čtvrtek 11. dubna 2013

George Orwell (1903-1950)

Letos v červnu si připomínáme 110. výročí od narození George Orwella. Vlastním jménem Eric Arthur Blair se narodil 25. června 1903 v Indii a zemřel 21. ledna 1950 v Londýně.


George Orwell byl britský novinář, esejista a spisovatel, za jehož světovou popularitou stály dva alegorické romány Farma zvířat a 1984, popisující nehumánnost totalitních ideologií.

knižní vydání Nakladatelství Aurora, rok 2000,
ilustrace Martin Velíšek

Do Anglie ho přivezla matka, když mu bylo kolem jednoho roku. Vyrůstal v Oxfordshiru a podle místní říčky Orwell si později dal svůj pseudonym. V mládí vystudoval soukromou střední školu a prestižní Eton College. Jelikož mu rodiče nemohli platit studium na univerzitě, začal v roce 1922 pracovat pro Indickou imperiální policii v tehdejší Britské Indii v Barmě. Zde začala jeho nenávist k imperialismu a také se zde začal přiklánět k levicové politice. Své zážitky popsal ve své prvotině, románu Barmské dny, vydané v roce 1934. V roce 1927 se vrátil zpět do Anglie, začal psát eseje a pracovat jako novinář. Nějakou dobu žil na ulici jako tulák a pohyboval se mezi spodinou společnosti. Své zážitky zúročil například v knize Na dně v Paříži a Londýně vydané v roce 1933. Politické události v Evropě se ho silně dotkly a tak se stal socialistou, antifašistou a kritikem všech nedemokratických politických tendencí. Po roce 1936 se jako dobrovolník zapojil do španělské občanské války, kde bojoval v jednotkách milicí. Zážitky ze svého působení ve španělské občanské válce popsal v knize Hold Katalánsku, ve které líčí i své těžké zranění z roku 1937. V roce 1938 žil krátce v Maroku. Do roku 1940 psal recenze na knihy pro Nový anglický týdeník. Druhé světové války se neúčastnil kvůli vleklé tuberkulóze a v roce 1940 začal pracovat pro BBC a svými komentáři pilně přispíval i do novin a časopisů.

carte maximum
známka Pofis 760 - Osobnosti-George Orwell
denní razítko s erbem Nového Města pražského,
Praha 1, 3.4.2013, vytvořil Martin Hlavatý

Těsně před smrtí napsal svůj nejznámější román 1984. Ačkoliv psal knihy o diktaturách komunistického typu, sám se cítil být socialistou. Jeho knihy a eseje se netýkají jen politiky, ale komentují život své doby a zabývají se sociálními tématy. Všeobecně je považován za jednoho z nejlepších anglických esejistů. V komunistickém Československu byl na seznamu zakázaných autorů a jeho knihy v češtině vycházely v exilových nakladatelstvích.

1984 - různá knižní vydání

Maxikartu vyobrazenou výše mi zaslal Martin Hlavatý, který reagoval na vydání poštovní známky a vytvořil variantu zobrazující George Orwella za mikrofonem rozhlasové stanice BBC v Londýně v roce 1943. Marine, díky!
PK
zajímavý odkaz: BBC http://www.bbc.co.uk/archive/orwell/

zdroj: wikipedia.org
cpost.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...