Stránky

pátek 20. června 2014

Automobil Z4 a osobní parník František Josef I.

Jak jsem již avizoval v jednom z předešlých příspěvků, vydala Česká pošta, s.p. ve středu 11. června sadu analogických pohlednic k emisi Historické dopravní prostředky. Jak již bývá zvykem, využívá řada sběratelů i svých soukromých pohlednic k vytvoření unikátní maxikarty s razítkem v den vydání poštovní známky. Nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy mi do korespondence přišly hned dvě maxikarty k emisi zobrazující automobil Z4 od výrobce Zbrojovka Brno. Historický automobil byl vyroben roku 1936, má dvoudobý čtyřválcový motor chlazený vodou o objemu 980 ccm s výkonem 25 koní a s maximální rychlostí 100 km/h při průměrné spotřebě 8 litrů na 100 km.

 na brněnské filatelistické přepážce maxikartu vytvořil Jiří Hanáček
Citronově žlutý automobil zobrazený na poštovní známce je dodnes zachovalý exemplář ze sbírky Vlasty Buriana.

maxikarta s automobilem Z4 a pražským poštovním razítkem v den vydání
ze sbírky Martina Hlavatého

Druhá poštovní známka z emise Historické dopravní prostředky zobrazuje největší kolesový parník postavený v Praze - osobní parník František Josef I. Parník byl používán k výletům na lince z Prahy do Zbraslavi, ale také při plavbách s prominentními hosty, např. 10. června 1920 s ním plul první československý president T. G. Masaryk. 

maxikartu s pražským poštovním razítkem v den vydání
vytvořil Martin Hlavatý

Kromě bohatě vybavených salonů s tapetami a stahovatelnými žaluziemi měl v prostoru mezi kolesnicemi také malou horní palubu přístupnou cestujícím. Přes použití horní paluby neměl parník kormidelní zařízení na kapitánském můstku, ale byl směrově řízen, stejně jako ostatní pražské kolesové parníky té doby, ručním kormidlem ze zádi. Parník byl během svého působení tragicky potopen, vyzdvižen a následně rekonstruován. Po roku 1918 byl také dvakrát přejmenován na Zbraslav (1918) a Praha (1929).
PK
zdroj: www.cpost.cz

Hasičské slavnosti v Litoměřicích

Ve dnech 6. a 7. června 2014 se konaly v  Litoměřicích  VI. Hasičské slavnosti.
turistická maxikarta s příležitostným razítkem a kašetem k jedné z expozic,
které byly na slavnostech k vidění

Z bohatého programu obou dní musím především zmínit sobotní slavnostní nástup a průvod hasičů s technikou, který vedl z náměstí až na výstaviště. Zde pak v odpoledních hodinách probíhaly přehlídky historické i moderní hasičské techniky, ukázky zásahů záchranné a speciální techniky a další doprovodné programy. Pro návštěvníky slavností a filatelisty byla v jedné z budov na výstavišti zřízena příležitostná poštovní přepážka s příležitostným razítkem. V prodeji byla i letošní poštovní známka ke 150. výročí českého hasičstva.

maxikarta se známkou ke 150. výročí českého hasičstva

Příležitosti k vytvoření maxikaret využil i Martin Hlavatý, který slavnosti navštívil již v pátek. Kromě letošní emise s hasičskou tematikou vytvořil Martin sadu pohlednic k emisi Hasičské techniky z roku 2003.





PK

pondělí 9. června 2014

Nové maxikarty České pošty: automobil Z4 a kolesový parník František Josef I.

Ve středu 11. června vydává Česká pošta, s.p. - odbor PostFila dvě maxikarty k emisi Historické dopravní prostředky - automobil Z4 a osobní kolesový parník František Josef I. Autorem předlohy k poštovní známce i pohlednici je výtvarník Václav Zapadlík. Spolu s maxikartami vycházejí i čisté pohlednice v nákladu 800 kusů pro každou emisi.



Podle předběžných informací odboru známkové tvorby České pošty je v plánu i příležitostné poštovní razítko k paroplavbě ...
PK

Aktuální emisní plán na rok 2015

Aktualizovaný emisní plán poštovních známek na rok 2015, doplněný o nové výplatní známky z nichž vybírám: únor 2015 - emise Večerníček, březen 2015 - emise Velikonoce, květen 2015 - emise Dětem: Bob a Bobek ... 



