neděle 9. prosince 2012

Kamil Lhoták-Na kole, na motorce, ve vzduchu

Od 28. listopadu 2012 do 3. února 2013 probíhá v pražském Poštovním muzeu výstava Kamil Lhoták - Na kole, na motorce, ve vzduchu. Výstava je uspořádána ve spolupráci s Alšovou jihočeskou galerií a Knihovnou Národního muzea u příležitosti 100. výročí umělcova narození.


Výstava mapuje známkovou tvorbu, na které se podílel výtvarnými návrhy od roku 1949 (emise 75. výročí založení Světové poštovní unie).


Mezi jeho nejmilejší témata patřily zejména motorky (emise Z historie československých motocyklů, 1975), bicykly (emise Historická kola, 1979), automobily (emise Historické automobily, 1988) a balóny (Česká a slovenská grafika, 1973).

emise Historická kola, 1979

Výstavu doprovází několik originálních kreseb a grafik ze sbírek Alšovy jihočeské galerie (např. Tříkolka, Dvouplošník, Balvan), ale i řada ilustrací z knih. Mezi nejznámější z nich patří ilustrace pro Branaldův román Dědeček automobil nebo jeho vlastní kniha s názvem Kolo, motocykl, automobil z roku 1950. Prostřednictvím fotografií Martina Říhy se v divadelním salonku Poštovního muzea můžete seznámit se zrodem samotné poštovní známky Dívka s dlouhými vlasy, která vznikla ryteckým přepisem Lhotákova obrazu. Známka byla vydána dne 7. listopadu 2012 v ryteckém provedení grafika a rytce Miloše Ondráčka. O vydání známky a křtu jsem se již zmiňoval ve starším příspěvku Kamil Lhoták - Dívka s dlouhými vlasyK výstavě byla vydána příležitostná dopisnice, pamětní list a tradičně, v 1. patře Poštovního muzea, zřízena poštovní přepážka, která 1. prosince 2012 používala příležitosné poštovní razítko. S tímto razítkem tak mohla vzniknout pěkná analogická pohlednice k zatím poslední Lhotákově známce.

carte maximum
známka Pofis 764 Umělecká díla na známkách-Kamil Lhoták
příležitostné poštovní razítko Poštovní muzeum-Kamil Lhoták,
Praha 1, 1.12.2012

PK
zajímavý odkaz: ČT24- Svět Kamila Lhotáka...

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...