Stránky

sobota 31. srpna 2013

Ohlédnutí za letošními prázdninami - srpen (I.)

První srpnový týden jsem s rodinou trávil dovolenou u příbuzných v Beskydech. Jezdíme sem s přestávkami již několik let. A vždy je zde co nového objevovat a navštěvovat. Jen ten týden je nějak krátký a hned uteče. Letos nám navíc "nepřálo" počasí, protože od konce července sužovala Českou republiku vlna veder, která provázela celou naší dovolenou až do odjezdu. Tomu jsme také museli přizpůsobit i program jednotlivých dní...
První den byl cestovní. Naším cílem byla obec Ostravice, která se rozkládá v údolí stejnojmenné řeky Ostravice a je obklopena vrcholy Lysé hory a Smrku.

Ostravice, foto Tomáš Pavlasek, zdroj: vyletnik.cz
Druhý den mělo být nejtepleji, proto jsme se rozhodli zůstat v místě pobytu a naplánovali jsme výlet podél řeky Ostravice s cílem dojít ke Srubu Petra Bezruče. Ten spravuje Slezské zemské muzeum, které srub získalo jako součást dědictví po básníkovi Petru Bezručovi.

československá maxikarta z roku 1967 s razítkem dne vydání,
od průvodce ve srubu se dozvídáme, že jde o jedno z mála,
ne-li jediné známé foto Bezruče z mládí

Expozice srubu představuje původní prostředí letního obydlí básníka. Obytná část srubu zůstala v původní podobě i se zařízením interiéru, který si Bezruč sám navrhl. V přilehlém dřevníku je od roku 1983 zbudována expozice s názvem Krajem Petra Bezruče. Srub je od roku 2004 chráněn jako kulturní památka České republiky.
Třetí den se mírně "ochladilo" na 28 stupňů, proto jsme se vydali na Pustevny, jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravskoslezských Beskyd. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu slovenským architektem Dušanem Jurkovičem, které jsou ve správě Valašského muzea v přírodě. My jsme se jako obvykle vydali západním směrem po naučné stezce Radegast kolem sochy pohanského boha Radegasta (1929) od sochaře Albína Poláška.


Naše cesta směřovala dál až k vrcholu Radhoště, kde stojí kaple a sousoší svatých Cyrila a Metoděje od Albína Poláška, které je zde od roku 1931.

fotopohlednice svatých Cyrila a Metoděje z Radhoště

Výlet nám tentokrát zpříjemňovala nově zbudovaná cesta vedoucí až ke kapli. Překvapením však pro nás byla absence sousoší věrozvěstů z důvodu právě probíhající rekonstrukce.
pokračování

Ohlédnutí za letošními prázdninami - srpen (II.)

Čtvrtý den byl ve znamení automobilismu. Vydali jsme se totiž do kopřivnického muzea Tatra. Byla to ryze pánská jízda. Dámy spolu se psem dobývaly nedalekou zříceninu hradu Šostýn, protože ta nejmladší z nich sbírá také známky, avšak turistické. My jsme si zatím prohlédli celou expozici automobilů a nechali se vyfotit u drezíny, která od letošního roku zdobí poštovní známku hodnoty 10 Kč.


Děti byly z muzea doslova u vytržení a tak jsem si zavzpomínal na dětství a v tamní prodejně koupil stavebnici Monti system Tatra Expedition 815, kterou jsme pak odpoledne na chalupě společně složili. A že o ní ale byla rvačka... Součástí muzea je také expozice věnovaná významnému kopřivnickému rodákovi Emilu Zátopkovi (viz také příspěvek 90. výročí narození...).
Nedaleko Kopřivnice leží malebné městečko Štramberk. Do povědomí se dostalo nejen místní specialitou nazvanou Štramberské uši, ale najdete zde také jeskyni Šipka, která se proslavila nálezem zlomku spodní čelisti neandrtálského dítěte, hrad Štramberk s gotickou věží Trúba, která od roku 1903 slouží jako rozhledna.


Ve městě také sídlí Muzeum dalšího významného kopřivnického rodáka, malíře Zdeňka Buriana.

Burianův obraz Deinotherium vyšel v emisi Umění na poštovních známkách
v roce 2005 v rytecké transpozici Martina Srba 

Při zpáteční cestě jsme se ještě na skok zastavili v Hukvaldech, rodišti světově uznávaného českého hudebního skladatele Leoše Janáčka.


