sobota 30. června 2018

Výstava o skautingu v Poštovním muzeu

Tisková zpráva Poštovního muzea: Sto let samostatného Československa je i sto let skautské služby republice a společnosti. Tato služba zahrnuje celou řadu silných příběhů, od skautské pošty, přes účast v odboji, až po Skautský dobrý skutek. A právě o těchto událostech interaktivním a poutavým způsobem vypráví výstava Pošli to dál! Pošta českých skautů a další příběhy.

ze sbírky Petra Filipa

Český skauting byl v době vyhlášení samostatného československého státu ještě v plenkách, založen byl totiž v roce 1912. Služba a dobrovolnictví v něm však bylo ukotveno od samého začátku, a tak již o šest let později skauti přispěli k samotnému vzniku Československa. Kvůli obavám z nespolehlivé poštovní služby sloužili jako kurýři a zajišťovali tak chod prozatímní československé vlády.
Skauti s naší zemí prožívali i její krušnější časy. Kvůli nacistickému a dvěma komunistickým zákazům byl skauting dohromady 44 let mimo zákon. V těchto obdobích se skauti zapojovali do odboje a udržovali činnost v ilegalitě: vždyť vždy po návratu svobody byl skauting rychle obnoven a do jeho řad se hlásily desetitisíce mladých lidí.
„Pro všechna důležitá období posledních sta let se podařilo získat řadu cenných exponátů a připravit hravé a interaktivní způsoby, jak si je připomenout. Jak ale napovídá název Pošli to dál!, výstava nehledí jen do minulosti. Jejím konečným smyslem je přimět návštěvníky zamyslet se nad tím, jaké služby je zapotřebí v současnosti, a jak právě oni mohou přispět v příštích desetiletích naší republiky,” říká vedoucí Skautského archivu a jeden z hlavních organizátorů výstavy Roman Šantora.

ze sbírky Petra Filipa

Výstava je vytvořena především pro děti ve věku 10–15 let a nejlépe se prochází ve skupinách. Poučeni a zamyšleni z ní ale odejdou mladší i starší. V prostorách Poštovního muzea v Petrské čtvrti (Nové mlýny 2, Praha 1) bude výstava k vidění od 20. června do 28. října 2018. 
Výstava vznikla ve spolupráci Poštovního muzea se spolkem Junák – český skaut, Skautský institut, z. s. Projekt byl realizován s finanční podporou Ministerstva kultury. Více informací na stránkách Poštovního muzea na www.postovnimuzeum.cz.


PK

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...