Stránky

Exponet forum: V. Zapadlík Česká auta - Škoda II

... Zajímaly nás pouze známky, které mohou využít například sběratelé analogických pohlednic (CM). Aby měli čas si je zajistit, prozrazujeme typy škodovek, které budou právě na 2 známkách "A", tedy nominální hodnoty 13 Kč. Celkem budou v sešitku 4 dvojice známek podle vzoru Česká auta - Škoda I (modrý obal VZS).
--
Česká auta – Škoda II

1. známka A:
Škoda Popular Monte Carlo, 1936
FDC - Škoda Popular Monte Carlo Roadster

2. známka A:
Škoda Superb 3000, 1940
FDC - Škoda Superb 3000, 1940 – pohled zezadu


Celý článek najdete na blogu Exponet forum ing. Břetislava Janíka na odkazu http://expo-net.blogspot.cz/2014/03/v-zapadlik-ceska-auta-skoda-ii.html

PS: Za důležité informace díky! Dejme se tedy do hledání. A kdo ví, třeba nás opět potěší PPA ...

úterý 18. března 2014

Emisní plán 2014 k prohlédnutí na blogu Exponet forum

Na stránkách Exponet forum je uveřejněn ke zhlédnutí celý emisní plán s vyobrazením poštovních známek, které chystá Česká pošta vydat v roce 2014, což řada sběratelů jistě přivítá. Díky.


Celý přehled najdete na blogu Exponet forum ing. Břetislava Janíka na odkazu http://expo-net.blogspot.cz/2014/03/emisni-plan-ceskych-postovnich-znamek.html

pondělí 17. března 2014

Zlaté, stříbrné a bronzové maxikarty - Soči 2014

I přes nepříznivé sobotní počasí jsem vyrazil do Prahy za přáteli maximafilatelisty na setkání Společnosti sběratelů československých známek. Počítal jsem s trochu větší účastí, ale upřímně, komu by se chtělo, když venku lilo a lilo (zmokl jsem za to dopoledne asi třikrát) a také se zde (Dům odborových svazů), ani poblíž, nedá už asi tři roky pořádně zaparkovat, protože přibylo modrých zón. Na setkání jsem pobyl asi hodinu. Zde jsem se také plánovaně sešel se Zbyškem, abychom sobotní filatelistické setkání v Praze završili tvorbou pěkné maxikarty k olympiádě. Vyrazili jsme proto společně na Hlavní poštu, kde jsou od 13. března k dispozici dvě příležitostná razítka. Podkladem pro tvorbu maxikaret nám byla malovaná pohlednice od Vydavatelství Oftis, kterou, jak jsem se později sám přesvědčil, využilo více sběratelů. Po vzájemné dohodě jsme nakonec vytvořili maxikarty s oběma razítky.



Při své nedávné dovolené v Krkonoších jsem také narazil na pár starších pohlednic se snowboardistou, takže jsme udělali i tyto.




Maxikarty k olympiádě můžete mít i Vy. Zde je jednoduchý návod, jak na to. Pohlednice můžete zakoupit na adrese www.oftis.cz. Poštovní známku seženete na filatelistických přepážkách po celé ČR (viz odkaz zde). Pak už pouze stačí navštívit Hlavní poštu a na vyvolávacím systému zmáčknout položku Příležitostné razítko. Na přepážce číslo 17 budou razítka k dispozici až do 21. března. Poté ještě cca další týden v informačním centru České pošty. Na poštu nemusíte osobně. Svoje zásilky s požadavkem na zhotovení otisku razítka můžete poslat na adresu Česká pošta, 110 00 Praha 1. Bližší informace o tom, jak na to, se dočtete zde. Jen pozor na termíny. Razítka do 21.3. na přepážce č. 17 a pak ještě cca týden na infu Hlavní pošty. Tak hodně štěstí.
PK