Tamní památník byl slavnostně znovuotevřen v předvečer nedožitých 146. narozenin skladatele v červenci 2000.

československá maxikarta se známkou z roku 1953
a razítkem ke II. Mezinárodnímu hudebnímu festivalu
v Mariánských Lázních
Historická část se sestává ze tří místností v přízemí domku. Zde je původní interiér domu včetně vybavení z dob, kdy zde Janáček působil. 
pokračování

Ohlédnutí za letošními prázdninami - srpen (III.)

Pátý den vyrážíme do Nového Hrozenkova. Vedra pomalu míří k historickému maximu, proto výlet opět podnikáme pouze dopoledne. V centru obce stojí historicky cenné obydlí s č.p. 451.

Nový Hrozenkov č.p. 451, foto arch. Dušan Jurkovič

Od 13. srpna 1977 zde byl otevřen Památník Antonína Strnadla, který zde měl svůj ateliér v letech 1935 až 1936. 

pohlednice s vyobrazeným sgrafitem Vyhánění ovcí na salaš

Jde o roubenou valašskou lidovou architekturu trojdílného komorového typu z roku 1835. Interiér byl přebudován, štíty a vápenné ozdoby kolem oken navrhl roku 1953 prof. Karel Langer.


Přízemí je upraveno jako stálá výstava prací Antonína Strnadla, salašinického nářadí a náčiní s dokumentačními kresbami Antonína Strnadla a Karla Langra a také velkým tématickým návrhem sgrafita Vyhánění ovcí na salaš z roku 1936.


V podkroví je umístěna výstavní galerie dřevořezeb a rytin od Karla Langra.

Památník malíře a grafika A. Strnadla, rytina do křídového lamina, 1979

Šestý den je ve znamení teploty atakující hranici 40 stupňů a také aktivního odpočinku ve stínu stromů. Balíme golfové hole a vyrážíme do nedaleké Čeladné. Nenechte se ovšem mýlit. Naším cílem se nestávají krásně zelené greeny a golfové hole nejsou jenom náčiní pro golf, ale také kočárky pro děti. Vyrážíme totiž na jednu z mnoha turistických cest, kterou Moravskoslezské Beskydy nabízejí.
Sedmý den objevujeme krásu Starého a Nového Jičína. Tedy spíše hodinu lítám, abych sehnal slušnou pohlednici na maxikartu. Plán, že jistě nějaká bude v infocentru záhy ztroskotává. Vydávám se tedy po novojičínských trafikách, kde narážím alespoň na tuto pohlednici (samozřejmě bez známky a razítka).

takhle by to mohlo 7. září dopadnout
4.9. vychází poštovní známka, 7.9. je v Novém Jičíně příležitostné razítko

Osmý den - poslední. Těsně před odjezdem navštěvujeme Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Billův měšťanský dům a Kostel sv. Anny z Větřkovic


Valašská dědina

Ten den se v areálu Dřevěného městečka koná akce Den řemesel a setkání kovářů s ukázkami lidových řemesel a prodejem tradičních výrobků,

turistická maxikarta
s razítkem z poštovny Dřevěného městečka

takže na cestu domů kupujeme Štramberské uši, Valašský penicilin, bryndzu a frgále...
PK

neděle 18. srpna 2013

Naši se vracejí

V úterý 13. srpna proběhlo úspěšné završení projektu společnosti Eduard Model Accesories s názvem Naši se vracejí.


Tento den se konal vzpomínkový let 7 letounů z Mostu na základnu Vzdušných sil AČR v Praze-Kbely. Hlavní letoun, historický dvojplošník An-2, v doprovodu šestice letounů Trenér přivezl kromě části zásilek se stavebnicí Naši se vracejí také poštovní známky a pamětní obálky, které v ranních hodinách orazítkovala příležitostným razítkem pracovnice pošty Most. Již hodinu před plánovaným časem přistání letadel se na akci scházeli modelářští nadšenci, filatelisté a veřejnost a netrpělivě vzhlíželi k nebi.


Po přistání letounů a přivítání jejich osádek, proběhl výdej části zásilek šťastným majitelům.



Zbylé zásilky byly přepraveny ke svým majitelům poštou. Následovala autogramiáda autorů historické publikace Zdenka Hurka a Petera Smika, Jana Zdiarského, který je autorem výtvarného návrhu poštovní známky a autorky kresby dvojice Spitfirů a jednoho ze dvou plakátů A2 Kateřiny Borecké.



