Stránky

pondělí 23. února 2015

Volíme nejlepší maxikartu roku 2014

Sekce sběratelů analogických pohlednic při SČF vyhlašuje další ročník ankety o nejlepší analogickou pohlednici ČR, tentokrát roku 2014. Vítězná maxikarta se bude dále ucházet o titul nejlepší analogická pohlednice světa.

Do ankety se nominovalo 6 analogických pohlednic vytvořených ze známek vydaných v roce 2014. Všechny nominované vyobrazujeme níže.

Udělte hlas právě té, kterou považujete za nejzdařilejší a v nejlepší shodě!

Hlasovat můžete odpovědí ve formě: CM 00. (tečku nahradíte pořadovým číslem Vámi zvolené analogické pohlednice), nejpozději do 15. března 2015. Platný je vždy jeden hlas od jednoho účastníka, člena sekce sběratelů analogických pohlednic. Výsledek hlasování bude zveřejněn na blogu a v bulletinu MAXIMUS.


CM 001
známka Pofis 801 - 150 let českého hasičstva
příležitostné poštovní razítko číslo 12 - 150 let českého dobrovolného hasičstva
Přibyslav, 25.4.2014

CM 002
známka Pofis 801 - 150 let českého hasičstva
příležitostné poštovní razítko číslo 18 - 150 let českého dobrovolného hasičstva
Litoměřice, 6.6.2014

CM 003
známka Pofis 811 - Osobní kolesový parník Fr. Josef I.
příležitostné poštovní razítko číslo 47 - Vánoční plavba parníkem...
Praha 1, 27.12.2014

CM 004
známka Pofis 811 - Osobní kolesový parník Fr. Josef I.
příležitostné poštovní razítko číslo 
47 - Vánoční plavba parníkem...
Praha 1, 27.12.2014

CM 005
známka Pofis 821 - Chrám sv. Víta
denní poštovní razítko - Hradčany
Praha 012 - hrad,  15.10.2014 (den vydání)
  
CM 006
známka Pofis 828 - Vánoce v zimě
příležitostné poštovní razítko číslo 40 - Boží Dar (Ježíšek v plenkách)
Boží Dar, 17.12.2014



PK

pátek 20. února 2015

Maxikarty Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015

Poslední středeční emisí je poštovní známka Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Tento titul, každoročně propůjčovaný Evropskou unií, patří letos dvěma městům, belgickému městu Mons a západočeskému městu Plzeň. Obě města tak mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. 

v den vydání vytvořil v Plzni Martin Hlavatý

Tuto velkou kulturní slavnost vyjadřuje také vydaná poštovní známka, na které je zachycen slavnostní ohňostroj, a to jak v reálném, tak i v symbolickém významu, dále pak katedrála sv. Bartoloměje jako hlavní dominanta Plzně, ale také jako připomínka staleté kulturní tradice. Současnost města vyjadřuje kašna v pozadí.


v den vydání vytvořil v Plzni Martin Hlavatý

V rámci titulu Evropské hlavní město kultury 2015 chystá Plzeň přes 650 kulturních akcí. Žánrově je program velmi různorodý. Přes divadlo, hudbu, výstavy, architekturu, tanec, instalace ve veřejném prostoru až po komunitní program, vzdělávání, projekty a setkání.

v den vydání vytvořila v Plzni Zlata Modrovská

Svoji první maxikartu zde také vytvořila Zlata Modrovská. Díky za ukázku. Na pohlednici nalepila známku s kuponem, vyobrazujícím městský znak ze zdi starého plzeňského divadla, který rámují dvě postavy herců, ztvárňujících den a noc. V rukou drží žezla ve tvaru hodinových ručiček, kterými naznačují plynutí času.
PK
zdroj: cpost.cz

Maxikarty automobil Walter 6B a letadlo Metoděje Vlacha

Další, tentokrát dvouznámková emise, vydaná ve středu 18. února, představuje historické dopravní prostředky - automobil Walter 6B a letadlo Metoděje Vlacha. O nich jsem se zmiňoval o pár příspěvků níže, v souvislosti s oficiálními maxikartami České pošty. Není také nikterak překvapující, že někteří naši sběratelé vytvářejí k této emisi i své soukromé maxikarty. Příkladem může být kolega Martin Hlavatý, který si dal tu práci a sehnal pohlednice dobře ilustrující obě známky. Pojďme se tedy na ně podívat. Na první z nich je automobil Walter 6B z roku 1935, v dnes již nedochované unikátní karoserii J. Sodomky z Vysokého Mýta.

