sobota 31. srpna 2013

Ohlédnutí za letošními prázdninami - srpen (II.)

Čtvrtý den byl ve znamení automobilismu. Vydali jsme se totiž do kopřivnického muzea Tatra. Byla to ryze pánská jízda. Dámy spolu se psem dobývaly nedalekou zříceninu hradu Šostýn, protože ta nejmladší z nich sbírá také známky, avšak turistické. My jsme si zatím prohlédli celou expozici automobilů a nechali se vyfotit u drezíny, která od letošního roku zdobí poštovní známku hodnoty 10 Kč.


Děti byly z muzea doslova u vytržení a tak jsem si zavzpomínal na dětství a v tamní prodejně koupil stavebnici Monti system Tatra Expedition 815, kterou jsme pak odpoledne na chalupě společně složili. A že o ní ale byla rvačka... Součástí muzea je také expozice věnovaná významnému kopřivnickému rodákovi Emilu Zátopkovi (viz také příspěvek 90. výročí narození...).
Nedaleko Kopřivnice leží malebné městečko Štramberk. Do povědomí se dostalo nejen místní specialitou nazvanou Štramberské uši, ale najdete zde také jeskyni Šipka, která se proslavila nálezem zlomku spodní čelisti neandrtálského dítěte, hrad Štramberk s gotickou věží Trúba, která od roku 1903 slouží jako rozhledna.


Ve městě také sídlí Muzeum dalšího významného kopřivnického rodáka, malíře Zdeňka Buriana.

Burianův obraz Deinotherium vyšel v emisi Umění na poštovních známkách
v roce 2005 v rytecké transpozici Martina Srba 

Při zpáteční cestě jsme se ještě na skok zastavili v Hukvaldech, rodišti světově uznávaného českého hudebního skladatele Leoše Janáčka.


Tamní památník byl slavnostně znovuotevřen v předvečer nedožitých 146. narozenin skladatele v červenci 2000.

československá maxikarta se známkou z roku 1953
a razítkem ke II. Mezinárodnímu hudebnímu festivalu
v Mariánských Lázních
Historická část se sestává ze tří místností v přízemí domku. Zde je původní interiér domu včetně vybavení z dob, kdy zde Janáček působil. 
pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...