Celou akci doprovázel prodej řady suvenýrů nesoucí název projektu Naši se vracejí. Projekt Naši se vracejí je poctou československým pilotům sloužícím v RAF během 2. světové války, kteří se v tento den před 68 lety vrátili do osvobozené vlasti s letouny Spitfire Mk.IX.


Projekt vznikl ve spolupráci se Sdružením československých zahraničních letců 1939-45 (veteránská organizace příslušníků čs. zahraničního odboje).


Historickou událost připomnělo vydání limitované edice stavebnice plastikového modelu letadla Spitfire Mk.IX s názvem Naši se vracejí v měřítku 1:48 s bonusy v limitované edici, včetně historické publikace, vydání Vlastní poštovní známky s motivem československého stíhacího pilota, příležitostného poštovního razítka a pamětních obálek. O tvorbu upomínkových maxikaret se 100! Vlastní známkou se postaral Martin Hlavatý, se kterým jsme se na akci setkali.

více informací k unikátnímu projektu Naši se vracejí na: INFO EDUARD EXTRA!
mrkněte také na Facebook Eduard Model Assesories
PK
zdroj: pilotniinfo.cz

Ohlédnutí za letošními prázdninami - červenec

Měsíce červenec a srpen patří neodmyslitelně k době prázdnin a dovolených. Děti školou povinné si užívají prázdniny a my prací povinní, čerpáme mnohdy tolik očekávanou dovolenou. Shodou náhod se mi první část letošní dovolené křížila s významnými akcemi, které na začátku července probíhaly na Velehradě ve svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje a v Nitře, kde se konala historicky 1. slovensko - česká filatelistická výstava Nitrafila 2013. Obě tyto události měly jedno společné, nesly se v duchu Cyrilometodějských oslav 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Tuto významnou událost připomnělo hned několik poštovních správ. Ke společnému vydání poštovní známky dle výtvarného návrhu prof. Dušana Kállaye a v ryteckém provedení Miloše Ondráčka se sešly i čtyři evropské známkové země - Česká republika, Slovensko, Bulharsko a Vatikán.


Za námět poštovní známky oslavující významné jubileum bylo vybráno nejstarší známé zobrazení obou bratří s názvem Osobní soud sv. Cyrila z 9. století, které se nachází na místě posledního odpočinku sv. Cyrila v Bazilice San Clemente v Římě. Tato freska patří mezi největší pozoruhodnosti dolní baziliky. Sv. Cyril a Metoděj klečí před Ježíšem Kristem. Za sv. Cyrilem (vlevo) stojí archanděl Michael po boku se svatým Ondřejem a za svatým Metodějem (vpravo) stojí archanděl Gabriel po boku sv. Klementa. Skutečnost, že jde o svatého Cyrila a Metoděje dokládá nápis na fresce, která byla objevena v 19. století: "Bože, dej hříšnému Cyrilovi věčné spočinutí. Amen." Spodní část aršíku doplňuje další freska z dolní baziliky s názvem Přenesení ostatků sv. Klementa z 11. století. Freska ztvárňuje příchod obou bratří do Říma v roce 867 na pozvání papeže Mikuláše I., který se dozvěděl, že s sebou nesou ostatky papeže sv. Klementa. Aršík je dekorovaný hlaholicí převzatou z jedné ze stran Assemanova evangeliáře z konce 10. století, který se nachází ve Vatikánské knihovně v Římě.


K Cyrilometodějským oslavám na Velehradě byl ve dnech 4. až 6. července zřízen stánek České pošty, s.p. s kašetovým razítkem v modré barvě zobrazujícím oba věrozvěsty. Nechybělo ani denní poštovní razítko, oficiální upomínkový list, poštovní aršíky, známky a další zboží. Při tvorbě maxikaret s tématem sv. Cyrila a Metoděje jsem tentokrát vše nechal v rukách tamní poštovní úřednice.

carte maximum
známka Pofis 767 1150. výročí Cyrila a Metoděje (společné vydání)
denní razítko pošty Velehrad, Velehrad, 5.7.2013

Zatímco jsem v rodné zemi obou bratří trávil svojí dovolenou, putovala moje zásilka také do bratislavského Pofisu. Využil jsem příležitostných razítek, které ke dni vydání aršíku a k filatelistické výstavě připravila Slovenská pošta.

carte maximum
známka číslo 542 1150. výročí Cyrila a Metoděje (společné vydání)
příležitostné razítko Deň vydania poštovej známky, Nitra, 12.6.2013

carte maximum
známka číslo 542 1150. výročí Cyrila a Metoděje (společné vydání)
příležitostné razítko Cyrilo-metodské motívy na poštových známkách,
Nitra, 5.7.2013

Námětem pohledu je obraz Svatý Cyril a Metoděj, který visí v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě.
PK
zdroj: pofis.sk
cpost.cz

Druhé vydání známky Svatý Václav

Dne 31. července vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky výplatní poštovní známku s námětem Pomníku svatého Václava od Josefa Václava Myslbeka.