v Praze v den vydání vytvořil Martin Hlavatý

Výroba značky Walter začala v roce 1928, s otevřenými i uzavřenými karoseriemi. Model Walter Regent byl poslední původní Walter české konstrukce. Byl posledním a nejluxusnějším ze šestiválcových modelů Walter. Na jeho základě byly postupně vyvíjeny typy Walter Standard, Walter Super, Walter Regent a luxusní Walter Royal. Značka Walter nese jméno Josefa Waltera, jednoho z průkopníků českého motorismu, který začal svoji úspěšnou kariéru v roce 1898 ve svých 24 letech s výučním listem strojního zámečníka. 
V malé dílně na Smíchově začal nejdříve stavět jízdní kola, pak motocykly (1902) a tříkolky (1908). V roce 1913 vyrobil v nové továrně v Praze Jinonicích první osobní automobil. Až do první světové války se jeho vozy také úspěšně účastnily motoristických závodů. Zákazníky vozy přesvědčily svou spolehlivostí, rychlostí a jízdní stabilitou. Walter vyvážel své vozy do celé Evropy i Ruska. 
Další dvě maxikarty jsou věnovány českému letectví. Na známce je vyobrazen celodřevěný jednoplošník Metoděje Vlacha, na kterém uskutečnil svůj první úspěšný veřejný let.

v Praze v den vydání vytvořil Martin Hlavatý

Metoděj Vlach byl prvním Čechem, který postavil funkční letadlo vlastní konstrukce, z tuzemských materiálů a poháněné českým motorem. Tento opomíjený průkopník českého letectví se narodil 6. července 1887 v Říkovicích u Přerova, zemřel 8. února 1952 v Sezimově Ústí. V letech 1908 až 1922 pracoval u firmy Laurin & Klement v Mladé Boleslavi a v době před první světovou válkou se ve volném čase věnoval konstrukci a stavbě vlastních letadel. Dle dochovaných záznamů jich sestavil několik. V roce 1908 vznikl první dvojplošník na lyžích, který ale nebyl dokončen. Druhý dvojplošník sestavil v roce 1909, avšak pro delší lety mu chyběla stabilita.

v Praze v den vydání vytvořil Martin Hlavatý

Třetí, nejúspěšnější, letadlo vzniklo v letech 1910 až 1912. Byl to celodřevěný jednoplošník o rozpětí deseti metrů, vážící 720 kg. Vrtule měla dva metry, výkon motoru dosahoval 28 kW. První veřejný let se konal 8. listopadu 1912. Po sedmdesátimetrovém rozjezdu se letadlo vzneslo a Vlach uskutečnil první let ve výši dvaceti metrů, který ten den ještě pětkrát zopakoval. Pokaždé letadlo uletělo 300 až 500 metrů. Rychlost dosáhla 100 km/h. Po šestém letu Vlach havaroval a lehce se zranil. Problém nebyl v letadle, které létalo velmi stabilně, jako spíše v nulových pilotních zkušenostech konstruktéra. Vlachovy pokusy ukončila první světová válka.
V roce 2014 byla na okraji letiště v Mladé Boleslavi dokončena stavba Leteckého muzea Metoděje Vlacha, kde je vystavena funkční replika jeho letadla

PK
zdroj: cpost.cz

Večerníček na maxikartách

Možná už netrpělivě čekáte, jak dopadly maxikarty ke čtyřem středečním známkovým emisím. Nebudu déle napínat a postupně zde zveřejním výběr z maxikaret, které sběratelé v uplynulých dnech vytvořili. A že se jich skutečně urodilo. Nejvíc, jak jinak, bodoval Večerníček, a tak potvrdil, že je nejen skutečným fenoménem napříč generacemi, ale i milou postavičkou, která již 50 let vítá děti na obrazovkách našich televizorů.


Sluší se zde také poděkovat Známkové tvorbě České pošty, že dala vzniknout poštovní známce a také pěknému příležitostnému razítku, což určitě nejenom já oceňuji. Díky tomu vzniklo množství variant večerníčkových maxikaret v různých situacích, v autě, na kole, na koni, rozhazujíc večerníčky, atd... Že je to analogie dokonalá, ilustrují samy pohlednice. 


Ke tvorbě analogických pohlednic se sešlo hned několik skalních filatelistů a bezpočet dalších zájemců, o kterých ani nevíme, ale oni nás sledují ;-).


v Praze v den vydání vytvořil Tomáš Doležal

Za dobu mého pobytu na poště se fronta u filatelistických přepážek i u přepážky na razítko nijak nezmenšovala, ba naopak. Tuto situaci bohužel neustáli oba pracovníci sousedící s přepážkou na razítko a zavolali na filatelisty ochranku a vedoucího, který má naštěstí pro nás filatelisty, alespoň nějaké porozumění. Situace se tedy vysvětlila, přesto zanechala drobnou skvrnu na jinak povedeném dni.


v Praze v den vydání vytvořil Josef Fronc

Nekažme si ale dojem z pěkné emise a podívejme se společně na to, co sběratelé vytvořili.

v Praze v den vydání vytvořil Martin Hlavatý

Zajímavý nápad také dostal Martin Hlavatý, který z uplynulých ročníků vybral známky z emise Dětem a k nim vytvořil pamětní maxikarty. Všechny je vyobrazuji ve fotogalerii níže, protože by se mi jinak článek povážlivě prodloužil. Mnohé z nich vám není potřeba nijak představovat, protože jsme na nich beztak všichni "vyrůstali".



