čtvrtek 24. dubna 2014

Album Jiřího Hanáčka

Dnes bych chtěl představit projekt kolegy Jiřího Hanáčka, který delší dobu sleduje a eviduje vše, co se na internetu nabízí z oblasti československé maximafilatelie. Jiřímu se tak za dobu několika let podařilo shromáždit velké množství maximafilatelistického materiálu, pro který se rozhodl vytvořit na internetu veřejně dostupné album. Momentálně album čítá na pětset kusů maxikaret z období ČSR I a ČSR II. Album je rozděleno do pěti období 1919 - 1944, 1945 - 1954, 1955 - 1964, 1965 - 1974 a 1975 - 1992. Maxikarty pocházejí jednak z Jiřího sbírky, ale také z aukcí a z různých ukázek veřejně dostupných na internetu.


CM Pablo Picasso - Guernica
jedna z mnoha maxikaret, které si můžete prohlédnout v albu Jiřího Hanáčka

Jiřího znám od roku 2012, kdy mne poprvé oslovil stran maxikaret s tematikou Legend Masarykova okruhu. Byť jsme spolu byli od té doby nejednou v kontaktu, příliš podrobností jsem o něm nevěděl. Snad jen to, že se zabývá heraldikou. V loňském roce se Jiří stal členem sekce sběratelů analogických pohlednic. Letos začal pracovat na projektu album CM, které bude dále rozvíjet a proto jsem ho požádal, aby se krátce představil...
Narodil jsem se roku 1941.V současnosti žiji v Brně. Vystudoval jsem chemii a strojírenství. Celý život jsem pracoval v ekonomických funkcích. Sběratelství CM u mne sdružuje dva sběratelské zájmy. Filatelii jsem se věnoval od raného dětství, kdy jsem sbíral úplně vše. V době vojenské služby jsem se dostal k hlubšímu zájmu o výtvarné umění a postupně se to stalo i mou specialisací ve filatelii. Když jsem se v 70. letech minulého století setkal s CM, ihned mne zaujaly, protože spojovaly známky s reprodukcemi umění na pohlednicích. Po určité době, kdy se mi nedařilo sbírku rozšiřovat, jsem od tohoto zájmu odešel. Vrátil jsem se k němu znovu po 30 letech, kdy se maxifilatelie stala oficiálně uznanou a dostupnější. Sbírám CM celého světa, avšak pouze umění a architekturu. Ze současné české produkce zařazuji ročně do sbírky 4 - 5 kusů, dále ji rozšiřuji nákupem. Sbírku nemám velkou, ca 600 kusů. Maxifilatelie je však jakýmsi vedlejším zájmem. Mým hlavním koníčkem je heraldika. Erby kreslím, vystavuji, přednáším a publikuji o nich již téměř 50 let.
A teď to nejdůležitější. Album najdete na adrese:
http://jihab1941.rajce.idnes.cz
Jiřímu patří na závěr dík za první vlaštovku i za odhodlání a čas strávený nad tvorbou alba a popřát, ať se rozrůstá o další zajímavé kusy.
Zároveň může jeho počin inspirovat i naše čelní maximafilatelisty. Způsobů jak dnes zdarma publikovat na internetu je nepřeberné množství.
PK
kontakt na Jiřího: jiri.herald(at)centrum.cz   

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...