Socha sv. Václava ve Svatováclavské kapli
pražské katedrály od Petra Parléře

Shodný obraz známky již byl použit v roce 2012 s písmenovou hodnotou A (viz také Svatý Václav - patron české země...).


Obraz svatého Václava od Václava Pavlíka

Oproti vydání z roku 2012 se známka liší v nominální hodnotě, která je vyjádřena v korunách, menší velikosti známky a je vytištěna na papíru s lepem v archu o 100 kusech.




Nová známka vychází z důvodu změn poštovních tarifů od 1.8.2013.

Svatý Václav Od Josefa Mánesa

Na nové vydání pohotově zareagoval Martin Hlavatý. Oproti tradičnímu vyobrazení svatého Václava tentokrát vybral několik dobových pohlednic od různých autorů zachycujících českého knížete a patrona země české v mnoha podobách.

Svatý Václav od Mikuláše Alše
prvně otištěno ve sbírce Sládkových básní Zvony a Zvonky
PK

čtvrtek 15. srpna 2013

Dostavníkem z Vyššího Brodu do Bad Leonfeldenu

Sobota 27. července byla nejen ve znamení vysokých teplot, ale i zážitků. Ten den se chystala slavnostní jízda poštovního dostavníku z Vyššího Brodu do Bad Leonfeldenu.



Jízda se konala v rámci Zemské česko - rakouské výstavy. Pro slavnostní jízdu byl vybrán poštovní žamberecký dostavník z druhé poloviny 19. století. Zápřež tvořili čtyři starokladrubští bělouši s kočím a postiliónem, který během akce několikrát zatroubil na poštovní trubku.



Již od ranních hodin se v prostorách Poštovního muzea tvořily fronty turistů, kteří si přijeli prohlédnout klášter, Závišův kříž nebo se podívat na slavnostní jízdu dostavníkem.




K akci byla v prostorách Poštovního muzea zřízena příležitostná poštovní přepážka, která používala příležitostné razítko s vyobrazeným dostavníkem a také nedávno vydané poštovní razítko s motivem vyšebrodského kláštera. Všimněte si, že námět razítka (klášter - klenba - rozeta) je shodný se známkou klášter Vyšší Brod. Je to zřejmě proto, že je autorem známky i razítka Jan Kavan. Vzniklo i několik maxikaret se známkami dostavníků a balíkového vozu.





V prodeji byla i příležitostná dopisnice, kterou ke slavnostní jízdě dostavníkem vydalo Poštovní muzeum. Kolem 11 hodiny vyvrcholila celá akce vyjetím poštovního dostavníku směrem k rakouskému městečku Bad Leonfelden.






Do Bad Leonfeldu jsme dorazili krátce po poledni. Na tamním náměstí byla zřízena filatelistická přepážka, která pro rychlejší odbavení používala dvě stejná příležitostná razítka a filatelistům i běžným návštěvníkům nabízela množství různorodého filatelistického materiálu od jednotlivých ročníků známek počínaje, až po zvláštní vydání v arších, aršících, atd.



V prodeji byly i suvenýry vydané k akci tamními obchodníky a vlastní poštovní známka s vazbou k celé akci.



Oslavy započaly slavnostním příjezdem rakouského dostavníku. Český dostavník dorazil po jedné hodině odpolední. Za přítomnosti guvernéra Dr. Josefa Pühringera, starosty města Alfreda Hartla, městské gardy, hudebního souboru a dalších kočárů byly zahájeny oslavy, které pokračovaly až do odpoledních hodin. 



Na památku na tuto akci vznikla i rakouská maxikarta s použitím známky Spěšná pošta z roku 2008.




Celý aršík ke společnému česko - rakouskému vydání zdobí doporučený dopis odeslaný ten den z příležitostné přepážky.
PK