pondělí 20. května 2013

Inaugurace - Vodní dílo Fláje

K mé účasti na inauguraci poštovní známky k Flájím přispělo několik skutečností. Zajímavý program (plakát je zveřejněn na blogu) již dopředu značil, že by mohlo jít o pěknou událost a středeční projev Ing. Petra Fišera, který přijel na minivýstavku do Prahy pohovořit o Flájích a pozvat filatelisty na inauguraci a prohlídku vodního díla.


Do Litvínova, kde se inaugurace v pátek 17. května konala, jsme s kolegou Zbyškem Veselým dorazili v předstihu. V tamním informačním středisku jsme získali potřebné informace o průběhu akce, pohlednice, které byly vydané u příležitosti 50. výročí přehrady a kašetové razítko na turistu, které mj. sloužilo jako předloha pro příležitostné poštovní razítko.

turistická maxikarta - Vodní dílo Fláje 

Také jsme navštívili místní poštu, která v tento den používala příležitostné poštovní razítko, příležitostnou R nálepku a cennou nálepku APOST.


Odpolední program zahájila v 15 hod. příležitostná přepážka České pošty, s.p., instalovaná v prostorách 1. parta Galerie Radniční sklípek. Po celou dobu zde pracovnice pošty ochotně orážela filatelistické materiály příležitostným poštovním razítkem. V prodeji byly i poštovní známky, dopisnice, pamětní listy, grafické listy, atd.


V průběhu konání akce si mohli návštěvníci prohlédnout výstavu návrhů poštovních známek výtvarníka Adolfa Absolona a rytce Martina Srba, která potrvá až 30. května 2013.V půdních prostorách galerie byly k vidění fotografie přihlášené do soutěže na téma vodní dílo Fláje. Od 16 hodin proběhla autogramiáda obou tvůrců poštovní známky Vodní dílo Fláje.

zleva: Adolf Absolon, Martin Srb

Samotná inaugurace začala po páté hodině odpolední za účasti iniciátora vydání poštovní známky Ing. Petra Fišera, Českojiřetínský spolek, Mgr. Milana Šťovíčka, starosty města Litvínov, Ing. Jiřího Nedomy, ředitele Povodí Ohře, s.p.,

zleva: Ing. Břetislav Janík, Ing. Jiří Nedoma, Mgr. Grzegorz Czerny,
Mgr. Milan Šťovíček a Ing. Petr Fišer

Karla Macháčka, předsedy Společnosti sběratelů neoficiálních příležitostných celin, Ing. Břetislava Janíka, ředitele Odboru známkové tvorby, RNDr. Adolfa Absolona, tvůrce poštovní známky, Martina Srba, rytce poštovní známky a Mgr. Grzegorze Czerneho, vikáře Krušnohorského vikariátu a administrátora farnosti v Litvínově, který známce požehnal.

Mgr. Grzegorz Czerny a tvůrci poštovní známky

Odpolední slavnostní program jsme zakončili návštěvou vodního díla, která byla doplněna komentářem pracovníka Povodí Ohře,  který přiblížil roli i historii této i jiných staveb na řekách v povodí a činnost spadající do působnosti státního podniku Povodí Ohře.


Trasa vedla vnitřkem přehrady po lávkách ve výšce až 35 metrů nade dnem. Teplota vzduchu se zde pohybovala okolo + 6 °C.Vodní nádrž Fláje je jediná údolní přehrada pilířovitého typu v České republice (druhá taková je ve Švýcarsku), vybudovaná na Flájském potoce v roce 1963. Nachází se v Krušných horách v příhraničním pásu s Německem, v katastru obce Český Jiřetín a bývalé obce Fláje, která musela být kvůli vodnímu dílu zbořena. Dochoval se pouze dřevěný kostelík, který byl rozebrán a přemístěn k dalšímu využití do nedalekého Českého Jiřetína. 

carte maximum
známka Pofis 763 - Technické památky Vodní dílo Fláje
příležitostné poštovní razítko 50 let Vodního díla Fláje,
Litvínov, 17.5.2013

Přehrada dnes slouží jako zásobárna pitné vody pro severočeské hnědouhelné oblasti a k hydroenergetickým účelům. Její hráz je vysoká 56 metrů a dlouhá 416 metrů. Vodní dílo Fláje je kulturní památkou České republiky.
PK

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...