úterý 27. listopadu 2012

Legendy Masarykova okruhu

Nedávno jsem do mailové schránky obdržel zprávu o absenci maxikaret se známkami Legendy Masarykova okruhu v Brně na blogu. Kolega Jiří z Brna byl tak hodný a zaslal mi k oběma známkám varianty maxikaret, které vytvořil v den vydání na poště Brno 2. Díky :-). První z nich je se známkou vynikajícího českého motocyklového závodníka Františka Šťastného (1927-2000), který se narodil v nedalekých Kochánkách u Benátek nad Jizerou! Svého prvního motocyklového závodu se zúčastnil na jaře 1947 na motocyklu DKW pod jménem svého nevlastního bratra, protože sám ještě nevlastnil řidičský průkaz. Poté, stále ještě jako soukromý jezdec, startoval na ojetém motocyklu Norton s označením „Blesk Speciál“, s nímž v roce 1952 skončil na Velké ceně Československa v Brně na vynikajícím 7. místě. V roce 1953 byl přijat jako závodní jezdec do Jawy, s jejíž  značkou spojil celý zbytek své závodnické kariéry. Na stroji Jawa se v období let 1956 až 1965 stal  pětkrát mistrem Československa. Po skončení aktivní kariéry motocyklového závodníka působil v motoristické redakci Československé televize jako sportovní komentátor  motoristických sportovních přenosů.

carte maximum
známka Pofis 743 Legendy Masarykova okruhu-František Šťastný
denní razítko, Brno 2, 3.10.2012

Druhou legendou je Louis Chiron (1899-1979), jeden z nejlepších předválečných závodníků. Ve své kariéře se zúčastnil mnoha závodů a reprezentoval nejslavnější automobilové značky (Bugatti, Mercedes, Delage, Alfa Romeo, Maserati). V roce 1931 vyhrál Velkou cenu Monaka a Velkou cenu Československa na Masarykově okruhu v letech 1931, 1932 a 1933. Celkově tento muž z Monte Carla zvítězil ve více než dvaceti Velkých cenách. 

carte maximum
známka Pofis 744 Legendy Masarykova okruhu-Louis Chiron
denní razítko, Brno 2, 3.10.2012

Po ukončení kariéry byl často vídán na sportovních akcích, ale už ne oblečen do overalu, ale ve slušivém obleku, a jen červená šála s bílými puntíky je vzpomínkou na dobu, kdy on sám krotil stovky koní pod kapotou.
PK
zdroj: wikipedia.org

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...