středa 31. srpna 2016

Stezka korunami stromů 2

Když jsem před třemi lety objížděl jihočeské rozhledny, netušil jsem, jak často se na jedno místo budu vracet. Rozhledna Kramolín a její Stezka korunami stromů, stojí nejen z hlediska turistického za opakovanou návštěvu. K tomu turistickému se u nás navíc připojuje i zájem filatelistický.
Rozhledna je otevřena od roku 2012 (o rok později jsem si zde udělal první CM s turistou).
Je vysoká 40 metrů, Stezka korunami stromů je dlouhá přes 300 metrů a je přístupná všem věkovým kategoriím od batolat v kočárcích až po seniory. Stezka je doplněna několika didaktickými zastaveními a řadou adrenalinových odboček. Z rozhledny je vidět na Lipno, Frymburk, Šumavu i do Alp. Výstup na kopec Kramolín je možný z několika směrů. Nejjednodušší je od parkoviště v Lipně nad Vltavou, odkud vyjedete lanovkou. Zpět je možné jít krásnou stezkou či si půjčit terénní koloběžku, kterou dole vratíte. Celý areál svědčí o profesionálním přístupu, vše je jasně popsané, přístupné, zřejmé...


V červenci roku 2015 nechala společnost Stezka korunami stromů zhotovit vlastní známky s dominantou vyhlídkové věže a jako by tušila, že si budu dělat CM, nechala udělat i pohlednice s identickým obrazem, jako je na známce. A co víc, pohlednice přikládala k zásilce objednaných známek. Zájem o tyto známky potvrdil, že to byl dobrý počin, a tak letos společnost vydala další emisi, tentokrát pětiznámkovou (VZ 449-453) s motivem věže ve čtyřech ročních obdobích a s působivě osvětlenou věží ve tmě.


Opět se na rozhledně daly sehnat pohledy se stejným obrazem (alespoň většina). A protože jsem známky i pohledy měl, čekal jsem už jen na příležitost, a ta se naskytla v srpnu při konání letní olympiády, kdy byl na Lipně zřízen olympijský park Rio -Lipno. O tom vám ale budu vyprávět v jiném článku.Vraťme se ještě krátce k naší rozhledně očima filatelisty. První emise vlastních známek vyšla v roce 2015. Arch o 25 známkách v písmennové hodnotě A (tuzemské obyč. poštovné do 50 g), nesl jeden motiv vyhlídkové věže z ptačí perspektivy.
Letošní emise (vyšla v květnu 2016) zobrazuje pět různých motivů vyhlídkové věže (na jaře, v létě, na podzim, v zimě a ve tmě) na 25 známkovém archu, od každého motivu po 5 kusech na řádku. Informace o prodeji získáte na mailu marketing@stezkakorunamistromu.cz
Na závěr, až pojedete třeba na akci do Poštovního muzea ve Vyšším Brodě, nezapomeňte si zajet pár kilometrů severozápadním směrem, zastavit se v Lipně, vychutnat si výhled z rozhledny a projít se korunami stromů. Určitě to bude stát za to!
Martin Hlavatý


Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...