úterý 11. července 2017

Velkolepé oslavy 500. výročí založení kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

V sobotu 24. června proběhly v Mostě oslavy 500. výročí založení kostela Nanebevzetí Panny Marie.


bylo až neuvěřitelné kolik lidí si nechalo orazítkovat pohlednici
na obrazovou stranu, aby vytvořili maxikartu
u každé z nich jsem se pochopitelně snažil o pěkný otisk :-)

Oslavy probíhaly celý den jak uvnitř kostela, tak i v jeho přilehlém okolí. Pořadatelé nenechali nic náhodě a uspořádali pro návštěvníky velkolepou akci, jejíž program nabízel pět historických scén napříč stoletími, ukázky stavebních postupů, středověkou rybářskou loď, kostel, kapli, vyhlídkovou věž, dobové tržiště, kejklíře, vojáky, pěvecké sbory, šermířské souboje, sokolníky, pohyblivý model přesunu kostela, a v neposlední řadě také inauguraci poštovní známky. Na poštovní známce je znázorněna hvězdicovitá klenba střední lodi kostela, vnější obraz celého kostela v dolní části známky a náznaky fázování a kóty s parametry posunu vyjadřují jeho přesun v roce 1975.


V očekávání, že to jistě bude pěkná akce, jsem nalákal rodinu, že spolu podnikneme výlet do Mostu, kam jsme nakonec dorazili krátce po jedenácté hodině. Přípravy na oslavy již probíhaly v plném proudu, a tak jsme čas do začátku akce strávili prohlídkou blízkého okolí kostela a architektonicky netypického nového hřbitova.
Krátce po poledni jsme zavítali ke stánku České pošty, kde se to již hemžilo návštěvníky nejen z řad filatelistů. Na nátlak veřejnosti nakonec oproti plánu přepážka otevřela téměř o hodinu před plánovaným zahájením...


na akci se prodalo bezmála 1150 kusů poštovních známek s motivem kostela,
na 150 kusů obálek dne vydání a téměr 300 pamětních listů

Protože vím, jak to na příležitostných přepážkách běžně chodí, čekal jsem, že se situace postupem času uklidní a v pohodě si vybavím všechen filatelistický materiál. To jsem se ale pěkně zmýlil...

ze známých maximafilatelistů jsem
se na akci potkal s Martinem Hlavatým

Pracovnice příležitostné přepážky totiž nebyly připraveny na tak enormní zájem veřejnosti o poštovní známku a pamětní listy a nestíhaly obsluhovat fronty zájemců, které se na ně valily po vypuknutí akce ze všech stran.


rozměrná (formát větší A4) pohlednice zachycující starý Most
byla častým suvenýrem, který si lidé z akce odnášeli

Na dlouhé váhání nebyl čas, a tak jsem se nabídl, že budu zájemcům razítkovat příležitostným razítkem. V představě, že to přeci musí během hodiny opadnout jsem úpně vyřízený, ale plný zajímavých zážitků, opouštěl přepážku až po čtyřech hodinách, a to se fronta stále nezmenšovala.

ze sbírky Martina Hlavatého

ze sbírky Martina Hlavatého

Z výletu jsem si tak přivezl pouze jeden, zato unikátní, zážitek. Moje rodina to měla podstatně barevnější. Z nepřeberného množství zábavy a zajímavého programu si vybral každý. Tím se potvrdil fakt, že oslavy byly velmi dobře připravené a měly všem návštěvníkům co nabídnout.

nechyběl ani pěkný pamětní list, který se prodával kompletní
nebo byl součástí Krušnohorských novin,
k němu ale bylo zapotřebí dokoupit známku a pořídit razítko


PK

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...