Stránky

úterý 22. října 2013

Na co se abonenti mohou těšit?

Všichni příznivci analogických pohlednic, kteří kladně reagovali na zprávu o vydávání cartes maximum, se již dnes mohou těšit na vydání dalších dvou analogických pohlednic, které byli (pokud by se našel dostatečný počet zájemců) v plánu vydat sekcí sběratelů analogických pohlednic při SČF. Počet zájemců nakonec předčil očekávání, což je do budoucna pozitivní zpráva, ale zároveň také závazek pokračovat v trendu vydávání kvalitních a sběratelsky zajímavých cartes maximum. A o jaké dva tituly se vlastně jedná? V minulém týdnu, přesně ve dnech 16. až 19. října 2013, uplynulo 200 let od bitvy u Lipska, o které jsem se blíže zmiňoval v jednom z minulých příspěvků. Jako předloha k vydání pohlednice byl použit obraz J. P. Kraffta - Siegesmeldung nach der Schlacht bei Leipzig z roku 1839. Obraz visí v Německém historickém muzeu v Berlíně. Pražské poštovní razítko znehodnocující poštovní známku je s motivem rytecké destičky s textem Známková tvorba a datem 18. října, dnem, který rozhodl o vítězství spojeneckých vojsk nad Napoleonem.

carte maximum - Bitva u Lipska 1813
vydala Sekce sběratelů CM při SČF

Druhá maxikarta byla vydána jako připomenutí k letošnímu vítězství našich sportovců na MS ve vodím slalomu v Praze Troji. Vhodně zvolený motiv loga šampionátu, doplněný o zdařilou známku znehodnocenou příležitostným poštovním razítkem, kde se znovu setkáváme s námětem single kanoisty, je pěknou realizací.

carte maximum - MS ve vodním slalomu 2013
vydala Sekce sběratelů CM při SČF

A na co se můžete těšit příště? V nejbližší době je plánu vydání obou chaloupek (Nový Hrozenkov, Salajna), Zlatá bula jako nejkrásnější česká známka dvacetiletí, možná i maxikarta k některé ze známek z letošní emise Umění. Zájemci, kteří dosud váhali s abonmá maxikaret vydávaných sekcí, mají možnost se ještě přihlásit k odběru na fronc@cbox.cz. S kontaktem bych ale příliš neotálel, protože skutečně zbývá jen několik málo posledních kusů.
PK 

Vítězství českých sportovců na MS ve vodním slalomu

Dne 11. - 15. září proběhl v Praze Troji světový šampionát ve vodním slalomu. Celkově se jednalo o 35. mistrovství světa ve vodním slalomu a druhý světový šampionát konaný v Praze.


maxikarta ze sbírky Martina Hlavatého
 se strojovým razítkem k MS ve vodním slalomu 2013, 16.10.2013, Praha 7 

Umělá slalomová dráha, na které se závodilo, je situována na pravé straně řeky Vltavy říčního km 45.70 v Praze Troji. Kanál byl dostavěn v devadesátých letech a skládá se z měnitelných překážkových pneumatik vyplněných betonem, z betonových panelů a dřevěných trámů. Kanál je využívaným místem pro množství závodů na světové úrovni. Délka zdejší slalomové tratě je 410 metrů, šířka 12 až 14 metrů, celkové převýšení činí 3,6 metrů a průměrný průtok vody dosahuje 16 m3/s. V letošním klání tvořilo českou výpravu 12 mužů a 6 žen. Výsledkem byly doslova medailové žně: zlato 3xK1 ženy (Hilgertová, Kudějová, Ornstová), 3xC2 muži Karlovský/Jáně, Kašpar/Šindler, Volf/Štěpánek), K1 (Hradilek) a stříbro 3xC1 ženy (Hošková, Jančová, Koblencová), C2 Volf/Štěpánek a K1 (Prskavec).

maxikarta s příležitostným razítkem k vítězství českých
sportovců na MS ve vodním slalomu, Praha 1, 18.10.2013