Do světa poletí Krtek

V letošním ročníku ankety o nejlepší analogickou pohlednici ČR svedly boj o prvenství pouze čtyři maxikarty, které v minulém roce vytvořili naši sběratelé. Přestože byl uplynulý rok, co do tvorby maxikaret, opět úspěšný  (sám jsem v článku To nejlepší z roku 2013 vybral na 14 cartes maximum), ochota sběratelů nominovat maxikarty byla minimální. Setkával jsem se tedy s otázkami: Proč tak málo maxikaret?, Proč tam není tato a tato karta?, atd. Rád bych stručně odpověděl. Volba nominovat či nikoliv je pro každého sběratele naprosto svobodná. Účast má svá pevná pravidla, takže pokud karta vyhraje, musí sběratel počítat s tím, že o ní zároveň přichází, protože maxikarta dále putuje na světovou soutěž, odkud se již nevrací. Tento fakt může být, ale také nemusí, důvodem nízké účasti. Osobně se domnívám, že není. Z praxe vím, že si každý sběratel vždy udělá pár maxikaret navíc. Tak proč tedy? To se mohu jen domnívat nebo dozvědět jen od sběratelů samých. A proč jste v anketě nenašli právě vaši oblíbenou maxikartu? Uvedu Vám jeden příklad. Mám rád strojová razítka, proto jsem usiloval o nominaci CM Pepi Bican od Oftisu. Bez odezvy. Myslím tedy, že si každý závěr udělá sám. Já tuto skutečnost uzavírám tím, že je to zkrátka vůle jednotlivých sběratelů, kteří byli osloveni a své možnosti nevyužili nebo prostě využít nechtěli. Ale zpět k anketě. Od 25. února do 9. března jste měli možnost hlasovat o tom, kterou maxikartu z roku 2013 považujete za nejlepší. Anketa byla od výše uvedeného data zveřejněna na blogu cartesmaximum.blogspot.cz. Zároveň byly více jak čtyři desítky členů Sekce sběratelů analogických pohlednic osloveni prostřednictví krátké e-mailové zprávy. Volby se nakonec zúčastnila necelá polovina členů, což je ve srovnání s minulými roky, konstantní účast. Jednalo se především o aktivní členy, ale i o členy, kteří jsou spíše fanoušky analogických pohlednic a sami aktivně nevytvářejí. Všem účastníkům patří dík, protože bez nich bychom těžko měli výsledek. Nově jsem také umožnil všem čtenářům vyslovit svůj názor také přímo na blogu. Výsledný rozdíl v obou způsobech hlasování nebyl příliš výrazný, zřejmě také proto, že ti kteří regulérně hlasovali odpovědí na e-mail, využili zároveň možnost odpovědět přímo on line. Výsledek tedy již znáte. Jenom zrekapituluji:

1. místo (70 % - mail, 66%  - web)
CM 001 - Krtek a raketa


2. místo (20% - mail, 16% - web)
CM 003 - Motocykl Čechie - Böhmerland var. 1


3. místo (10% - mail, 11% - web)
CM 004 - Motocykl Čechie - Böhmerland var. 2


4. místo (0% - mail, 5% - web)
CM 003 - EUROPA poštovní dopravní prostředky


Všem účastníkům děkuji a vítěznému Krtkovi na jeho další cestě přeji, ať vyletí co nejvýš.
PK

Vychází Maximus číslo 21

V rámci Zpravodaje 1/2014 vychází nové číslo bulletinu Maximus. Účastníci sobotního setkání Společnosti sběratelů československých známek jej obdrželi přímo na místě. Ostatním předplatitelům přijde v příštích dnech poštou. A na co se můžete v novém čísle bulletinu těšit?

V pořadí 21 číslo přináší důležité informace ke stavu členské základny, mapuje sběratelská a vydavatelská úsilí uplynulého roku. Na řadu přišly i maxikarty k Turistovi a v závěru jsou vyobrazeny dosud nezveřejněné československé maxikarty. Více informací o předplatném časopisu na fronc@cbox.cz
PK

čtvrtek 13. března 2014

Vyšel barevný emisní plán poštovních známek 2014

V uplynulých dnech dorazil na filatelistické přepážky barevný emisní plán poštovních známek 2014. Na 48 stránkách se tak opět můžete v předstihu dozvědět, jak budou letošní poštovní známky vypadat.



Na poslední stránce je vyhrazen prostor výběru z vydání výplatních  známek. V plánu je další výplatní známka s kupony pro přítisky od výtvarníka a humoristy Jiřího Slívy.



Letos se můžete těšit i na Ladovu vánoční známku s motivem, který v loňském roce zdobil vánoční přání České pošty. V emisi Dětem vyjde výplatní známkový sešitek s postavičkami Jů a Hele ze Studia Kamarád. Z příležitostných známek vybírám aršík ke stému výročí 1. světové války a aršík Ochrana přírody - Beskydy - kraj velkých šelem.



Z dalších emisí mne zaujala známka ke 100. výročí Bohumila Hrabala, technická památka ruční papírna Velké Losiny, Rubensovo Shromáždění olympských bohů či Dalího Leda Atomica, kterou ztvárňuje jeho osudová žena Gala.



Zkrátka, je toho opět hodně na co se mohou sběratelé těšit a z čeho vybírat. Barevný emisní plán je k dispozici na filatelistických přepážkách, v Postfile nebo si jej můžete objednat v Karlových Varech. Kontakty na filatelistické přepážky najdete na odkazu zde.
Zároveň se také zde můžete podívat na emisní plán českých poštovních známek na rok 2015.

