sobota 31. srpna 2013

Ohlédnutí za letošními prázdninami - srpen (I.)

První srpnový týden jsem s rodinou trávil dovolenou u příbuzných v Beskydech. Jezdíme sem s přestávkami již několik let. A vždy je zde co nového objevovat a navštěvovat. Jen ten týden je nějak krátký a hned uteče. Letos nám navíc "nepřálo" počasí, protože od konce července sužovala Českou republiku vlna veder, která provázela celou naší dovolenou až do odjezdu. Tomu jsme také museli přizpůsobit i program jednotlivých dní...
První den byl cestovní. Naším cílem byla obec Ostravice, která se rozkládá v údolí stejnojmenné řeky Ostravice a je obklopena vrcholy Lysé hory a Smrku.

Ostravice, foto Tomáš Pavlasek, zdroj: vyletnik.cz
Druhý den mělo být nejtepleji, proto jsme se rozhodli zůstat v místě pobytu a naplánovali jsme výlet podél řeky Ostravice s cílem dojít ke Srubu Petra Bezruče. Ten spravuje Slezské zemské muzeum, které srub získalo jako součást dědictví po básníkovi Petru Bezručovi.

československá maxikarta z roku 1967 s razítkem dne vydání,
od průvodce ve srubu se dozvídáme, že jde o jedno z mála,
ne-li jediné známé foto Bezruče z mládí

Expozice srubu představuje původní prostředí letního obydlí básníka. Obytná část srubu zůstala v původní podobě i se zařízením interiéru, který si Bezruč sám navrhl. V přilehlém dřevníku je od roku 1983 zbudována expozice s názvem Krajem Petra Bezruče. Srub je od roku 2004 chráněn jako kulturní památka České republiky.
Třetí den se mírně "ochladilo" na 28 stupňů, proto jsme se vydali na Pustevny, jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravskoslezských Beskyd. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu slovenským architektem Dušanem Jurkovičem, které jsou ve správě Valašského muzea v přírodě. My jsme se jako obvykle vydali západním směrem po naučné stezce Radegast kolem sochy pohanského boha Radegasta (1929) od sochaře Albína Poláška.


Naše cesta směřovala dál až k vrcholu Radhoště, kde stojí kaple a sousoší svatých Cyrila a Metoděje od Albína Poláška, které je zde od roku 1931.

fotopohlednice svatých Cyrila a Metoděje z Radhoště

Výlet nám tentokrát zpříjemňovala nově zbudovaná cesta vedoucí až ke kapli. Překvapením však pro nás byla absence sousoší věrozvěstů z důvodu právě probíhající rekonstrukce.
pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...