úterý 28. února 2012

Emisní plán poštovních známek na rok 2013

Hned v úvodu roku 2013 slaví Česká pošta 20.výročí vzniku, emise Tradice české známkové tvorby představí osobu grafika Ivana Strnada (viz také Zpravodaj SSČZ SČF č.2/2011-článek o jubileu Ivana Strnada), v emisi Krásy naší vlasti navštívíme Nový Jičín, který oslaví 700. výročí vzniku a klášter ve Zlaté Koruně nedaleko Českého Krumlova, který oslaví 750. výročí od založení.

Závišův kříž
Po relikviáři svatého Maura vydaného v aršíkové úpravě na známce v roce 2009, právem považovaného za druhou, po korunovačních klenotech, nejcennější středověkou zlatnickou památku, se jako třetí představí Závišův kříž.


Otto Wichterle,
zdroj:wikipedia.org
Během roku vzpomeneme i na několik významných osobností z literárního, literárně-historického, sportovního a vědeckého prostředí: George Orwella, Berthu von SuttnerJosefa Bicana a Otto Wichterle.


Emise EUROPA přinese další společné téma v podobě poštovních dopravních prostředků. Na své si přijdou i fanoušci techniky. Na známku se tak třeba dostane kolesový parník Bohemia, železniční osobní drezína Tatra 15/30, vrtulník Aero HC 2 Heli Baby

parník Bohemia


Aero HC 2 Heli Baby, zdroj: wikipedia.org

motocykl Čechie 33 - Böhmerland. Z emise Technické památky vyjde známka parní mlýn v Telči.

motocykl Čechie 33 - Böhmerland, 
zdroj mnuk.blog.cz

Nahlédneme i do sbírek Obrazárny Pražského hradu.   Tentokrát na Portrét zlatníka a antikváře Jakoba Königa od Paola Cagliari Veronese.


Portrét zlatníka a antikváře
 Jakoba Königa

Zvířecí tématiku na známkách budou zastupovat koně. Do emisního plánu se vrací oblíbená Ochrana přírody, tentokrát z oblasti Karlštejnska (CHKO Český kras). 

Ikona zobrazující
sv.Cyrila a Metoděje
V roce 2013 také uplyne 1150 let od příchodu  Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, 200 let od bitvy u Lipska a 100 let od založení Českého svazu kanoistů.

Na závěr v emisním plánu nesmí chybět trojlístek z emise Umělecká díla na známkách, tentokrát připomínající dílo Giovanni Batisti Piranessi, Bohuslava Reynka a Maxe Švabinského.


Emisní plán na rok 2012 a starší emisní plány z let 1993-2011 si můžete prohlédnout zde.
PK


zdroj: Česká pošta, s.p.- prezentace na 13. minivýstavce 
Změna emisního plánu vyhrazena.

1 komentář:

  1. Proč chybí československé či české známky takových osobností jako: Josef Čapek, Jan Blažej Santini, Josef Lada, Jan Kupecký a mnoho dalších.
    Nechápu!!
    emil.safar@gmail.com

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...