sobota 16. září 2017

Cartes maximum ZOO II

Navzdory tradici nezačnu oficiálními maxikartami České pošty, ale soukromými sběratelskými výtvory Martina Hlavatého. Ten neváhal, a v den vydání, a ve dnech následujících postupně vytvořil maxikarty ke všem čtyřem známkám z této emise. Přitom projel křížem krážem téměř celou republiku.V emisi ZOO II jsou postupně představena zvířata dalších našich zoologických zahrad - Zooparku v Chomutově, ZOO v Hodoníně, ZOO v Brně a ZOO v Plzni.
Zástupcem Zooparku v Chomutově je Zubr evropský. V jedné z nejmladší českých zoo patří k nejvyhledávanějším zvířatům.Jako jediná zoo v republice, chová hodonínská zoologická zahrada Lva jihoafrického, přezdívaného také bílý lev, podle barvy srsti. Bílé lvy chová zoo od roku 2013, kdy se jí podařilo výměnou za jiné živočišné druhy lva získat z Lory parku v Jihoafrické republice.Bezesporu jednou z největších atrakcí brněnské zoologické zahrady jsou lední medvědi. Největší žijící pozemní šelma žije volně v polárních oblastech Evropy, Asie a Ameriky. Na souši nemá kromě člověka přirozeného nepřítele. Ve vodě jsou pro něj nebezpečné kostatky a mroži. V současnosti jsou lední medvědi ohroženi hlavně změnou klimatu.


Zvířecím zástupcem plzeňské zoo je Nosorožec indický. V letošním roce se zde narodilo v pořadí druhé mládě tohoto vzácného druhu. Nosorožec indický obývá už jen tři tropické státy, a to národní parky a rezervace v severovýchodní Indii, Nepálu a Bhútánu. Celkově čítá světová populace těchto ohrožených savců kolem 2500 kusů. V evropských zahradách žije přes 60 nosorožců.


Oficiální maxikarty byly vydány spolu se sadou čistých pohlednic 6. září. Opatřeny jsou denním razítkem pošty Praha 1.


    
Oficiální maxikarty můžete zakoupit na vybraných filatelistických přepážkách České pošty, v Postfile a ve Službách filatelistům Karlovy Vary.
Martine, díky za pěkné ukázky!
PK

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...