pátek 21. prosince 2012

Milostné Pražské Jezulátko

Pomalu se blíží čas vánočních svátků,  a tak mne napadla myšlenka zveřejnit příběh o Pražském Jezulátku, doprovázený analogickými pohlednicemi, vydanými v roce 1991. Díky laskavosti kolegy Zbyška, který mi sadu zapůjčil, můžeme společně nahlédnout do historie sošky a zároveň si připomenout, kdo stál u „zrodu“ vydání celého kompletu na analogických pohlednicích.

MPJ v šatečkách z fialového hedvábí,
1. pol. 20.století
MPJ v šatečkách věnovaných
vietnamskými katolíky, 1958

Milostné Pražské Jezulátko má svůj domov na Malé Straně v kostele Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici. Kostel byl postaven v letech 1611 až 1613. Tehdy patřil německým luteránům a byl zasvěcen Nejsvětější Trojici. Po vítězství protireformace v našich zemích předal císař Ferdinand II. kostel řádu bosých karmelitánů. Kostel byl zasvěcen Panně Marii Vítězné, stal se součástí kláštera a v letech 1634-1647 nově upraven.

MPJ v šatečkách darovaných José Roblesem
z Filipín, 80. léta 20. století
MPJ v šatečkách darovaných dle tradice
císařovnou Marií Terezií, 1743

Soška Jezulátka, která kostel proslavila, pochází ze Španělska. Od své matky jí svatebním darem dostala v roce 1556 Marie Manrique de Lara, když se vdávala do Čech. V roce 1628 jí klášteru bosých karmelitánů darovala její ovdovělá dcera Polyxena z Lobkovic.

MPJ v šatečkách darovaných paní Rosie Stanekovou
z New Yorku, 1968
MPJ v šatečkách se symboly katolických skautů,
dar skautů, 1947

Za třicetileté války byl kostel i klášter vypleněn Sasy. Jezulátku byly ulámány obě ručičky a na několik let skončilo za oltářem ve smetí. V roce 1637 našel pohozenou sošku otec Cyril od Matky Boží a po mnoha úsilích jí nechal opravit. Jezulátko se tak opět stalo předmětem úcty věřících a byla mu přičítána zázračná moc, včetně ochránění Prahy při obležení Švédy roku 1639.

MPJ v šatečkách darovaných José Roblesem
z Filipín, 1975
MPJ v šatečkách ze zlatého brokátu
darovaných Věrou Loredanovou z Verony, 1968

Roku 1655 byla soška korunována pražským biskupem. Dnes každou první květnovou neděli připomíná tuto událost slavnostní bohoslužba. Milostné Pražské Jezulátko je dřevěná figurka s povrchem z vosku, vysoká přibližně 47 cm. Představuje Ježíše Krista v útlém dětství, oblečeného do dlouhé košilky, z pod níž vykukují bosé nožky. Pravici má zdviženou k požehnání, v levici drží zemský globus s křížem na znamení toho, že celý náš svět spočívá v jeho rukou.

MPJ v nejstarších dochovaných šatečkách
z hedvábného sametu, kolem roku 1700
MPJ v silonových šatečkách s výšivkou v národních
ornamentech, dar amerických Čechů z roku 1967

Jezulátko je oblékáno do šatiček měnících se podle jednotlivých období církevního roku (fialová, zelená, bílá, červená) i podle církevních slavností a svátků. Nejstarší dochované šatečky jsou z doby kolem roku 1700. Soška je umístěna na prostředním oltáři v křišťálové skříňce. 

MPJ ve zlatých brokátových šatečkách
s výšivkou z říčních perel, 2. pol. 19. století
MPJ v brokátových, zlatem protkaných šatečkách
s rokokovým vzorem, dar rodiny Vlčků z Clevelandu, 1948

Vydání sady pohlednic, opatřené příležitostnou poštovní známkou Pražské Jezulátko z emise Pražské a bratislavské motivy, zajistil v roce 1991 Svaz českých filatelistů ve spolupráci s Federálním ministerstvem spojů, Správou pošt a telekomunikací Praha a Technickou ústřednou spojů.

MPJ v šatečkách z hedvábného sametu se zlatou výšivkou,
s říčními perlami a červenými kameny, 2. pol. 20. století
MPJ v šatečkách z hedvábného brokátu
protkaného stříbrným vláknem a hedvábím, pol. 18. století

Známka byla vydána 30. září 1991 a nese razítko dne vydání s vyobrazeným Jezulátkem. O podrobnostech k vydání analogických pohlednic informuje Filatelie 1/1992 (dostupná na www.filaso.cz). Sada se prodávala v přebalu, včetně sedmijazyčné brožury s textem dr. Věry Remešové o historii sošky. Soubor 15 pohlednic vydalo vydavatelství ČTK-Pressfoto Praha v nákladu 1000 kusů za cenu 160 Kč.

MPJ v šatečkách z bílého hedvábného atlasu,
dar čínských karmelitek, Šanghaj, 1894

Poslední Jezulátko (vyobrazené níže) do souboru patnácti pohlednic nepatří. Přesto jej na závěr zařazuji pro jeho shodu pohlednice a známky. Na poštovní známce i na pohlednici je Jezulátko oblečeno do šateček z červeného, zlatem vyšívaného ripsu a s pláštíkem z pravého hermelínu (kolem roku 1900).
Příležitostné razítko bylo používáno v roce 1992 k pořádání Evropské konference ICCS (Mezinárodní konference katolických skautů) v Praze. Konference byla první v historii, která se konala mimo země západní Evropy. Proč autor maxikarty použil kombinaci právě s tímto razítkem, se lze pouze domnívat nebo o jejím vzniku víte více? Napište! Raději bych k tomuto razítku vybral pohlednici Jezulátka v šatečkách se symboly katolických skautů a pro variantu s šatečky s pláštíkem z hermelínu volil razítko dne vydání. 

PK
zajímavý odkaz: ČT24 Pražské Jezulátko:...
oficiální stránky: Pražské Jezulátko


zdroj: Dr. Věra Remešová-Milostné Pražské Jezulátko
wikipedia.org

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...