středa 25. července 2012

Korunovace sochy Panny Marie na Svatém Hostýně

Letos v srpnu si připomeneme 100. výročí korunovace sochy Panny Marie na Svatém Hostýně. K této události vyšla příležitostná poštovní známka 100. výročí korunovace Panny Marie na Svatém Hostýně, na které spolupracoval výtvarný tandem Oldřich Kulhánek - Miloš Ondráček. Na známce je vyobrazena Panna Marie stojící na srpku měsíce s Ježíškem v levé ruce, který v souladu se svatohostýnskou tradicí metá blesky.Svatý Hostýn je nepochybně nejvyšším poutním místem Moravy. Jeho dva vrcholy mají nadmořskou výšku 718 a 735 metrů. Na nižším z nich je vystavěn poutní chrám a poutní domy, na vyšším stojí patnáct metrů vysoká rozhledna a třicetimetrová novodobá větrná elektrárna.


analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 725 100. výročí korunovace Panny Marie
na Svatém Hostýně
denní razítko, Bystřice pod Hostýnem, 20.6.2012


Dostat se až na samotný vrchol vyžaduje dobrou fyzickou zdatnost, protože cesta, která k místu vede, je pro motorová vozidla průjezdná pouze na speciální povolení. Takže pokud nezvolíte cestu taxíkem za poplatek 150 Kč, čeká vás z Bystřice pod Hostýnem (315 mnm) výšlap lesem dlouhý zhruba šest kilometrů. Vraťme se ale zpět k výročí a vydání poštovní známky, jejíž inaugurace se uskutečnila dne 23. června v Zámku v Bystřici pod Hostýnem. Na poštovní přepážce zřízené v prostorách zámku se u této příležitosti používalo denní razítko pošty Bystřice pod Hostýnem a kašet, jehož motiv vychází z razítka obálky dne vydání (FDC).


Před sto lety byla korunovace mimořádnou událostí, které se zúčastnilo 200 tisíc poutníků (15. - 25. srpna 1912). Na Svatý Hostýn přicházeli matky, muži, kněží, omladina, terciáři, mariánské družiny a studující mládež. Organizátorem slavností byla Matice svatohostýnská. Hlavních korunovačních oslav (15. srpna 1912) se zúčastnilo 100 tisíc poutníků. Za zpěvu písně Regina coeli vložili tři kněží na hlavu sochy Panny Marie a Ježíška obě korunky se slovy:
Jako rukou korunován jsi na zemi, tak kéž si zasloužíme od tebe býti korunováni v nebesích korunou věčné slávy.  
Korunky byly pořízeny ze sbírek věřících z domova i ze vzdálené Ameriky. Korunka Panny Marie má vpředu vyrytý nápis: Zůstaň Matkou lidu svému. Je zdobena 27 diamanty, 546 perlami, 148 rubíny, 138 smaragdy, 113 safíry, 21 topasy a 47 opály. Korunka na hlavě Ježíška je zdobena 30 rubíny, 20 velkými adulary a 5 topasy. Zdobí ji nápis: Beránku Boží, který snímáš hříchy světa, smiluj se nad námi. Posvěcení korunek osobně provedl 21. července 1912 papež Pius X.


analogická pohlednice (carte maximum)
známka: Pofis 725 100. výročí korunovace Panny Marie
na Svatém Hostýně
denní razítko, Bystřice pod Hostýnem, 20.6.2012


Oslavy vyvrcholí v sobotu 18. srpna 2012, kdy bude za účasti středoevropských biskupů probíhat hlavní den korunovačních oslav.
Na závěr přináším fotografii výtvarných návrhů z poslední předprázdninové minivýstavky, konané v den vydání poštovní známky na Hlavní poště v Praze.


PK
zdroj: hostyn.cz
ctu.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...