PK

Turista zavítal do Semil

A to nejen proto, že to má do Semil poměrně blízko, ale také proto, že zde místní pošta používá od ledna letošního roku denní poštovní razítko se znakem města s jelenem kráčejícím po louce se šesti hvězdami nad hlavou a s lípou za zády.


Semily jsou malým okresním městem, ležícím na severovýchodě Čech a jihovýchodě Libereckého kraje v okresu Semily. Mají přes 8 tisíc obyvatel, a jsou tak nejmenším okresním městem. Leží v kotlině na řece Jizeře ve výšce 340 m n. m. Rozloha Semil je 16,31 km², město se dále člení na 3 katastrální území (Semily, Spálov, Bítouchov) a 4 místní části (Semily, Podmoklice, Spálov, Bítouchov). Mezi památky Semil patří Obecní dům, radnice, kostel sv. Petra a Pavla, kostel sv. Jana Křtitele, morový sloup a další.



Semily a jejich okolí jsou vyhledávaným a častým cílem turistů. V blízkosti města se nachází ojedinělé údolí Jizery, jež patří do Geoparku UNESCO, prochází jím Riegrova a Kamenického stezka; nedaleko leží Bozkovské dolomitové jeskyně a asi 3 km od města hora Kozákov a následně Český ráj. Východním směrem se nachází Krkonošské podhůří, v němž se mj. nalézá národní přírodní památka Strážník. 




Od roku 2012, kdy poprvé vyšly poštovní známky Regionální motiv, zavítal turista do třech desítek míst v naší republice, někdy i opakovaně, zejména v rámci velkých měst. Když mne ve stejném roce napadla myšlenka na sérii analogických pohlednic s názvem Turista - cesta napříč Českou republikou, ani jsem nepočítal, že se časem tento název doslova naplní. Turista skutečně dosud zmapoval řadu míst napříč republikou. Svědčí o tom fakt, že se podíval do nejvýše položeného města v ČR, neopomenul několikrát navštívit slavnou "matku měst", stanul na nejvyšší hoře naší vlasti, prohlédl si mnohé naše památky, zavzpomínal na významné nejen historické události, projel se bezpočetkrát šalinou v Brně a nejvýchodněji dobyl Portáš v Javorníkách. O jeho zábavu se dosud starám společně s kolegou Zbyškem Veselým.
PK
zdroj: wikipedia.org (Semily)

úterý 17. února 2015

Nové maxikarty České pošty: automobil Walter 6B a letadlo Metoděje Vlacha

Ve středu 18. března vydává Česká pošta, s.p. - odbor PostFila dvě maxikarty k emisi Historické dopravní prostředky - automobil Walter 6B a letadlo Metoděje Vlacha.


Autory předloh k poštovním známkám i pohlednicím jsou výtvarníci Václav Zapadlík (Walter 6B) a Pavel Sivko (letadlo M. Vlacha). Spolu s maxikartami opět vycházejí i čisté pohlednice v nákladu 1000 kusů pro každou emisi. 


V prodeji budou na vybraných filatelistických přepážkách nebo v PostFile.
PK

pondělí 16. února 2015

Pěkná maxikarta od kolegy Martina Rezka

Dnes ráno mne překvapil a mile potěšil mail od kolegy Martina Rezka z Plzně. Napsal mi: ...zasílám Vám scan CM, kterou jsem vytvořil na sklonku roku 2014 za použití příležitostného razítka s vyobrazením parníku ku příležitosti vánoční plavby do pražské ZOO.



Pohlednice je reprodukcí obrazu Pražský přístav Jaromíra Jindry. Skýtá pohled na přístaviště parníků s parníkem Praha v popředí. Vzhledem k době vzniku obrazu lze zmíněný parník považovat za loď, která byla též předlohou použité poštovní známky - kolesový parník František Josef I. Tento parník byl totiž roku 1918 přejmenován na Zbraslav a roku 1929 na Praha. Toto pojmenování lodi zůstalo až do jejího vyřazení z provozu roku 1970. S touto CM si troufám přihlásit se do soutěže o nejlepší CM roku 2014...
A co mne především na mailu potěšilo? Zejména fakt, že máme dalšího aktivního kolegu, který, byť se stal členem naší sekce teprve nedávno, dovede vytvořit pěknou maxikartu. Dobře vím, o čem je řeč. Sám jsem takhle také začínal... Tak hodně štěstí a pěkných úlovků.
PK

neděle 15. února 2015

Milostínská pošta 2015

Nakonec mi to nedalo, abych zde nezveřejnil ještě zbylé dvě valentýnské maxikarty. Jako vhodné mi přišlo použít známky k emisi Kočky, vydané už hodně dávno v roce 1999. Ano, jde opět o maxikarty, které se nemohou účastnit žádné soutěže, a tak zůstanou ve sbírce jen pro potěchu oka. Ale to přeci nevadí. Hlavně, když je příležitost a pěkné razítko. O to se letos pro milostínskou poštu postarala výtvarnice Irena Vyčítalová.