PK
zdroj: Emisní plán českých poštovních známek 2014, vydala Česká pošta, s.p.

pondělí 10. března 2014

2012 Best Maximum Card World Competition

Na níže uvedeném odkazu je letos opět k vidění přehled maxikaret, které se účastní světové soutěže o nejlepší carte maximum světa roku 2012. Nominace čítá 60 maxikaret z různých zemí světa. I naše Dívka s dlouhými vlasy je mezi nimi, tentokrát s pořadovým číslem 16. Jak se nakonec umístí, rozhodnou v nejbližších dnech zástupci jednotlivých zemí, kteří mají právo volit tři nejlepší maxikarty. Ze součtu bodů za jednotlivá umístění nakonec vzejde nejlepší carte maximum světa za rok 2012. O výsledcích budeme informovat.

http://maximaphily.info/2012contest/2012contest.pdf


PK

pátek 7. března 2014

150 let českého hasičstva

O emisi ke 150. výročí českého hasičstva zatím jen na okraj. Poštovní známka, jejímž autorem je známý výtvarník Adolf Born, vyšla ve středu 5. března 2014. Na známce je vyobrazen hasičský vůz s postavou Sv. Floriána, patrona hasičů, jenž je obvykle představován v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. Jeho kult byl značně rozšířen i v českých zemích a jeho sochy se budovaly na ochranu proti požáru.


Sv.Florian – obraz v kostele Sv. Petra a Pavla v Skoczowie
carte maximum vytvořil Tomáš Doležal

První český hasičský sbor v Čechách byl založen v roce Karlem Krohnem 22. května 1864 ve Velvarech. Velký význam pro další rozvoj dobrovolného hasičstva v českých zemích znamenala pomoc členů pražského sboru placených hasičů, kteří měli povoleno provádět výcvik v mimopražských hasičských sborech. V uvedené době vznikaly v řadě míst tělovýchovně-hasičské jednoty, které se později rozdělily na Sokol a Sbor dobrovolných hasičů. (zdroj Česká pošta, s.p.)



Rok 2014 se ponese ve znamení oslav 150. výročí s množstvím akcí, které oficiálně odstartují 25. dubna v Centru hasičského hnutí v Přibyslavi, jehož součástí je i hasičské muzeum a archiv dokumentující stopadesátiletou historii hasičstva. V den oslav zde bude připraveno i příležitostné poštovní razítko. V plánu je i tvorba maxikaret na níž sekce úzce spolupracuje s Vydavatelstvím FIJEPO pana Jendřišaka. Jak pohlednice z jeho produkce vypadají si můžete prohlédnout níže.




Všechny maxikarty byly vytvořeny v den vydání na poště Praha 1.
PK

Nové maxikarty: letoun Rapid a prototyp 1. čs. vozu pro Metro Praha

Navazuji na článek Nové maxikarty České pošty... s informací ke vzniku dalších, tentokrát soukromých, sběratelských maxikaret k této emisi. V případě letounu Rapid konstruktéra Eugena Čiháka byla použita pohlednice ze souboru Československá letadla. Eugen Čihák se narodil v Chorvatsku. V roce 1889 se celá jeho rodina přestěhovala do Pardubic, kde E. Čihák vystudoval obchodní akademii. Poté byl až do roku 1909 zaměstnán v mladoboleslavské fabrice Laurin & Klement. V tomto roce podniká spolu se svým bratrancem, letcem Janem Kašparem, vývoj prvního letadla. V červenci roku 1911 Čihák uskutečnil svůj první let, při kterém musel kvůli technickým problémům předčasně přistát. Během let 1911 – 1914 Čihák absolvoval 33 letů. Svou leteckou kariéru však po první Světové válce neobnovil. Eugen Čihák umírá 8. května 1958 v Praze. Za svého života zkonstruoval 16 letadel, z nichž nejlepším modelem byl Rapid z konce roku 1912, který dosahoval rychlosti až 130 km/h.


carte maximum
známka Pofis 799 - letoun E. Čiháka Rapid, 1912
denní razítko s motivem znaku, Praha 1, 5.3.2014 

