. K chystanému razítku s příležitostným štočkem ke 40. výročí úmrtí plukovníka Josefa Těšínského použil pohlednici a známku s letadlem Supermarine Spitfire. O osobnosti plk. Těšínského si můžete přečíst na odkazu zde.
Další možnou příležitostí k vytvoření maxikarty se stroj. razítkem je sobota 11. dubna, kdy se bude na hlavní poště používat příležitostný štoček Jan Mareš - BONZO - skaut plný aktivity.



Jak připravit pohlednici na strojové razítko?

  1. známku vždy umístěte vpravo nahoru nebo dolu tak, aby vlevo zbylo dostatek místa na přítisk
  2. obecně platí u obou typů razítek, že je vhodnější použít pohlednici bez lamina
  3. pamatujte na velikost známky, strojová razítka jsou koncipována pro běžné malé výplatní známky, proto je potřeba obsluhu přepážky požádat, aby strojek nastavila na známku tak, aby kulatý otisk razítka známku jenom "líznul" (na zkoušku si můžete připravit papír o velikosti pohlednice s předkresleným obrysem známky a požádat obsluhu, ať si otisk nejprve vyzkouší nanečisto)
  4. pokud se vám zdá, že ve strojku dochází barva (otisk je šedý, nevýrazný), nebojte se slušně obsluhu požádat, ať doplní barvu do strojku (v době, kdy každý sběratel volá po pěkném otisku je toto maximum, co pro něj může udělat ;-)
  5. hodně štěstí; PS: Tomášovi se to určitě povedlo...

PK

středa 8. dubna 2015

Další CM k výstavě Oldřicha Kulhánka

Jak jsem slíbil v jednom z předešlých příspěvků, zveřejňuji ještě další CM k výstavě Oldřicha Kulhánka. Na první z nich je použita pohlednice, kterou v lednu vydala Sekce sběratelů analogických pohlednic. O její realizaci se tentokrát postaral Zbyšek, kterému se podařilo bezvadně trefit tak, jako by monogram "zařídil" sám mistr Kulhánek (viz. níže).


Druhá, unikátní, maxikarta je přímo Zbyškova. Zbyškovi se totiž podařilo najít originální pohlednici se Zlatou bulou sicilskou od Vydavatelství Orbis! Odhaduji tak ze 60. nebo 70. let minulého století. A tak vznikla pěkná CM, signovaná monogramem OK z příležitostného razítka.



PK

pondělí 6. dubna 2015

Knihovnička maximafilatelisty II.

Při nedávném setkání sběratelů za mnou přišel Jirka Koukal, aby mi ukázal novou publikaci o maxikartách od našich slovenských kolegů. Publikace mne zaujala, proto jsem Jirku požádal o skeny, abych mohl napsat článek. Nyní tak alespoň krátce činím, avšak se slibem, že se publikaci budu věnovat obsáhleji, jakmile se mi dostane do ruky.


Kniha Od Malých Karpát po Dunaj v maximafilii představuje pomocí analogických pohlednic pamětihodnosti, zajímavosti a kulturu tohoto kraje. O její vydání se zasloužili slovenští maximafilatelisté doktor Molnár ve spolupráci s doktorem Wiliamem Schmidtem. Nejedná se o jejich první publikaci. V roce 2013, inspirováni vydáním knihy ruské sběratelky P. Čudesové Peterburg v maximafílii, připravili knihu Slovensko - krajina histórie, kultúry a prírodných krás v maximafílii. O této publikaci jsem vás informoval ve článku na odkazu http://cartesmaximum.blogspot.cz/2013/11/knihovnicka-maximafilatelisty.html
PK

pátek 3. dubna 2015

Veselé Velikonoce

Ať vám velikonoční zajíc
přinese štěstí krajíc




přeje Pavel Kancnýř

Velikonoční pošta Kraslice 2015

Po roce jsem se opět vydal pro razítko do Kraslic. Letos jsem si vybral hezké datum 1. dubna. S čím jsem ale nepočítal, byly rozmary aprílového počasí. Ne, že bych snad v předstihu přezouval na letní. Obával jsem se něčeho zcela jiného, že díky kalamitě, bouračkám a blbým řidičům nesplním sobě a kamarádům závazek, že vyřídím všechny zásilky a maxikarty. Nic z toho se naštěstí na mé dlouhé trase tam a zpět nekonalo, vše jsem vyřídil a ještě jsem se v pořádku shledal se svojí rodinou.



Vzpomínám si, když jsme loni jeli se Zbyškem po stejné trase na Boží Dar, sužovala ten den celou ČR ledovka. To byla také prima jízda, klouzačka. To je ale pryč a je tu konečně jaro.


Letos mají na poště v Kraslicích přílež. razítko s pěkně kudrnatým velikonočním beránkem od výtvarnice Ireny Vyčítalové. Nedávno také vyšla poštovní známka k Velikonocům se stylizovaným zajícem - číšníkem. Využil jsem tedy možnosti a vytvořil několik maxikaret s velikonočním zajícem. Snažil jsem se držet stylizace a nepoužil jsem proto klasické fotopohlednice se zvířaty. Nejvhodněji se jevily a nejlépe nakonec dopadly dobové pohlednice z 30. let min. století. Použil jsem i pár pohlednic z konce min. století s kreslenými zajíci s velikonočními motivy.