Používání příležitostného razítka ke svátku všech zamilovaných má dlouhou tradici, sahající až do roku 2002. Pro jeho používání byla tehdy vhodně zvolena obec Milostín, ležící severozápadně od města Rakovník. Dle jedné z pověstí zde stál v dobách pohanských hrad, který založil jakýsi Milosta, proto se osadě v podhradí začalo říkat Milostín. Jiná legenda praví, že v místě obce bylo velké stromořadí vrb a olší, které dávaly milý stín. Od toho pak byl odvozen název obce Milostín...


Do Milostína jsem se vydal po několika letech a opět se zde setkal s milou paní poštmistrovou, která dobře rozumí svému řemeslu. Letos již tato mini pošta (úřad provozuje odhadem na 10 m2) odbavila stovky přání, která se rozlétla ke svým adresátům téměř do celého světa. Poslední šanci na získání otisku příležitostného razítka, jste měli v sobotu přesně na den sv. Valentýna, a to i přesto, že má jinak pošta v Milostíně otevřeno pouze od pondělí do pátku.
Krátkou videoreportáž z letošní milostínské pošty naleznete také na odkazu http://rakovnicky.denik.cz/zpravy_region/milostinska-posta-poslala-do-sveta-stovky-valentynskych-razitek-20150214.html

PK

PS: Soutěžní "kočičí" maxikarta přeci jen mohla vzniknout s nedávno vydanou známkou s Kočkou divokou.

sobota 14. února 2015

Svatý Valentýn


Je fajn, když máte někoho, kdo vás má rád...
Hezkého Valentýna



pondělí 2. února 2015

Maxikarta k 230. výročí narození M. D. Rettigové

Pěkný pozdrav ze Všeradic mi v pátek zaslal Tomáš Doležal. Díky! Tomáš, zřejmě jako jeden z mála, využil možnosti vytvořit si pamětní maxikartu k 230. výročí narození M. D. Rettigové.

maxikarta k 230. výročí narození M. D. Rettigové
Všeradice, 30.1.2015
vytvořil Tomáš Doležal

Magdalena Dobromila Rettigová se narodila 31. ledna 1785 ve Všeradicích. Široké veřejnosti je známá především jako autorka knihy Domácí kuchařka. Díky manželství s českým buditelem a spisovatelem se z ní stala vlastenecky orientovaná buditelka. Od roku 1834 žila v Litomyšli, kde se věnovala buditelské činnosti a organizování společenského života (kafíčková společnost). Věnovala se také výchově a výuce dívek. Ve svých kurzech je učila hospodaření, vaření, domácím pracem a české literatuře.
Jako spisovatelka napsala několik desítek drobnějších i rozsáhlých děl. Nejprve uveřejňovala drobnou prózu v časopisech, postupně vydala několik knih pro mládež, určených především dospívajícím dívkám. Později se věnovala výhradně prakticky zaměřené literatuře. Největší význam v jejím díle mělo šíření národního vědomí a osvěty v ženském měšťanském prostředí. 
Vraťme se ještě zpět k maxikartě, kterou vytvořil Tomáš. Pro pozorné sběratele to tentokrát nemohl být těžký úkol si maxikartu vytvořit. Od roku 2010 totiž existují pohlednice s portrétem M. D. Rettigové, které jsou stále v prodeji v Oftisu. V lednu roku 2010 také vyšel na známce její portrét v emisi Osobnosti. Brzy poté se konal v rodišti M.D. Rettigové ve Všeradicích křest poštovní známky v místním muzeu.


maxikarta z roku 2010 - křest poštovní známky
emise Osobnosti - M. D. Rettigová
příležitostné razítko, Všeradice, 23.1.2010
vytvořil: Josef Fronc

Akce to byla pěkná, mám na ní dosud pár hezkých vzpomínek. Pokud byste si ji chtěli připomenout, podívejte se do Zpravodaje roku 2010 nebo do bulletinu číslo 9. Tehdy vzniklo i několik různých maxikaret od soukromých sběratelů (viz výše) i od vydavatelství Oftis (viz bulletin číslo 10).
PK
zdroj: wikipedia.org
zamecky-dvur.cz