Letošní závody a úspěch českých sportovců také připomnělo vydání příležitostné poštovní známky a používání příležitostného poštovního razítka k vítězství českých sportovců na MS ve vodním slalomu.

maxikarta s příležitostným razítkem k vítězství českých
sportovců na MS ve vodním slalomu, Praha 1, 18.10.2013

Razítko bylo k dispozici ve dnech 18. až 21. října 2013 na poště Praha 1.
PK

zdroj:
wikipedia.org

200. výročí bitvy u Lipska

Ve středu 2. října 2013 vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky aršík s námětem obrazu bitvy u Lipska (Die Siegesmeldung nach der Schlacht bei Leipzig am 18. Oktober 1813)Obraz, který posloužil jako předloha k poštovní známce je dílem Johanna Petera Kraffta z roku 1817. Na obraze hlásí polní maršál Karel Filip kníže Schwarzenberg spojeneckým panovníkům vítězství nad Napoleonem v bitvě u Lipska. Obraz je namalován na lunetě v HGM ve Vídni.



Bitva u Lipska je také známá jako Bitva národů. Odehrála se ve dnech 16. až 19. října 1813 u německého Lipska. Spojené armády Rakouska, Pruska, Ruska a Švédska v ní porazily armádu francouzského císaře Napoleona. Ten krátce poté rezignoval a byl deportován do vyhnanství na ostrov Elba.


maxikarta se známkou 200. výročí bitvy u Lipska
poštovní razítko s erbem, Praha 1, 2. října 2013 (den vydání),
ze sbírky Martina Hlavatého

Koaličním vojskům velel kníže Karel Filip Schwarzenberg. Náčelníkem štábu byl maršál Jan Josef Václav hrabě Radecký z Radče.

Karel Filip Schwarzenberg a maršál Radecký z Radče,
ze sbírky Martina Hlavatého

První den bitvy skončil patem. Následující den čekaly obě strany na posily. 18. října zahájili spojenci masivní útok na všech frontách. Výsledkem byla devět hodin trvající bitva s obrovskými ztrátami na obou stranách. V noci z 18. na 19. října zahájil Napoleon ústup přes řeku Elster, avšak vinou vlastních vojáků došlo k předčasnému zničení mostu, který byl jedinou možnou cestou k úniku. Několik tisíc mužů tak bylo odříznuto od jediné volné cesty k úniku. Někteří z nich se snažili řeku přeplavat. Zbytek přeživší armády ustupoval směrem k Francii...
Na závěr ještě jedna zajímavost. Obrazů se stejným výjevem bitvy u Lipska, lišícím se od obrazu z roku 1817 v několika detailech, je více.





Tuto skutečnost zřejmě přehlédli oba tvůrci maxikaret. Jeden z použitých obrazů je kopií obrazu J.P.Kraffta od neznámého autora a je umístěn v Lipském muzeu historie, druhý (na maxikartě v jednom z dalších příspěvku) je dílem J. P. Kraffta, ale vznikl až na konci třicátých let devatenáctého století. Ten najdete v Německém historickém muzeu v Berlíně.
PK

středa 9. října 2013

Když se řekne nostalgie ...

... tak se mi také vybaví populární nostalgické jízdy vlaků vedených historickými lokomotivami. U jedné z nich jsem nedávno stál v Technickém muzeu. Naprosto mne ohromila svojí velikostí. Vedle té masy železa si připadáte jako ve snu. Ještě dlouho poté jsem si kladl otázku, jak působivé by bylo sledovat průjezd takového kolosu některým z nádraží ...
Neuplynul ani měsíc od návštěvy NTM a já sedím v jednom z historických vagonů, taženým historickou parní mašinkou s označením 310.072.