Druhá známka z emise Historické dopravní prostředky představuje prototyp prvního čs. vozu pro pražské Metro - typ R1, které vyvinuli projektanti firmy ČKD a Vagonky Tatra Smíchov. Hlavním projektantem vozu byl ing. Antonín Honzík, který projektu obětoval fyzicky i duševně svůj život. Souprava se začala vyvíjet v roce 1968 a v roce 1971 musela být dokončena. Přestože byla R1 vozem nadčasovým a moderním, nebyla nakonec z důvodů příznačným tehdejšímu politickému ovzduší v Československu, použita. Její místo zastoupily těžké a zastaralé vozy ze SSSR. K úplnému představení projektu, dokreslení celé situace tehdejší doby a úsilí našich špičkových projektantů doporučuji zhlédnout video Zašlapané projekty - Pražské metro, které najdete na odkazu http://www.ceskatelevize.cz/porady/10209988352-zaslapane-projekty/409235100061001-prazske-metro/


carte maximum
známka Pofis 800 - prototyp 1. čs. vozu pro metro
denní razítko s motivem znaku, Praha 1, 5.3.2014 

Výše vyobrazuji ukázkovou maxikartu s prototypem vozu pro pražské Metro. Sekce  sběratelů analogických pohlednic plánuje její vydání s razítkem Pražská muzejní noc na červen letošního roku. Takže se máte na co těšit. 
PK
zdroj: cpost.cz

Sladký život dostupný i na maxikartě

K "plakátovým" maxikartám se ještě krátce vrátím. Pro dvacet nejrychlejších zájemců připravil Josef Fronc suvenýrovou maxikartu ke známce Sladký život na originální ! pohlednici, takže příliš dlouho neváhejte. Napsat mu můžete na známý e-mail fronc@cbox.cz



PK

Konfrontace čs. poštovních známek a čs. filmového plakátu v Poštovním muzeu

Od 25.2. do 4.5. 2014 pořádá pražském Poštovní muzeum výstavu s názvem Od filmového plakátu k poštovní známce, která nabízí srovnání tvorby československých poštovních známek a filmových plakátů z šedesátých a sedmdesátých let minulého století a především dokazuje schopnost našich výtvarníků porovnat se s výrazně rozdílnými formáty, jež oba žánry představují. Na výstavě můžete zhlédnout tvorbu předních výtvarníků jako jsou Zdeněk Ziegler, Jaroslav Fišer, Jiří Šalamoun, Karel Vaca a další. Zastoupeny jsou zde originální návrhy poštovních známek z archivu Poštovního muzea a několik filmových plakátů ze sbírky filmové galanterie Terryho ponožky. Několik málo kultovních filmových plakátů vyšlo i na českých poštovních známkách. První poštovní známka s filmovým plakátem k filmu Sladký život vyšla v rámci emise EUROPA - Umění plakátu v roce 2003. Plakát ke slavnému italskému filmu Federica Felliniho vytvořil v roce 1962 Karel Vaca. Tento plakát je podobně jako Něžná od Olgy Poláčkové snem každého správného plakátofila. Bohužel je v originálu prakticky nedostupný. I na výstavě v Poštovním muzeu byl zastoupen autorizovaným reprintem z roku 2013. Buďme za něj rádi.



V roce 2011 vyšly v emisi Český filmový plakát dvě poštovní známky - Něžná a Marketa Lazarová. Plakát k francouzskému filmu Něžná Roberta Bressona vytvořila v roce 1970 Olga Poláčková - Vyleťalová. Její návrh se stal ikonou československého filmového plakátu konce šedesátých a počátku sedmdesátých let. Za návrh plakátu získala Olga Poláčková v roce 1973 cenu Grand prix na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.



Plakát k filmu Františka Vláčila Marketa Lazarová navrhl v roce 1966 výtvarník a typograf Zdeněk Ziegler, který je mimo jiné autorem řady českých poštovních známek.



Všechny maxikarty mohly vzniknout díky používání příležitostného poštovního razítka, které k výstavě připravilo Poštovní muzeum. Na razítku je vyobrazený kinematografický kotouč a poštovní známka, doplněný textem Poštovní muzem, Praha 1, 1.3.2014.
Jindy bych zde článek ukončil. Protože jsou však filmové plakáty mojí srdeční záležitostí, podělím se o pár zážitků, které mojí sběratelskou vášeň provázejí.
V Praze mám nejraději Pasáž Světozor, protože zde nacházím místa, která mne baví. Vynikající cukrárnu Ovocný Světozor, artové kino a plakátovou galanterií Terryho ponožky. V přízemí prostor kina je ukryta rozsáhlá sbírka filmových plakátů, kterou od roku 2005 systematicky a precizně buduje Pavel Rajčan se svými kolegy. Ale dost řečí. Pokud si chcete udělat představu o tom, jak taková sbírka a zápal pro sbírání filmových plakátů vypadá, doporučuji vám zhlédnout video, které naleznete na odkazu http://www.ceskatelevize.cz/porady/10119615714-fokus-ct24/209411058110039/  pod nadpisem Přehrát video.

