úterý 30. dubna 2013

10 let služby známky s přítiskem

Jak jsem se již zmiňoval ve starším příspěvku, v průběhu filatelistické výstavy OSTROPA 2013 používala Poštovna Jihlava 50 dvě příležitostná poštovní razítka. Dnes se blíže zaměřím na razítko k výročí 10 let služby známky s přítiskem nebo také známky s kupony pro přítisky.


První výplatní známku s kupony pro přítisky vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu 26. března 2003. Upravený tiskový list obsahuje 9 známek a 12 kuponů, z nichž je 9 kuponů určeno k přítiskům. Emise s názvem Růže nad Prahou podle výtvarného návrhu Karla Zemana je inspirována Seifertovými verši o Praze a symbolizuje spojení jeho nejmilejšího města a květiny. V centru grafické kompozice je hvězdárenská věž Klementina se sochou Atlanta na pozadí Týnského chrámu a dalších pražských historických dominant. Kupony této emise jsou na pravém okraji doplněny ozdobným architektonickým detailem, ornamentem a textem NOVÁ SLUŽBA ČESKÉ POŠTY. Devět kuponů bylo k datu vydání opatřeno textem KUPON PRO VÁS a drobným ornamentem, přičemž část nákladu známek s kupony pro přítisky má nepotištěné kupony na něž se dle přání zákazníka zhotovují přítisky. 


Námětem přítisku může být jakákoliv předloha; námět kuponu by ale neměl být v rozporu s platnými právními předpisy. Kupony se potiskují dvěma technologiemi: barevným laserem, při vyšším nákladu ofsetem. Nově může jeden tiskový list obsahovat až 9 námětů na hlavních kuponech, tzn. možnost použití více fotografií na jednotlivé kupony. Více o známkách s kupony pro přítisky také na odkazu zde.
Ale vraťme se zpět k 10. výročí této služby a k razítku s vyobrazenou známkou Růže nad Prahou. V roce 2011 se tato známka dočkala opětovného vydání, tentokrát v upraveném barevném provedení a s písmenovým tarifem E, který v současnosti odpovídá hodnotě 20 Kč. Právě díky tomuto vydání mohla vzniknou analogická pohlednice s příležitostným razítkem.

carte maximum
známka Pofis 703 - Růže nad Prahou (2011)
příležitostné poštovní razítko 10 let služby známky...
Jihlava 50, 24.4.2013

Mojí prodlouženou rukou se opět stal Zbyšek Veselý, který se v Jihlavě postaral i o další varianty maxikaret se známkami s kupony pro přítisky. Díky:-).

 Růže nad Prahou (2011)

Z posledních let jsme k realizaci maxikaret vybrali známky Vánoční motiv (2012), Regionální motiv - turista (2012), Brána s pávem (2011) a Čtyřlístek (2010).

Vánoční motiv (2012)
Regionální motiv-turista (2012)
Brána s pávem (2011)
Čtyřlístek  (2010)
Zajímavostí je, že se nám až na pár výjimek podařilo realizovat maxikarty se všemi známkami, které aktuálně pro zhotovení přítisků Postfila nabízí.

Čtyřlístek (2010)
PK
zdroj: cpost.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...