sobota 16. července 2016

Maxikarty k novým emisím - Strážnice a Jan Jessenius

Poslední předprázdninové známkové emise připomínají významné události - Mezinárodní folklorní festival Strážnice, který se poprvé uskutečnil v roce 1946 pod názvem Československo v tanci a zpěvu. Od počátku byl programově pojat jako celostátní slavnosti, i když je jeho vznik nerozlučně spojen s rozvojem folklorního hnutí zejména na jihovýchodní Moravě.
Na známce připomínající 70. výročí od uskutečnění prvního festivalu je zachycen šohaj ve stylizovaném kroji z Podluží při jedné z mnoha figur verbuňku.  

ze sbírky Martina Hlavatého

Dalším významným výročím, připadajícím na letošní rok, je 450 let od narození slovenského lékaře, politika a filosofa Jana Jessenia.

ze sbírky Martina Hlavatého


Po otci pocházel z uherského zemanského rodu, původem z Turce na území dnešního Slovenska. Ve Vratislavi navštěvoval gymnázium, posléze studoval filosofii a medicínu na akademii ve Wittenbergu, Lipsku a v Padově. Roku 1591 získal doktorát z medicíny a doktorát z filosofie. V roce 1600 navštívil Prahu, kde v Rečkově koleji provedl na těle odsouzeného oběšence první veřejnou pitvu v českých zemích. Po bitvě na Bílé hoře a potlačení stavovského povstání byl Jessenius jako jedna z vedoucích osobností rebelie obviněn z urážky majestátu a na císařův příkaz zatčen. Při popravě 27 českých pánů na Staroměstském náměstí mu 21. června 1621 kat Jan Mydlář nejprve vyříznul jazyk a poté sťal.Jan Mydlář popravuje 27 českých pánů na Staroměstském náměstí
ze sbírky Martina Hlavatého

Známka vychází ve společném vydání s Maďarskem, Polskem a Slovenskem. U příležitosti vydání známky připravila Slovenská pošta řadu sběratelských předmětů, mezi nimiž je pamětní list, příležitostný tisk či sada společného vydání.Nechybí ani pěkné příležitostné razítko, které by se nepochybně pěkně vyjímalo i na maxikartě. Razítko bude k dispozici po omezenou dobu na slovenském POFISu.


PK
zdroj: cpost.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...