Emisní plán najdete na odkazu EMISNÍ PLÁN.
PK

Nová maxikarta od Oftisu: Ruční papírna Velké Losiny

Vydavatelství OFTIS Ústí nad Orlicí vydalo novou CM: Velké Losiny – Ruční papírna včetně pohlednic dlouhého formátu. Razítkovanou denním razítkem České pošty ve Velkých Losinách s datem vydání známky. Cena CM je 80,- Kč.



Objednat lze ve vydavatelství na adrese: OFTIS, J.Nygrina 336, 562 01 Ústí nad Orlicí, tel.:465 52 10 52 nebo se slevou v internetovém obchodě www.oftis.cz

úterý 3. června 2014

Křest poštovní známky Ruční papírna Velké Losiny

Za účasti představitelů Ruční papírny, Společnosti sběratelů celin s neoficiálním přítiskem a autorů poštovní známky byla v prostorách papírny pokřtěna v pátek 30. května známka Ruční papírna Velké Losiny. Známka byla vydána v emisi Technické památky 28. května. Autorem výtvarného návrhu je Adolf Absolon s nímž rytecky opět spolupracoval Martin Srb.


carte maximum Ruční papírna ve Velkých Losinách

Ruční papírna ve Velkých Losinách je jednou z nejstarších papírenských manufaktur v Evropě. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Na konci 16. století ji dal vybudovat Jan mladší ze Žerotína.  Existenci papírny připomíná nejstarší známá průsvitka (vodoznak) s datem A.D. 1596 na níž je erb pánů ze Žerotína – lev s korunkou na třech pahorcích. Dnešní objekt papírny pochází z přelomu 18. a 19. století. Má unikátní vícepatrovou mansardovou střechu krytou šindelem.



V roce 1949 se papírna stala součástí národního podniku Olšanské papírny. Od poloviny 70. let 20. století prošel celý areál několika etapami nákladných rekonstrukcí a oprav, které pokračují i v současné době. Od roku 2006 je sídlem samostatné společnosti Ruční papírna Velké Losiny a.s. V roce 2002 byla papírna vyhlášena národní kulturní památkou.



Pátečního křtu se zúčastnila i řada filatelistů a sběratelů analogických pohlednic.



V prodeji byly také pohlednice s vyobrazením budovy papírny. Na místní poště měli připravené neopotřebované denní poštovní razítko a také příležitostnou R nálepku. Návštěvníci papírny mohli v nedaleké prodejně zakoupit řadu originálních výrobků z ručního papíru. Pro filatelisty připravila Ruční papírna ve spolupráci SSCNP SČF pamětní list, který se zde prodával v destičkách z ručního papíru s vyraženým znakem papírny.



Pamětní list se na křtu prodával jednak samostatně bez destiček, pak také s destičkami nebo jako součást kompletu s destičkami, dopisnicí s neoficiálním přítiskem, obálkou dne vydání a známkovým sešitkem.


dopisnice


FDC (obálka dne vydání)

sešitek - vnitřní strana

V odpoledních hodinách mohli zájemci navštívit samotnou papírnu a seznámit se tak s její historií a s výrobou papíru.
Cesta do předhůří Hrubého Jeseníku byla dlouhá, proto jsme využili možnosti a ubytovali se do druhého dne v nedalekém penzionu. A našeho rozhodnutí jsme rozhodně nelitovali. Čas strávený v příjemném prostředí Velkých Losin vybízel k návštěvě tamních lázní či místního zámku, nechvalně proslulého vykonstruovanými čarodějnickými procesy v druhé pol. 16. století, jimž padlo za oběť bezmála na 6 desítek osob. Tyto procesy se staly předlohou pro knihu Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice, později zfilmovanou režisérem Otakarem Vávrou. Následující den jsme využili k návštěvě monumentální přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, jejíž horní nádrž leží ve výšce 1350 mnm.


zdroj: dlouhe-strane.cz

K nádrži se nejrychleji dostanete lanovkou z lyžařského areálu Kouty. Lanovka Vás vyveze 4,5 km pod horní nádrž. K ní se potom můžete dostat pěšky, na kole nebo minibusem.
PK
zdroj: cpost.cz
dlouhe-strane.cz

Pražský hrad - Shromáždění olympských bohů

Pěkný známkový aršík s vyobrazením detailu z obrazu vlámského malíře Petra Paula Rubense vyšel ve středu 28. května.


