úterý 22. ledna 2013

Turista, trochu jiný pohled

Na prosincovém setkání sběratelů v Domě odborových svazů, jsem při prohlídce sbírky Martina Hlavatého, narazil na řadu rozmanitých pohlednic s rozhlednami ze všech koutů naší země. Někdy na jaře loňského roku, kdy vznikla myšlenka na maxikarty s turistou z různých míst, mne Martin kontaktoval s nápadem zkombinovat turistu s rozhlednami.


Třítubusová, 216 metrů vysoká, železobetonová věž z roku 1991, ze které dohlédnete
 až na Ještěd nebo třeba do Krkonoš. V roce 2000 byla v rámci projektu Praha
Evropské hlavní město kultury na věž umístěna Miminka (Babies) výtvarníka
Davida Černého. Lokalita: Praha

Několik realizací mi nedávno zaslal ke zveřejnění. Byť se v souladu s pravidly FIP nejedná o 100% cartes maximum, dokumentuje přiložený materiál turisticky atraktivní místa České republiky a pro samotného sběratele jistě představuje řadu nových poznatků a zážitků. Tady je jeho příběh...

Maxikarty a rozhledny.

Když byla na setkání sekce CM nadhozena otázka, jak využít známku Pof. 715 – „Turista“, napadlo mě jedno řešení. Spojení významu známky, tj. turistika, je přímé k význačným turistickým bodům v krajině a tím jsou rozhledny.


Rozhledna na výrazném vrchu Tanvaldský Špičák (831 m n.m.) byla postavena
roku 1909 a o rok později byla přistavěna turistická chata s restaurací.
Dnešní podoba objektu je z roku 1930. Lokalita: Jizerské hory-Tanvald

Rozhledna již prakticky nemá jiný význam než turistický (věřím, že požární ochrana má lepší systém a obrana republiky před útokem spřátelených armád…, no asi by nám ani rozhledny nepomohly). Po krátkém pátrání na internetu jsem si všiml, že rozhledny jsou velmi dobře popsány a zmapovány a co je ještě lepší, jsou k nim krásné pohlednice.


Nově zrekonstruovaná kamenná rozhledna na vrchu Žalý (1021 m n.m.) byla
slavnostně znovuotevřena v červenci loňského roku, a to u příležitosti 120.

výročí od jejího postavení. Lokalita: Krkonoše-Žalý  

Nechci dělat nikomu reklamu, ale pohlednice Fukal pokrývají prakticky celou síť rozhleden a mají další výhody – pan Fukal mi poslal pohledy dle mého výběru a ve mnou požadovaném množství. Pohlednice má ještě jedno plus. Při záběru ze země, z podhledu, tvoří část pohlednice světle modrá obloha, která je ideálním podkladem pro známku a otisk razítka.


Tento polokruhový velký altán se nachází na jižní straně hradního kopce
a je velice pěkným odpočinkovým místem. Díky svému jedinečnému
rozhledu na Mendlovo náměstí a jih a jihozápad Brna se mu říká
Krásná vyhlídka. Lokalita: Brno

Pak už zbývá jen zabrousit na Mapy.cz a najít nejbližší poštovní úřad v okolí rozhledny a naplánovat cestu. Kupodivu se mi podařilo přesvědčit manželku, že nejlepší dovolená je brouzdání po českých rozhlednách a návštěvy vesnických pošt. Samozřejmě, že jsem nucen i k drobným ústupkům ve formě návštěvy hradu či Kauflandu v místě. Přece tady musí mít něco jiného, než v tom u nás na sídlišti!


Petřínská rozhledna (324 m n.m.), jedna z nejznámějších dominant našeho hlavního města, se nachází
na temeni kopce Petřín na Malé Straně. Byla vystavena na podnět zakladatelů Klubu českých turistů
roce 1891 jako kopie Eiffelovy věže v Paříži. V suterénu rozhledny je umístěna expozici mapující
historii Klubu českých turistů a rozhledny a nejen dětem zde doporučuji navštívit interaktivní
výstavu Igráčků- Fenomén Igráček. Lokalita: Praha

Je samozřejmé, že rozhledny nejsou jediným způsobem, jak využít známku s turistou. Na blogu jsou vidět i CM s příležitostnými razítky měst, dají se použít hrady, propasti, města UNESCO, razítka s erbem, atd. atd.


Rozhledna Bohdanka (498 m n.m.) vznikla v roce 2011 v rámci projektu
rozhlédni se okolo Bohdanče. Netradiční dílo z dřevěné kulatiny s
kovovými spoji je společným dílem ČVUT Praha a VUT Brno.
Lokalita: Kutnohorsko-Bohdaneč

Rozhledna Terezka (626 m n.m.) stojí na území mikroregionu Toulcovy Maštale.
Rozhledna nese jméno po spisovatelce Teréze Novákové. Celkem 28 metrů
vysoká rozhledna ze dřeva a oceli byla zpřístupněna v srpnu roku 2004.
Lokalita: Proseč u Skutče

Já jsem zvolil rozhledny a jestli někdo z členů sekce pojede na dovolenou po Česku, vezměte s sebou známku s turistou a uděláte-li CM s rozhlednou, rád je s Vámi vyměním.
Martin HlavatýK samotným rozhlednám byly v roce 2003 vydány dvě poštovní známky. V emisi Nejstarší české rozhledny vyšly Rozhledna Kleť na Českokrumlovsku a Rozhledna Slovanka na Jablonecku.


carte maximum
známka Pofis 360 - Rozhledna Kleť
denní razítko, Křemže, 28.5.2003

Kleť je se svou nadmořskou výškou 1084 m n.m. nejvyšší horou Blanského lesa, který je součástí Šumavského podhůří. Na vrcholu se nachází nejstarší kamenná rozhledna v Čechách - Josefova věž. Tu dal v roce 1825 vystavět kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenbergu. Za příznivého  počasí lze z rozhledny dohlédnou až k Alpám. U rozhledny stojí Tereziina chata, vystavěná v roce 1925. Nese název po své patronce, kněžně Terezie ze Schwarzenbergu. 

carte maximum
známka Pofis 361 - Rozhledna Slovanka
denní razítko, Janov nad Nisou, 28.5.2003

Rozhledna Slovanka (820 m n.m.) je nejstarší  železnou vyhlídkovou věží v České republice. Stojí od roku 1887 na stejnojmenném  vrchu v Jizerských horách mezi obcemi Lučany a Janov nad Nisou. V minulých desetiletích rozhledna značně zchátrala. Záchranu pro ní znamenalo vyhlášení technickou památkou roku 1999 a založení občanského sdružení na její záchranu. Díky finančním příspěvkům od různých dárců byla rozhledna zrenovována a v roce 2000 znovu otevřena. 
PK
zdroj: wikipedia.org
zajímavé odkazy:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...