středa 12. prosince 2012

Z uplynulých aukcí

Pokud sledujete, co se nabízí v aukcích našich předních aukčních domů, tak Vám jistě nemohlo uniknout několik nabídek maxikaret, které se v uplynulých týdnech na aukcích vyskytly. Níže přináším, o jaké položky si někteří sběratelé mohli obohatit své sbírky.
V 38. sálové aukci firmy Burda auction zůstal zřejmě příliš nepovšimnut soubor čtyř maxikaret z období let 1945-1950 se známkami Londýnské + Moskevské vydání (1945), Dětem (1948), 5. výročí SNP-Zvolen (1949) a 5. výročí osvobození (1950).Položka se vyvolávala za cenu tříset korun a byla vydražena za tři sta padesát korun. Z obsahu položky osobně považuji za nejhodnotnější maxikartu se známkou Dětem z roku 1948 s razítkem dne vydání známky a maxikartu se známkou 5. výročí osvobození (sovětský tankista s Hradčany, 1950), také s razítkem dne vydání známky. Maxikarta se Zvolenským hradem, znehodnocená denním razítkem pošty Zvolen se vyskytuje i v provedení s červeným příležitostným razítkem 5. výročí SNP. Varianta s červeným razítkem nebyla předmětem aukce a je zde uvedena pouze pro ilustraci (viz níže).Známky z Moskevského a Londýnského vydání jsou vylepeny na pohlednici "Morava zdraví Rudou armádu" a jsou zřejmě znehodnoceny příležitostnými razítky. Tato karta má do analogické pohlednice nejdále. Jsou na ní vylepeny dvě známky a motiv známky se neshoduje s vyobrazením na pohlednici. Nicméně tři předchozí ze souboru tento nedostatek plně vynahrazují.
Ve 39. aukci Profil se tentokrát nabízely pouze tři maxikarty. První z nich zmíním okrajově. Jedná se o oficiální maxikartu České pošty, s.p. z emise Veleještěři (1994) s 2 Kč známkou s výrobní vadou. K položce se navíc nabízel čtyřblok se stejnou známkou s VV. Položka byla vyvolána a prodána za tisíc korun. Podstatně zajímavější byly nabídky dvou maxikaret s leteckou známkou - 50 h z roku 1930 a 30 h z roku 1939 (letadlo nad krajinou). Obě s pěknými obdélníkovými razítky Praha 7 - letecká pošta dne 9. března 1939 a 2. května 1939. Jejich vyvolávací cena byla 500 Kč za každou z nich. Maxikarta s 50 h známkou se nakonec vydražila za 950 Kč, 30 h za 1600 Kč.Otázkou zůstává, zda byla cena dosažena atraktivitou a ojedinělostí obou exemplářů ve variantě maxikaret nebo fakt, že šlo o letecké známky znehodnocené obdélníkovým razítkem letecké pošty.  


Poslední aukce se týkala analogické pohlednice se sportovní tématikou. Na pohlednici z roku 1947, vydanou na podporu Československého olympijského výboru, byla použita příležitostná poštovní známka Mistrovství světa a Evropy v ledním hokeji v Praze (1972). Znehodnocená byla příležitostným razítkem Mistrovství světa a Evropy v hokeji, Praha 1, dne 7. dubna 1972. 


Mistrovství se konalo ve dnech 7. až 22. dubna 1972 v Praze. Turnaje se zúčastnilo 20 mužstev, rozdělených do tří výkonnostních skupin. Počínaje tímto MS je šampionát oddělený od olympijských her. Předcházejících devět mistrovství vyhrál Sovětský svaz, jejichž rekordní tažení přerušili až českoslovenští hokejisté. Zlato si tak odnesli jak z Mistrovství světa, tak z Mistrovství Evropy. Maxikarta nakonec našla svého majitele za sto deset korun.
PK

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...