pondělí 6. května 2013

Vladimír Suchánek - Známková tvorba a grafika

Od 24. dubna do 23. června probíhá v pražském Poštovním muzeu výstava Vladimír Suchánek - Známková tvorba a drobná grafika. Výstava je uspořádaná u příležitosti jeho osmdesátých narozenin. Seznámit se zde můžete s návrhy poštovních známek, které Vladimír Suchánek vytvořil. K vidění zde jsou i podklady k jeho známkám Znamení zvěrokruhu, vydávaným v letech 1998 až 2003.

Znamení zvěrokruhu-Blíženci (emise 2002)

Vladimír Suchánek se od druhé poloviny devadesátých let podílí na známkové tvorbě. Jeho první poštovní známkou je emise Česká fotografie zachycující fotografa Josefa Sudka (1996). Je autorem návrhu poštovní známky připomínající milénium od smrti Sv. Vojtěcha (1997), která vyšla jako společné vydání České republiky, Polska, Maďarska, Německa a Vatikánu.

carte maximum, Německo
1000. výročí smrti Sv. Vojtěcha

carte maximum, Vatikán
1000. výročí smrti Sv. Vojtěcha

Do současnosti vytvořil 22 poštovních známek různých námětů (emise Technické památky - mlýny, Znamení zvěrokruhu nebo Velikonoce).

zatím poslední známková emise, na které se Vladimír Suchánek výtvarně podílel
Velikonoce (emise 2005)

U příležitosti konání výstavy se v sobotu 27. dubna používalo příležitostné poštovní razítko zobrazující profil dívčí hlavy a ulity podle návrhu Vladimíra Suchánka. Z několika posledních emisí poštovních známek tak vznikly pamětní maxikarty, které na příležitostné přepážce v Poštovním muzeu vytvořil Martin Hlavatý.

námětem poštovní známky (emise 2003) jsou lidové krajky
vytvořené koncem 18. stol.,
pocházejí ze sbírek národopisného oddělení Národního muzea 

Vladimír Suchánek se narodil 12. února 1933 v Novém Městě nad Metují. V letech 1952 až 1954 studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a poté absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru prof. Vladimíra Silovského. Je činný v oboru grafiky, malby, knižní ilustrace, exlibris a známkové tvorby.

Zděný větrný mlýn holandského typu v Kuželově (emise 2001)
známá je i varianta v den vydání s razítkem pošty Hrubá Vrbka

Svojí tvorbou sehrál roli ve vývoji českého umění v druhé polovině dvacátého století. Jeho grafické listy jsou bohaté osobitou poezií a barevností. Je členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Od roku 1995 je jeho předsedou. V roce 1997 byl jmenován členem Evropské akademie věd a umění se sídlem ve Vídni. V roce 2006 mu bylo uděleno státní vyznamenání – medaile Za zásluhy v oblasti umění. Uspořádal 138 samostatných výstav v České republice i v zahraničí a byl celkem oceněn 26 významnými českými i mezinárodními cenami. Jeho díla jsou zastoupena v předních galeriích, muzeích a soukromých sbírkách v Česku i v zahraničí (Národní galerie v Praze, Albertina Wien, Rockford Prints Museum). Žije a pracuje v Praze.
PK
zdroj: wikipedia.org
postovnimuzeum.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...