úterý 25. června 2013

Další Vlastní známky na maxikartách

Nedávno jsem na blogu publikoval první mne známou maxikartu s Vlastní známkou k letošním Primátorkám. V závěru příspěvku se zamyšlením, zda existují maxikarty i k jiným Vlastním známkám. Odezva na sebe nenechala dlouho čekat a vždy činorodý sběratel Martin Hlavatý mi na ukázku poslal pár maxikaret, mezi nimiž jsem našel i několik kusů s vylepenou Vlastní známkou. Níže se tedy můžete podívat, jak vybrané maxikarty dopadly. Když se vrátím na začátek, kdy Česká pošta rozjížděla projekt Vlastní známka, vybaví se mi mimo jiné arch Vlastních známek společnosti REISSWOLF, která se zabývá archivací, skartací a likvidací dat a dokumentů. A to z důvodu, že jsem již tehdy hledal vhodnou Vlastní známku, ze které by šla vytvořit maxikarta, také kvůli zajímavému článku Tematické využití Vlastních známek od Jiřího Horáka (Filatelie č. 12/2012) a v neposlední řadě, protože mne zaujala činnost, kterou se společnost Reisswolf zabývá. Každý, kdo měl někdy na starosti archivaci dokumentů, si jistě jednou musel položit otázku: "Kam s tím?", "Jak dlouho musím archivovat?", "Co mohu skartovat?", atd. V tomhle všem, zdá se, má firma Reisswolf jasno. Zařídí kompletní služby pro ukládání dokumentů od roztřídění a přepravu až po sledování skartačních lhůt písemností. Jednou z Vlastních známek reprezentující tuto firmu je známka vyobrazující automobil Ford Tranzit, kterým společnost zdarma zajišťuje přepravu nosičů dat. Pro svojí maxikartu si ji vybral i Martin a takto dopadla.

carte maximum s Vlastní známkou Reisswolf (VZ 0025)

Maxikartu vytvořil 12. června 2013 na Hlavní poště v Praze 1. Jiná vhodná varianta, která se nabízí k vytvoření, je s razítkem pošty v místě sídla firmy v Kralupech nad Vltavou.
Pro další maxikartu s Vlastní známkou si Martin zajel do Pardubic. Vybral si totiž vydání vyobrazující tamní krematorium, které letos slaví 90 let od jeho vybudování. Krematorium v Pardubicích bylo postaveno dle plánů architekta Pavla Janáka v letech 1921 až 1923 ve stylu rondokubismu za podpory členů Společnosti přátel žehu.

carte maximum s Vlastní známkou Krematorium Pardubice (VZ 0093)


Na známce je pohled od severní strany směrem ke krematoriu. Před samotnou dvoupodlažní stavbou je předsazeno monumentální schodiště, které je ukončeno terasovitým dvouramenným ochozem orientovaným na východ a západ. Na třetím stupni z dvaceti čtyř jsou umístěny v nadživotním měřítku pískovcové plastiky dívek od K. Linharta. Na levé straně je dívka oděná v říze, držící v ruce květiny a na vnitřní straně schodiště ve zdvižené levé ruce "Světlo". Pandámová figura v zrcadlové dispozici svírá v ruce nádobu. 

carte maximum s Vlastní známkou Krematorium Pardubice (VZ 0093)

Trojúhelníkový štít budovy s centrálně umístěným kruhovitým otvorem vyplněným artdecovou vitráží s hlavním tématem hexagramu "Není smrti – jest jen neustálá změna – jsou jen různé formy života", je "slunečním kotoučem" jižní strany cesty poutníkovy a souběžně i "okem" smuteční síně uvnitř.
Vlastní známka s pardubickým krematoriem byla vydaná 1. května 2013. Zadavatelem byl vlastník národní kulturní památky - Služby města Pardubic. Na maxikartách bylo použito razítko pošty Pardubice 1 dne 17. června 2013.
PK
zdroj:wikipedia.org

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...