čtvrtek 3. dubna 2014

Nové maxikarty: Zámek Červená Lhota a prof. RNDr. Zdeněk Kopal, DSc.

Dne 26. března byla vydána poštovní známka z emise Krásy naší vlasti, zobrazující renesanční vodní zámek Červená Lhota, který se nachází ve východní části jižních Čech.


Zámek Červená Lhota stojí na skále - ostrůvku na zámeckém rybníku. Zámek tvoří uzavřená čtyřkřídlá dispozice kolem čtvercového nádvoří. Nad vjezdem do zámku, ke kterému vede přístupová cesta přes kamenný most, je umístěna věž.
První písemná zpráva o gotické tvrzi se datuje roku 1465, kdy ji získává Petr ze Zásmuk jako dědictví po svém otci. Lhotu postupně vlastnili Boubínští z Újezda (před rokem 1530), Kábové z Rybňan (1530-1597), Slavatové z Chlumu a Košumberka (1641-1693) a Schönburg-Hartensteinové (1835-1945). Poslednímu rodu byl zámek po roce 1945 na základě jejich rakouské národnosti konfiskován.

pohlednice s rodovými erby vlastníků zámku
vlevo nahoře Boubínští z Újezda, vpravo nahoře Kábové z Rybňan
vlevo dole Slavatové z Chlumu a Košumberka, vpravo dole Schönburg - Hartensteinové

Od roku 1949 je zámek zpřístupněn veřejnosti. V současnosti je zámek jednou z nejnavštěvovanějších památek České republiky.


Na vydání poštovní známky nejrychleji zareagoval Martin Hlavatý, který se, vybaven řadou dobových i současných pohlednic, vydal vytvořit maxikarty s razítkem v den vydání. Pro razítkování si vybral nejbližší poštu, která se nachází v Kardašově Řečici.
Druhá poštovní známka, vydaná 26. března, patří významnému českému astronomovi a astrofyzikovi prof. RNDr. Zdeňku Kopalovi (4.4.1914, Litomyšl - 23.6.1993, Wilmslow), který také proslul v oblasti numerické matematiky, balistiky a aerodynamiky.


Maxikartu vytvořil 29. března v Litomyšli opět Martin Hlavatý, který zde navštívil i příležitostnou přepážku k akci XIV. skautský sněm Junáka, na které vytvořil řadu maxikaret se skautskou tématikou a také suvenýr, vyobrazující renesanční zámek v Litomyšli.Sběratelé, kteří maxikartu s prof. Kopalem nemají, ale nemusí předem věšet hlavu. Sekce má v plánu vydání s denním razítkem pošty Litomyšl v den 100. výročí narození, tedy 4. dubna 2014. Budeme informovat.

Velký dík tenkokrát patří Martinovi za maxikarty k Červené Lhotě a kolegovi Jiřímu z Brna,  za odbornou pomoc v otázce heraldiky a rodových erbů vlastníků Červené Lhoty. 

PK
zdroj: wikipedia.org

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...