V Kraslicích jsem již "známá firma". Dokonce jsem prý raritou, což jsem se o sobě dočetl v příspěvku k letošnímu velikonočnímu razítku. Jen bych upřesnil jednu věc, pro razítko sem ze středních Čech jezdím již víc jak sedm let...
PK

Výstava Oldřicha Kulhánka

Letos, 26. února, uplynulo 75 let, kdy se narodil výtvarník Oldřich Kulhánek.

75. výročí zachytil
na maxikartě Tomáš Doležal

U této příležitosti připravilo pražské poštovní muzeum výstavu Známky, bankovky, medaile, která představuje autorovu užitou grafiku. Výstava potrvá až do 14. června. Expozice vznikla ve spolupráci s Českou národní bankou, Českou mincovnou, Státní tiskárnou cenin a Národním muzeem. K výstavě je opět připraven bohatý doprovodný program plný přednášek o výtvarníkově tvorbě poštovních známek, bankovek či pamětních medailí. Nechyběla ani příležitostná přepážka s razítkem s monogramem Oldřicha Kulhánka. Té se zúčastnilo i několik našich sběratelů, kteří vytvořili pěkné maxikarty s nejen letos vydanou poštovní známkou z emise Tradice české známkové tvorby.

další varianta maxikarty od Tomáše Doležala
s přílež. razítkem s monogramem OK
a  podpisem Kulhánkovy dcery
MgA.Kláry Melichové (navrhla př. razítko)

Další varianty maxikaret s příležitostným razítkem mi také poslal Martin Hlavatý. Ten si z Kulhánkovy tvorby poštovních známek vybral emise zachycující naše významné historické osobnosti T. G. Masaryka, J. Amose Komenského, Jana Husa a Jiřího z Poděbrad. 





Výčet maxikaret vytvořených s razítkem s monogramem OK není dosud konečný. Další z nich se mi do uzávěrky příspěvku nepodařilo získat, takže o nich budu krátce publikovat až v některém z dalších příspěvků.
PK

Další zajímavé maxikarty ČSR

Několik zajímavých maxikaret se mi podařilo nedávno koupit ve filatelistickém obchodě. Nejsem vysloveně sběratelem prezidentských maxikaret, zvlášť ne těch, na kterých není shoda ve známce a motivu pohlednice. Těch je s různými denními, pamětními a příležitostnými razítky více, než těch s trojitou shodou. Proto jsem tentokrát příliš dlouho neváhal a maxikarty si vzal. První dvě maxikarty, i po tolika letech ve výborné sběratelském stavu, zachycují naše prezidenty T.G. Masaryka a Eduarda Beneše. První maxikarta je se známkou z emise Portréty - TGM z roku 1945 a přílež. razítkem z 8. 3. 1948 k 5. výročí bojů u Sokolova.



Na druhou maxikaru byla použita známka z emise Dr. E. Beneš z roku 1948 a denní poštovní razítko Praha Hrad dne 15.2.1948 (den vydání poštovní známky).




Mám ještě ve sbírce jednu stejnou, ale s denním razítkem Kožlany (Benešovo rodiště) v den vydání známky.



První dvě maxikarty jsou na adresní straně označeny trojúhelníkovým razítkem známé sběratelky maxikaret B. Kohoutové z Prahy.
Na následujících třech maxikartách s Masarykem toto razítko chybí, proto se o jejich tvůrci můžeme jen domnívat. Porovnával jsem je s jinými maxikartami z té doby a je tam možná shoda se sběratelem A. Zouharem z Brna. I když, i v tomto případě lze konstatovat, že v tom budou opět zapojeni také Kohoutovi z Prahy. Rozumějte, tehdy si také sběratelé jako Kohoutovi, Zouhar a další pomáhali a vyráběli si soukromé pohlednice, aby mohli vytvořit maxikarty (viz čtyřlístek s iniciálami VK pod dělící linkou značil, že jde o pohlednice Václava Kohouta nebo textová dělicí linka s adresou A. Zouhara). Ty si také vzájemně měnili, a tak nezřídka vznikaly maxikarty Kohoutových z pohlednic A. Zouhara a naopak. Zajímavou studii na toto téma od Josefa Fronce najdete také v bulletinu č. 3 na odkazu https://drive.google.com/file/d/0B9sTRnBhA67ud2w2dkt2ODB4Rmc/edit




Vraťme se ale k samotné emisi. Je téměř jisté, že existovala celá série maxikaret k emisi Moskevské vydání z roku 1945. Mně se, s razítkem k oslavě 96. výročí narození presidenta osvoboditele, podařilo získat jen tři.





Čtvrtá maxikarta s Masarykem a známkou 50 hal. do série nepatří. Je vytvořena na jiné pohlednici s příležitostným razítkem Pamětní výstava prezidenta osvoboditele T. G. Masaryka v Lánech dne 3.3.1946.




Pokud budete mít k článku doplňující informace či další maxikarty z emise Moskevské vydání, pošlete mi je do komentáře nebo mi nechte zprávu v kontaktu v záhlaví.
PK