Na závěr můj malý plakátový profil...

A jak jsem se dostal k plakátu?
Přes jeden hezký článek v časopisu. Také mne dohnaly vzpomínky na útlé dětství. 

Co mám nejraději?
Jsem otevřený všemu, co se mi líbí. Pokud bych měl volit souvislou tvorbu, byl by to Zdeněk Vlach. A za Polsko Franciszek Starowieyski.

Co je můj sen?
Mám rád příběhy, takže mít možnost vidět na vlastní oči inventář Terryho ponožek.

Co se mi povedlo?
V rámci "filatelistické turistiky" zavítat do jednoho kina a získat pár starých plakátů. Pro sběratele nevýslovný pocit radosti.

Na co nejraději vzpomínám?
Jak jsem před pár lety vytáhl rodinu do polské Wroclavi na vánoční trhy a skončili jsme nakonec ve velkém soukromém skladu sběratele polských filmových a divadelních plakátů. Běžně si tam nikoho nezval, ale když jsme přijeli až z Čech...

Co mi visí na zdi?
Aktuálně Saudkův Velký Waldo Pepper. Na ostatní zatím není místo.

Jaký byl poslední plakátový Ježíšek?
Loni Sladký, alespoň v autorizovaném reprintu. (pozn. Sladký život)

Nejlepší akce?
Jednoznačně "Rozdáváme filmové plakáty".

A to je pro dnešek vše. Jdu se opět věnovat analogickým pohlednicím.
PK

čtvrtek 6. března 2014

Postcrossing a analogické pohlednice

V současnosti tolik diskutované a oblíbené téma Postcrossing naplno vtrhlo i mezi nás filatelisty. Především díky informacím publikovaným na blogu Exponet fora (odkaz na články zde) se mnozí z nás mohli a mohou seznámit s další atraktivní oblastí sběratelství. Na téma Postcrossing bylo a bude řečeno ještě hodně zajímavého a proto ponechám prostor pro podporu a rozvoj této populární činnosti povolanějším a omezím se pouze na informaci o tom, že ani my maximafilatelisté jsme nelenili a vytvořili si, alespoň pro dokumentaci, maxikartu s příležitostným razítkem k Postcrossingu, které se používalo ve dnech 24. až 28.2.2014 na poště Praha 1.



A proč by také ne. Vždyť, když se nad tím zamyslím, tak přeci analogické pohlednice mají k pohlednicím z celého světa tak blízko. A možná právě proto můžeme mezi sebou přivítat i nového kolegu Karla Hladiše, který vede web a blog pro českou a slovenskou komunitu Postcrossingu na adrese www.postcrossing.cz a blog.postcrossing.czOficiální web Postcrossingu najdete na adrese www.postcrossing.com.

Na závěr mrkněte na pár zajímavých videí o Postcrossingu:

Postcrossing - rozhovor s Karlem Hladišem
http://www.ceskatelevize.cz:8008/ivysilani/10659215431-online/314281381880111/obsah/301554-postcrossing/

Události v regionech - Postcrossing
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/314281381990205-udalosti-v-regionech/obsah/306817-postcrossing-ozivuje-kouzlo-pohlednic


Přeji hodně zábavy :-)
PK

Zlatá Eva Samková na analogické pohlednici

V závěru uplynulého měsíce vydal OFTIS analogickou pohlednici ZLATÁ Eva Samková. Maxikarta je razítkovaná denním razítkem pošty Vrchlabí 1 v den slavnostního uvítání Evy Samkové v rodném městě.



Cena maxikarty je 80 Kč a lze ji objednat na adrese Vydavatelství OFTIS, J. Nygrina 336, 562 01 Ústí nad Orlicí, tel.: 465 52 10 52 nebo zakoupit se slevou přímo v jejich e-shopu na adrese www.oftis.cz.
Spolu s maxikartou nabízí OFTIS čisté pohlednice, které mohou posloužit při tvorbě varianty s chystaným příležitostným razítkem, které bude k dispozici na Hlavní poště v Jindřišské od 13. března.

Info Známkové tvorby k chystaným razítkům k olympiádě v Soči:


13. 3. – 21. 3. 2014, pošta 110 00 Praha 1 (přep. č. 17) – u příležitosti získání olympijských medailí na OH v Soči se budou používat 3 příležitostná razítka – popisy jednotlivých razítek budou dodatečně upřesněny.
Více informací k razítkům se také dočtete na webu Olympsportu na adrese www.olymp-sport.cz v rubrice:


PK