Tedy, v porovnání s velikostí lokomotivy z muzea, je jen její "chudou příbuznou", přesto ve mne zanechala velký dojem, umocněný přítomností blízkých osob a také pěkným doprovodným programem. A o čem vlastně hovořím? Uplynulý víkend proběhly v Turnově oslavy výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov, 110 let parní lokomotivy 310.0134 a 20 let od založení Klubu přátel železnice Českého ráje. K této příležitosti se v sobotu konaly jízdy zvláštních parních vlaků po jubilující trati tažené parními lokomotivami 310.072 z Plzně a turnovskou 310.0134.

maxikarta z roku 2009 - 150 let trati Pardubice - Liberec

V neděli to byly jízdy v trati Mnichovo Hradiště - Turnov - Železný Brod.

maxikarta z roku 2009 - 150 let trati Pardubice - Liberec

V tento den také proběhlo na nádraží v Turnově slavnostní odhalení repliky původní tabulky "LITOVEL" na lokomotivě 310.0134 za účasti starosty města Litovel a ředitele pivovaru v Litovli.



K oslavám hrála živá hudba a připraveny byly i dvě výstavy. V nádražní budově to byla výstava ke 110. výročí železnice a 100. výročí lokomotivy v zastoupení dobové dokumentace, fotografií, pohlednic, zařízení k odbavování jízdenek, razítek, telegrafů a také výstavka věnovaná grafikám od výtvarníka  a příznivce železnice Jiřího Boudy nebo minivýstavka filatelistického materiálu, který se týkal železniční tématiky Turnova a okolí.




V nedalekém vagonu pak probíhala velmi působivá putovní výstava velkého množství různých železničních artefaktů, shromážděných dvojicí soukromých sběratelů - otce a syna. Po zhlédnutí výstav a zahájení programu jsme nasedli do vagonu taženého lokomotivou 310.072 a vydali se na cestu zpět směr Mnichovo Hradiště.

nádraží v Mnichově Hradišti

Po cestě z turnovského nádraží jsme míjeli budovu v níž sídlí pošta Turnov 2 a já jsem ještě zavzpomínal, jak jsme zde v roce 2009 stáli nekonečnou frontu na razítko, které se zde používalo u příležitosti 150. výročí železnice Pardubice - Liberec.

jedna z prvních carte maximum, kterou vydal Oftis
pro zájemce je dosud k dispozici v e shopu vydavatelství

Tenkrát také vzniklo množství hezkých analogických pohlednic s mašinkou, která nás dnes vezla domů.
PK

PS: v rámci oslav 110. výročí železnice Jičín - Turnov připravil činorodý KF 05-92 v Rovensku pod Troskami tiskové listy se známkami s kupony potištěnými malovanou historickou mašinkou. Více infomací na odkazu: http://www.rovensko.cz/filatelie/ 

na odkazech níže si můžete přečíst reportáž nebo zhlédnout foto a video z akce:
Klub přátel železnice Českého ráje, http://www.3100134.cz/

Zpráva vedoucího sekce o vydávání cartes maximum

Vážení přátelé, kolegové a příznivci tvorby a sbírání cartes maximum. Obracím se na Vás s žádostí, týkající se zajišťování cartes maximum, které jsou vydávány naší sekcí. Asi jste si všimli, že poštovné se neustále navyšuje a s ním se navyšuje logicky nominál poštovních známek, které jsou vhodné i pro tvorbu cartes maximum. Možná jste si všimli, že některé cartes maximum vydáváme jako sekce SSČSZ SČF. Nikoho z vás to k ničemu nezavazuje, jen jsem míval z počátku naší aktivity několik abonentů, kteří takové (i další) CM odebírali. Víte, že jejich pořizovací ceny jsou tvořeny hodnotou známky, cenou pohlednice a částí nutnou k pořízení razítka, tedy cenou příznivou. Mám ale poslední dobou problém v tom, že vždy tvořím takový počet CM, aby se dostalo na každého potencionálního zájemce. Pokud je nominál známky 10,-Kč, problém jsem s tím neměl, je-li nominál známky 50,-Kč, byl bych nerad, aby mi polovina zhotovených CM zůstala "v šuplíku". Žádám vás proto, zda byste byli tak laskaví a dali mi obratem vědět, zda-li budete abonenty těch CM, které vydáme jako sekce. Není jich během roku mnoho, většinou jde o CM kdy víme, že bude zhotoveno zajímavé razítko, nebo jde o pěknou známku či lákavý námět. Jde hlavně o to, že k takovým CM necháváme také tisknout pohlednice. Jde tak o omezený náklad, který se běžně nevyskytuje, a tak taková CM bývá i sběratelsky zajímavější. V letošním roce sekce vydala CM Ivan Strnad, prezidentskou CM, CM CEPT Europa balíkový poštovní vůz, CM motocykl Čechie a CM Krteček.





