čtvrtek 21. března 2013

Víte, že...

...bylo před časem v Praze nově otevřeno Muzeum Karla Zemana? Stalo se tomu tak již v říjnu loňského roku, ale můj záměr o této události napsat vznikl až po jeho návštěvě.

carte maximum
vytvořená v den vydání poštovní známky
v rodišti Karla Zemana

Jeden z nejvýznamnějších českých režisérů, scenáristů a výtvarníků Karel Zeman se narodil v roce 1910 a zemřel v roce 1989. Natočil řadu krátkých, středometrážních i celovečerních filmů. Nejslavnějšími jsou Cesta do pravěku, Vynález zkázy či Baron Prášil. Karel Zeman proslavil českou kinematografii 20. století po celém světě a za své dílo získal řadu cen a uznání na prestižních filmových festivalech. Jeho filmová tvorba je dodnes vysoce ceněna a postupy, které využíval, jsou vyučovány na filmových školách po celém světě.


Muzeum mapuje život a dílo Karla Zemana od jeho počátků – prvních animací a loutkových filmů ve čtyřicátých letech minulého století až po tvorbu z jeho posledního tvůrčího období. Podstatná část expozice je pak věnována jeho nejzásadnějším filmům – Cestě do pravěku, Vynálezu zkázy a Baronu Prášilovi.

foto: Libor Sváček (c) Muzeum Karla Zemana

Muzeum  je unikátní svým hravým pojetím expozice. Umožňuje návštěvníkům se přímo zapojit a vyzkoušet si na vlastních fotoaparátech a videokamerách vybrané trikové postupy, které autor ve svých filmech používal. Jednotlivé prostory jsou koncipovány jako filmové scény a malé ateliéry s kulisami, do kterých mohou zájemci vstupovat a natáčet se v akci. Mohou se vznést na létajícím stroji, projít se po měsíci Barona Prášila či ovládat známou ponorku z Vynálezu zkázy. Současně se také seznámí s dosud nepublikovanými fotografiemi, originálními loutkami a dalšími dokumentárními materiály.

foto: Libor Sváček (c) Muzeum Karla Zemana

Výtvarnými a ideovými autory expozice jsou Jakub Fabel a Ondřej Beránek. Jejich setkáním s Ludmilou Zemanovou, dcerou Karla Zemana, vznikla před dvěma lety myšlenka realizovat Zemanovo muzeum. Celá expozice je podbarvena hudbou, kterou pro muzeum složili a na svých akustických nástrojích nahráli hudebníci z Clarinet Factory. Dlouhodobě se muzeum má stát institucí uchovávající a propagující odkaz režiséra a výtvarníka Karla Zemana, s širokou nabídkou aktivit pro laickou i odbornou veřejnost z Čech i ze zahraničí.Návštěvu mohu jenom doporučit. Expozice sídlí nedaleko Karlova mostu, v prostorách Saského dvora, který se nachází na hranici Kampy a Malé strany, jen pár kroků od Královské cesty. A nezapomeňte s sebou vzít děti nebo vnoučata. Bude se jim tam líbit. Málem bych zapomněl. Focení je zde dokonce doporučeno, takže ještě přibalte kvalitní fotoaparát. Určitě se bude hodit.
PK

zdroj: TZ: Otevření muzea Karla Zemana 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...