úterý 11. září 2012

Alberto Vojtěch Frič - 130 let od narození

Dne 8. září 2012 uplynulo 130 let od narození českého cestovatele, etnografa, botanika a spisovatele Alberto Vojtěcha Friče. Významné výročí připomněla Česká pošta, s.p. vydáním příležitostné poštovní známky Cestovatel A. V. Frič (1882-1944). Na známce je vyobrazen portrét cestovatele v pozadí s mapou Paraguaye (stát v Jižní Americe), kam A.V. Frič podnikl několik cest. Poštovní známku vytvořil podle fotografické předlohy akademický malíř a grafik Jan Kavan, autorem liniové kresby je Václav Fajt.


Alberto Vojtěch Frič, jihoamerickými indiány pojmenován Karaí Pukú (Dlouhý lovec), byl v Evropě znám také jako Lovec kaktusů. V 15 letech byl považován za  jednoho z největších znalců kaktusů ve střední Evropě. Vytvořil rozsáhlou sbírku kaktusů, která bohužel v zimě roku 1899 zmrzla. V letech 1901 až 1929 podnikl osm cest do Ameriky. Jejich cílem byl sběr kaktusů a exotických rostlin, objevování nových krajů a sběr etnografických materiálů o divoce žijících indiánských kmenech.

analogická pohlednice (carte maximum)
známka Pofis 734 - Cestovatel Alberto Vojtěch Frič
razítko s erbem Nového Města pražského, Praha 1, 5.9.2012
vytvořil Pavel Kancnýř

V důsledku povodní na horním toku řeky Paraguaye se v roce 1904 sblížil s indiány kmene Čamakoko a jeho ženou se stala dívka se jménem Lorai (Černá kachna). Ta po jeho odjezdu zpět do rodné vlasti porodila dceru Hermínii. O její existenci se Fričova česká rodina, kterou založil v roce 1922, dozvěděla téměř po sto letech.
V rámci 22. minivýstavky, konané v den vydání známky na hlavní poště v Praze, jsme se tak měli možnost setkat s Fričovou českou rodinou (vnukem Pavlem Fričem a jeho ženou Yvonnou), ale i s vnukem Rodolfem (paraguayským indiánem kmene Čamakoko), synem Hermínie.

Rodolfo Ferrreira Frič podepisuje svojí knihu Indiánská knížka,
kterou koncem srpna vydalo Nakladatelství Titanic 

Opět jsme si měli možnost prohlédnout výtvarné návrhy, rytecké rozkresby a podklady pro tisk vydaných známek, FDC, razítek).


 Pro velké množství vydaného filatelistického materiálů byla tentokrát minivýstavka rozdělena do dvou částí, z nichž první byla věnována poštovní známce A.V. Frič a aršíku Krása orchidejí. Níže se můžete seznámit s tím, jak vznikl. PK
zdroj:
cpost.cz
wikipedia.org
checomacoco.cz

zajímavé odkazy:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...