Letos ještě vydáme chaloupku Salajna a uvažujeme o Bitvě u Lipska. Proto vypisujeme takzvanou subskripci. Pokud se najdou zájemci v dostatečné počtu (min. náklad je 30 kusů maxikaret) necháme CM se známkou Bitva u Lipska a razítkem Známková tvorba zhotovit. Za tuto CM pak zaplatíte 70,-Kč. Pokud má nějaká CM vzniknout v nákladu naší sekce, je třeba vydat minimálně 30 kusů, jak jsem již výše zmiňoval. Dále připomínám, že některé CM vydává nakladatelství Oftis, takové CM proto v jiné podobě nevydáváme. Letos například CM Cyril a Metoděj, CM Závišův kříž, CM chlumečtí koně a CM Pepi Bican. Dále ještě plánujeme vydat CM k vodnímu slalomu, Zlaté bule sicilské a možná Maxe Švabinského.
Nabídka platí i pro nečleny sekce, příznivce a neorganizované sběratele maxikaret. Všichni zájemci mohou pro objednání využít kontaktu uvedeného níže. O vydáních nových maxikaret v režii sekce Vás budeme i nadále informovat také na našem blogu.
Prosím tedy o zprávu a Váš názor. Děkuji.

Josef Fronc, vedoucí sekce sběratelů CM při SSČSZ SČF
fronc@cbox.cz

Výstava Vladimíra Suchánka v Jilemnici

Každoročně se těším, až zase s rodinou vyrazím na tradiční podzimní "filatelistický pátek" v Jilemnici. A ani tentokrát jsem své účasti nelitoval, protože se akce pořadatelům opět velmi povedla. Letošní pátek 4. října se nesl především v duchu vernisáže výstavy malíře a grafika Vladimíra Suchánka, který v únoru oslavil 80. narozeniny.


Nechyběla také účast řady dalších osobností z řad výtvarníků a jeden významný host, naše vynikající gymnastka Věra Čáslavská. Již od ranních hodin se na zřízené poštovní přepážce v prostorách Krkonošského muzea čile razítkovalo dvěma příležitostnými razítky. Opět ve výborné kvalitě zhotovovala pracovnice tamní pošty otisky razítek na přinesené zásilky. K dispozici na poštovní přepážce byly i příležitostné R nálepky. Současně byla k pořádané akci připravena spousta filatelistického materiálu. Dopoledne se neslo tradičně ve znamení autogramiád. Pozdní odpoledne bylo věnované vernisáži výstavy grafik a známkové tvorby výtvarníka Vladimíra Suchánka, instalované v prostorách zámku.





Ve třech místnostech se návštěvníci mohli a mohou (výstava potrvá až do 10. listopadu) kochat množstvím krásných litografií věnovaných různým tématům. Mne velmi zaujal cyklus pocty výtvarníkům, ale také řada krásných ex libris. Několik výstavních vitrín bylo věnováno také známkové tvorbě Vladimíra Suchánka. K jeho nejznámější emisi patří řada 12 známek Znamení zvěrokruhu.