Stejný detail z obrazu, jaký je na poštovní známce, vyšel i na pohlednici
ze 70. let v Nakladatelství Pressfoto

V obnovené emisi Pražský hrad se tak potřetí vypravujeme do tamní obrazárny, abychom si mohli prohlédnout a pokochat se výpravným dílem s názvem Shromáždění olympských bohů, které patří k Rubensovým raným dílům z roku 1602.


Na obou pohlednicích bylo tradičně použito razítko hradní pošty,
která sídlí nedaleko Obrazárny Pražského hradu.

Petr Paul Rubens byl jedním z největších barokních malířů 17. století. Narodil se ve Vestfálsku, ve městě Siegen. V roce 1589 se po otcově smrti vrací spolu s matkou do Antverp, kde přestupuje ke katolické víře. V Antverpách jej matka dává do učení k nejlepším místním malířům. V roce 1600 odjel do Itálie, kde pracoval jako dvorní malíř pro mantovského vévodu Vincenza Gonzaga. Zde studoval antické umění a učil se kopírováním děl italských mistrů. Jeho styl byl v té době silně ovlivněn Tizianem. Jeho obrazy Stavění kříže (1610) a Snímání s kříže (1611-1614) pro místní katedrálu panny Marie ho zařadily mezi nejuznávanější vlámské malíře. Mnoho zakázek obdržel od francouzského královského dvora, mezi nimi i na sérii alegorických obrazů ze života Marie Medicejské (nyní jsou umístěny v Louvru). V letech 1621 až 1633 se aktivně účastnil mnoha diplomatických jednání. Rubensovou zásluhou byla 15. listopadu 1630 podepsána mírová smlouva mezi Anglií a Španělskem. Rubens zemřel ve věku 63 let a je pochován v kostele sv. Jakuba v Antverpách.

V emisi Pražský hrad dosud vyšlo:
2013 - Paolo Veronese 
2012 - Tintoretto
PK
zdroj: wikipedia.org

Plyšové postavičky Jů a Hele na maxikartách

Ve středu 28. května vyšla v emisi Dětem poštovní známka, připomínající oblíbené postavičky Jů a Hele ze Studia Kamarád.



Pohlednici jsem koupil v roce 2012 na přepážce pohádkové pošty v Jičíně.
Motiv kašetu z adresní strany pohlednice nyní také zdobí právě vydanou poštovní známku.

Plyšové postavičky, z nichž jeden je žlutý a tlustý a druhý zelený a hubený, těší nejen dětské diváky, ale i dospělé s přestávkami již více než 30 let.



Jejich autorem je výtvarník a kreslíř Stanislav Holý. Vznik obou postaviček byl volně inspirován pořady The Muppet Show a Sesame Street.



Společně s Jůheláky vystupují ve Studiu Kamarád i další postavičky Muf, Hary Šoumen, Šamsula nebo Tryskomyš.


Ke známce se velmi dobře hodí barevné kreslené pohlednice.
Tato je ze sbírky Martina Hlavatého.

O jménech samotných postaviček koluje legenda, která říká, že když přinesli postavičky hotové a loutkáři je uviděli, zvolali: júú, hele ...



Maxikarty k oblíbeným plyšákům tentokrát nebylo vůbec těžké vytvořit, protože se stále dají sehnat pohlednice z 80. let, které nerozlučné parťáky zobrazují v mnoha komických situacích.
PK

Exponet blog: Cartes Maxima k další emisi historických dopravních prostředků


Česká pošta, s.p. ke dni vydání (11. 6. 2014) vydá odbor Postfila i Cartes Maxima podle výše uvedených maket. Ve stejný den bude i výstavka s autogramiádou odboru Známková tvorba ...

Více vyobrazení na blogu Ing. Břetislava Janíka na odkazu http://expo-net.blogspot.cz/2014/05/cartes-maxima-k-dalsi-emisi.html