Z dalších emisí jmenujme například výtvarný návrh známky jednoho z nejlepších českých fotografů Josefa Sudka v jeho typickém postoji s fotoaparátem.

ze sbírky Martina Hlavatého

Další známkou ztvárněnou Vl. Suchánkem je vodní roubený patrový mlýn ve Střehomi nedaleko Sobotky, vystavěný pravděpodobně v roce 1516.


ze sbírky Martina Hlavatého

Vladimír Suchánek vytvořil celkem 23 výtvarných návrhů poštovních známek různých námětů (svátky, osobnosti, památky a další). Jeho zatím poslední realizací je příležitostná dopisnice k jilemnické výstavě, kterou vytvořil ke stému výročí dokončení Metelkova mechanického betlému, vystaveného v muzeu.



A ještě jednu událost bych chtěl v závěru příspěvku zmínit. V roce 2012 získala Jilemnice prestižní titul Historické město roku 2012.

turista v Historickém městě roku 2012

Ocenění je odměnou za nejlepší péči o památky na základě dotačního programu ministerstva kultury.
PK
doporučuji zhlédnout: Jilemnice - historické město roku

pondělí 7. října 2013

95 let pošty českých skautů - výstava a setkání sběratelů

U příležitosti připomínky 95. výročí pošty českých skautů probíhá v pražském Poštovním muzeu od 18. září výstava s názvem 95 let pošty českých skautů, navazující na tradici skautských výstav, které se v Poštovním muzeu konají každých pět let již od roku 1993.


Návštěvníci výstavy se mohou těšit na prezentaci dobových deníků a kronik, zachycující první dny Československé republiky. K prohlédnutí jsou zde i filatelistické sbírky se skautskou tématikou a řada dalších zajímavých skautských exponátů.


Kromě mnoha dalších artefaktů je k vidění i originální deník Lídy Zemanové z říjnových a listopadových dnů roku 1918. Výstava je dílem bratří Václava Noska - Windyho a Jana Mareše - Bonza. K výstavě byla v sobotu 21. září zřízena příležitostná poštovní přepážka s příležitostným poštovním razítkem od rytce Miloslava Bláhy.


Ten si pro návštěvníky výstavy připravil lahůdku v podobě otisku pečetítka, kterým ochotně pečetil všechny materiály sběratelů a návštěvníků. Výstava potrvá do 17. listopadu a je otevřena denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. 


Uplynulou sobotu proběhlo v Praze další tradiční setkání skautských sběratelů spojené s burzou časopisů a knih, pohlednic, odznaků, turistických známek a mnoha dalších věcí se skautskou a foglarovskou tématikou.

pohlednice vydaná ke 100. výročí českého skautingu
se strojovým razítkem s příležitostným štočkem k XXIII.
setkání skautských sběratelů

Pro mnohé účastníky je tato každoroční akce nejen vítaným setkáním s bratry a sestrami, ale i možností, jak za rozumné peníze získat zajímavý sběratelský artefakt nebo doplnit sbírku.
PK
Další informace k výstavě na odkazu: 95 let pošty českých skautů
Fotogalerie z příležitostné přepážky na odkazu: http://www.kf0015.cz/?p=6297 a ze setkání sběratelů na http://www.kf0015.cz/?p=7171

zdroj: www.postovnimuzeum.cz
Facebook KSSJ

Nové maxikarty od Oftisu - Josef Bican a chlumečtí koně

Ke 100. výročí od narození Josefa Bicana vydalo vydavatelství OFTIS Ústí nad Orlicí maxikartu „Josef Bican“ - 100. výročí narození legendy českého fotbalu, opatřenou strojovým razítkem s příležitostným štočkem s datem 25.9.2013. Cena maxikarty je 80 Kč.


Současně upozorňuji sběratele na předešlé vydání dvou maxikaret s emisí Koně - Chlumecký plavák a Chlumecký palomino s denním razítkem pošty Chlumec nad Cidlinou v den vydání známek. Cena maxikaret je 60 Kč a 65 Kč.


Maxikarty lze objednat ve vydavatelství na adrese: OFTIS, J.Nygrina 336, 562 01 Ústí nad Orlicí, tel.: 465 52 10 52, nebo v internetovém obchodě www.oftis.cz